Kistik Fibrozis Tanısı İçin Ter Testi Nasıl Yapılır?

Ter tetkiki Kistik fibroz belirtileri gösteren veya bebeğinizin KF için yeni doğmuş bir ön tanısı var ise kliniğimizde yaptığımı ağrısız ter testi ile KF teşhis etmenin en kolay yoludur.

Ter Testi Altın standarttır

Ter testi, kistik fibroz tanısı için altın standart olarak kabul edilir .  Ter testi eğitimli bir teknisyen tarafından yapılır ve sonuçlar deneyimli ve güvenilir bir laboratuvarda değerlendirilir.

ter testi

Ter testi her yaştan bir bireyde yapılabilir. Bununla birlikte, bazı bebekler için yeterli ter üretemeyebilir. Bir bebek ilk kez yeterli ter üretmezse, test tekrarlanmalıdır.

Bebeğinizde yeni doğmuş pozitif bir doğum öncesi genetik test aldıysanız, yeni doğmuş bebeğiniz 10 günlük yaşına ulaştığında en kısa sürede bir ter testi planlamak önemlidir.

Ter Testi Sırasında Ne Beklenir?

Ter testinde, terdeki klorür (bir tuz bileşeni) miktarını ölçülür. Bu teste iğne yada enjeksiyon yoktur. Testin ilk bölümünde, ter bezlerini ter üretmeye teşvik etmek için kolun veya bacağın küçük bir bölgesine renksiz, kokusuz bir kimyasal (pilokarpin) ve biraz elektriksel uyarı uygulanır.  Testin uygulandığı bölgede karıncalanma veya sıcaklık hissi hissedebilir. Testin bu kısmı yaklaşık beş dakika sürer.

Daha sonra ter bir filtre kağıdı veya gazlı bez parçası üzerinde veya plastik bir bobin üzerinde toplanır. Bu adım 30 dakika sürer. Toplanan ter daha sonra ter içinde ne kadar klorür olduğu ölçülür. Ter testi genellikle yaklaşık bir saat sürer, ancak  çocuğun terleme durumuna göre daha uzun sürebilir.

Kliniğimizde Ter Testi hijyenik ortamda yapılmaktadır. Randevu için  0312 283 2691 arayabilirsiniz.

Ter Testine Hazırlanma

Ter testinden önce aktivite sınırı veya özel diyet gerekmez. Bununla birlikte, testten 24 saat önce cilde krem ​​veya losyon uygulamamalısınız. Tüm düzenli ilaçlara devam edebilirsiniz. Bunların test sonuçları üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır.

Bebekler her zamanki gibi normal miktarlarında beslenmelidir.

Ter testinin sonuçlarının ne anlama geldiğini anlamak için, klorür seviyesi:

  • 29 mmol / L = CF’ye eşit veya daha düşük değerler yaştan bağımsız olarak KF tanısı olası değildir
  • 30 – 59 mmol / L = CF arasında mümkündür ve ek testler gereklidir
  • 60 mmol / L = CF’ye eşit veya daha büyük sonuç teşhis konması için yeterlidir.

Ter klorür testi sonuçları 30-59 mmol / L aralığına düştüğünde, testi genellikle tekrarlanır.

Ter Testi Kimlere Yapılmalıdır?

Ter testi, sadece taram programında pozitif çıkanlara yapılmamaktadır. Kistik fibrozisi klinik olarak düşündüren çocuklara ya  da ailesinde özellikle de kardeşinde kistik fibrozis olan bireylerinde ter testi yapılması gereklidir.

Kistik Fibrozis Tanısı Nasıl Konulur?

Kistik fibrozis kesin tanısı yenidoğan taram programında pozitif saptanan çocuklada tanının kesinleştirilmesi için ter testi yapılması gerekmektedir. Ter testinde terdeki elektrolik (klor) düzeyi hassas bir şekilde ölçülmektedir.

Ter Testi Yapan Hastaneler Hangileridir?

Ter testi son dönemlerde bir çok hastanede yapılabildiği gibi, ter testi cihazının küçük ve kolay uygulanabilir bir cihaz olması nedeni ile bir çok klinikte de yapılmaya devam edilmektedir.

Call Now Button