Bebeklerde Kepçe Kulak veya Kupa Kulak Deformitesi Düzeltilebilir

Yenidoğan bebeklerde kepçe kulak veya fincan kulak deformitesi sık görünür ve kulağın genel şekli iyidir. Sonuç olarak, belirgin bebek kulak deformitesi sıklıkla fark edilmez ve etkili kalıplama tedavisi için zamanında teşhis edilmez. Yenidoğanın kulak şekli gözden geçirildiğinde kulağın arkasından saçlı deriye kadar olan ölçümün, 1 mm altı ise normal olarak kabul edilebilir.  Yeni doğan kulak mastoidden 9 mm’den fazla çıkıntı yaptığında kepçe kulaktan bahsedilmektedir. Bu küçük farkı tespit etmek için dikkatli inceleme gereklidir.

 

Bebek Kulak Düzeltme Sistemi yenidoğanlarda belirgin kulak deformitesinin düzeltilmesi için mükemmel şekilde uygundur. Sadece antiheliks katlamayı şekillendirmekle kalmaz, aynı zamanda konkal oluşturucu aracılığıyla iletilen ileri basınç yoluyla konka-mastoid açıyı azaltır. Bebeklerde göze çarpan kulak deformitesi açısından önemli olan bu konka bölgesinin belirgin görülmesidir. Konkav kabuk konka işaretinden arkaya, konka dikey duvarı boyunca uzandığında, genellikle aşırı projeksiyon görülür. Uyguladığımız kalıplama sistemi ile konkal oluşturucunun aracılık ettiği kuvvetlere sahip  , bu sorunu düzeltmenin tek cerrahi dışı yoludur.

 

Kupa kulak deformitesi, kulakta eksik bir açıklığın veya katlamanın meydana geldiği daha ciddi bir belirgin kulak şeklidir. Bu fenomen, çiçeğin tam çiçeklenmediği bir “tomurcuktan” bir çiçeğin açılmasıyla karşılaştırılabilir. Kupa kulağında sanki “helikal kıvrımın etrafında tam açılmasını önleyen bir ip varmış gibi görülür. Bu küçük çıkıntılı kulaklar, sadece sarmal kenarı genişletmekle kalmaz, aynı zamanda iç konkal boyutlarını genişlettiği için  belirgin olan kepçe kulak görünümü de düzelir.

Alternatif olarak kullanılan kepçe kulak bandı, kulak bandanası, kulak yapıştırıcısı gibi uygulamalar ile kulakların  düzeltilebileceği düşünülmketedir.

Kulak kalıplama işlemleri ilk 2 ay içinde başlanırsa, iyi sonuçlar alınabilmektedir.

Bebeklerde Kulak Kalıplama Ne Zamana Kadar Yapılabilir?

Kliniğimizde uyguladığımız bebek kulak deformiteleri düzeltme işlemi için Kulak Deformiteleri Düzeltme bilgi sayfamıza erişebilirsiniz. Uygulama ile ilgili bilgi almak için 0312 283 26 91 i arayabilir ya da aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Bilgi Formu

bilgi almak için 0312 283 26 91 arayabilirsiniz.

 

Call Now Button