Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Kliniği

Çalışma Saatlerimiz : Pazartesiden cumartesiye - 09:00- 21:00
  İletişim : 0312 283 26 91

Bebeklere Kulak Deformitesi Düzeltme

Bebeklerde kepçe kulak düzeltme aslında tam doğru bir tanımlama değilidir. Yaklaşık %20 – 25 oranında görülen bebeklerde kulak deformitelerine karşı erken tedavi sürecinin başlatılması ile yenidoğan bebeklerimizin kulak problemleri kolayca düzeltilmektedir. Kliniğimizde kulak deformitelerinin düzeltilmesi işlemlerini yapıyoruz.

Bebek Kulak Düzeltme Sistemi Süreci 

EarWell uygulaması, çocuğunuzun EarWell sisteminden faydalanıp yararlanamayacağını belirlemek için çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. Yaşar Hüseyin Onganlar ile görüşerek başlayabilirsiniz. Çoğu kozmetik deformite EarWell Sistemi ile tedavi edilebilir ve kulak kalıbı düzeltme işlemi başlayabilir. Kulağa şekil verme işlemi ile düzeltilecek kulak şekil bozukluklarını kulak deformitelerileri foto galeri de inceleyebilirsiniz.

 Çocuğum Bebek Kulak Düzeltme Sistemi Adayı mı?

Yenidoğan bebeğinizin kulakları hakkında endişeleriniz varsa, cerrahi olmayan tedavinin bir seçenek olduğundan emin olmak için en kısa zamanda doktorunuza başvurun. Herhangi bir gecikme, kıkırdağın sertleşmesi sonucu EarWell Sistemini kaçırmanıza;  tek seçenek olarak kulak cerrahisini (otoplasti) bekleyeceğiniz yıllarınıza ve çocuğunuzdaki psikolojik baskılara neden olacaktır. Tenisçi bandajı, bantlama, bandana gibi klasik uygulamaların neredeyse hiç yararı yoktur.

EarWell Bebek Kulak Düzeltme Sistemi minimum risk içermekle birlikte, nadir durumlarda yapışkan veya tutulan nemden döküntü veya cilt tahrişi gelişebilir. 

EarWell Sistemi, kulağa şekil veren bir sistem olduğu için kıkırdak sertleştikten sonra bebekler üzerinde etkili değildir; kulak kıvrımlarının bir sertleşme süreci yaklaşık bebek 6 haftada tamamlanana kadar biter. 

İleriki dönemde genel olarak kepçe kulak görünümüne neden olan asıl anormallikler aşağıda sıralanan bebek kulak deformitelerinin birer sonucudur. Bebeklerde kulak deformitesinin ilk aylarda düzeltilmesi ile önemlidir. Bebek kulak deformitesi belki bebeklik döneminde bebeklerde kepçe kulak olarak görülmeyebilir.

İlginizi Çekebilir  Yenidoğan Bebeklerde Kriptoşi Kulak Deformitesi

Bebek Kulak Deformiteleri Tipleri

– Lidding

-Konkal Krus Anomalileri

-Gömük kulak

-Stahl’ın kulağı

-Bebeklerde Kepçe Kulak – Fincan kulağı

-Helikal Rim – Kulak Kıvrılması  

Bebek Kulak Düzeltme Sistemi çoğu kozmetik deformite için etkili bir çözümdür, ancak eksik veya ciddi şekilde bozuk kulakları olan bebekler için önerilmez . Yaşamın ilk 2 haftasında uygulandığında, EarWell Sistemi aşağıdakiler gibi en yaygın kulak deformitelerini düzeltebilir :

Kulak Deformitesi Düzeltme Sistemi Uygulamasının Faydaları:

-Estetik açıdan hoş sonuçlar

-Hızlı sonuçlar (genellikle 2 ay içinde)

-% 90 başarı oranı

-Otoplastiden  yani kepçe kulak ameliyatı ile karşılaştırıldığında daha az maliyetli (cerrahi kulak ameliyatı)

-Çocukta yıllarca süren psikolojik baskı, alay ve özgüven eksikliğini ortadan kaldırır

-Kulağın kendi kendine düzelip düzelmediğini görmek için yıllarca süren endişeyi ortadan kaldırır

-İleriki yıllarda kepçe kulak sorununda oluşabilecek sıkıntıların önüne geçmiş olursunuz

-FDA onaylı

-Ağrısız

-Kulak deformitelerini düzeltmek için cerrahi olmayan kalıcı yöntem                     

 EarWell Cihazının Uygulanması

Yerleştirmeden yaklaşık 2 hafta sonra, Dr. Yaşar Hüseyin Onganlar  ilk EarWell Sistemini kaldıracak ve yeniden şekillendirme işlemine devam etmek için ikinci bir set  kullanacaktır. Çoğu bebek kulak deformitesi, tedavi süresince 3 set ile düzeltilir. Bebeğinizin EarWell Sistemini kullanacağı süre, gereken düzeltme miktarına bağlı olacaktır, ancak çoğu EarWell tedavisi 4-6 hafta içinde tamamlanır.

EarWell Sistemi kurulduktan sonra, yapışkanın bozulmadan kalmasını sağlamak için EarWell cihazının izlenmesi hakkında ayrıntılı talimatlar ve ipuçları verilecektir.  Bebek kulak deformitesi düzeltme aparatının bantları çıkması durumunda kullanmak üzere size ek bantlar verilecektir.

Kulak Düzeltme Sistemindeki Bileşenler

-Kapak: Tüm bileşenleri yerine oturtup sabit tutan, yumuşak, nefes alabilen kauçuktan yapılmış dış bölüm

-Conchal kase oluşturucu : Kulağın conchal kasesini şekillendirir

İlginizi Çekebilir  Kulak deformiteleri nelerdir?

-Retraktörler: Kulağı yavaşça konumlandıran yumuşak kauçuktan daha küçük parçalar

-Arka kabuk : Kulağın etrafına oturan, kulağı merkezdeki bir açıklıktan çeken en büyük çerçeve parçası (bir yapıştırıcı ile tutulur). Kulak arkasına yerleştirilir.  

Kliniğimizde uyguladığımız bebek kulak deformiteleri düzeltme işlemi için Kulak Deformiteleri Düzeltme bilgi sayfamıza erişebilirsiniz. Uygulama ile ilgili bilgi almak için 0312 283 26 91 i arayabilir ya da aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Bilgi Formu
Kaynak : Earwell

Şimdi Ara
Yol Tarifi