Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Kliniği

Çalışma Saatlerimiz : Pazartesiden cumartesiye - 09:00- 21:00
  İletişim : 0312 283 26 91

Bebeklerde kepçe kulak nasıl düzeltilir

kulak kepçesi düzeltme

Bebeklerde kepçe kulak, bebeklerde kulak farklılığı, bebeklerde kulak katlanması, yenidoğan bebeğinizin kulak şekil bozukluğu, bebeklerde kulak kırılması ve bebeklerde kulak kıvrılması ve daha bir çok yenidoğan bebeklerde kulak şekil bozukluklarının olduğu sorunlar, tüm bebeklerin yaklaşık %25- 30 da vardır. Ve bu sorunların da büyük kısmı kendiliğinden iyileşebilir.
Tüm kulak şekil bozukluğu nedenleri içerisinde % 10 -15’lik kısmın düzeltilmesi gereklidir. Kulak şekli düzeltme işlemleri son dönemde bebeklerde kulak kepçesi düzeltme aparatları ile kliniğimizde başarılı bir şekilde yapılmaktadır.

Bebeklerde kepçe kulağı düzeltme yöntemleri nelerdir?

Günümüzde ticari olarak üretilmiş, bebekler için kulak bandı, kulak aparatı, bebek kulak bandı, bebek kepçe kulak bandı gibi bir çok ürün geliştirilmiştir. Üzülerek söylemek gerekirse, bu aparatların bir çoğu sadece basit ve ya kendiliğinden düzelebilecek kulak bozukluklarının düzeltmeye yarıyor. Hatta bazen kulak yapısı ve kulak bölümleri iskeletinde anormal baskıdan dolayı daha da kötü olmasına neden olabiliyor.
Son 7- 8 yıldır uygulanmaya başlanan earwell kulak aparatı uygulamalarımız ile orta ve çok ciddi kepçe kulak tedavisi, yapışık kulak memesi, bebeklerde kulak kıvrılması,kulak düşüklüğü, yelken kulak gibi bir çok sorunun düzeltilmesi işlemi yapılabilmektedir.

Bebeklerde kepçe kulak düzelir mi ?

Genellikle bebeklerde kepçe kulak kendiliğinden düzelmez. Hatta bebeklerde kepçelik belirtileri genelde doğumda başlarken, aslında kulak kıkırdağının sertleşmesi nedeni ile 2 -3. aylarda da kepçeleşme belirginleşebilir.

Kulak düzeltme işlemi ne zaman uygulanmalıdır?

Bebeklerde kulak kıkırdağı yaklaşık 2. aylarda sertleşmeye başlamaktadır. Yani bebeğin kulak gelişimi ne zaman tamamlanır sorusunun yanıtı ise ilk iki ay denenebilir. Kulak şekillendirme uygulamamızı ilk 2 ay içinde başlamak istiyoruz. Gecikme başarı oranını düşürmektedir. Bundan dolayı kepçe kulak düzeltici bant gibi uygulamalar ile çok önemli bir zaman kaybedilmektedir.

 

kepçe kulak düzeltme

bebeklerde kepçe kulak

#bebeklerde kulak katlanması
#bebeklerde kulak farklılığı

Mesaj Yollayınız
Merhaba Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Şimdi Ara
Yol Tarifi