Çocuklarda Zatürre

Zatürre Nedir?

Çocuklarda zatürre akciğerlerin bir enfeksiyonudur. Zatürre pnömoni olarak da bilinir. Akciğerlerdeki hava keseleri (alveoller denir), irin ve diğer sıvılarla dolar. Bu, oksijenin kan dolaşımına ulaşmasını zorlaştırır.

Zatürre olan çocuklarda ateş, öksürük veya nefes darlığı olabilir.

Çocuklarda Zatürre Belirtileri Nelerdir?

Semptomlar bir kişinin yaşına ve pnömoniye neyin neden olduğuna bağlı olarak değişir, ancak genel olarak şunları içerebilir:

 • Çok hızlı nefes alma (bazı durumlarda bu tek semptomdur)
 • Hırıltılı seslerle nefes almak nefes almak için zorlanmak; bu burun özelliklerde bebeklerde zatürre belirtilerinin önemlilerindendir. Buna burun kanadı solunumu da denilir ve ileri aşamada solunum sıkıntısı belirtisidir.
 • Başka bir belirtide bebeklerde zatürre belirtisi ise kaburgalarının içe çekilerek yani zorlanarak nefes almaya yardımcı olmasıdır.
 • Ateş
 • Öksürük
 • Burun tıkanıklığı
 • Titreme
 • Kusma
 • Göğüs ağrısı
 • Karın ağrısı (çünkü bir çocuk öksürüyor ve nefes almak için karın kasları çok çalışır ve bu da karın ağrısı yapar)
 • Halsizlik
 • İştahsızlık (büyük çocuklarda) veya zayıf beslenme (bebeklerde), bu da sıvı kaybına neden olabilir
 • Çok ileri durumlarda, dudakların ve tırnakların mavimsi veya gri rengi

Zatürre Nedir?

Zatürre çeşitli mikroplardan (virüsler, bakteriler, mantarlar ve parazitler) kaynaklanır. Yine de çoğu vaka virüslerden kaynaklanır. Bunlar adenovirüsler, rinovirüs, grip virüsü (grip), solunum sinsityal virüsü (RSV) ve parainfluenza virüsünü (ayrıca krupa neden olabilir) içerir.

Genellikle, pnömoni üst solunum yolu enfeksiyonundan (burun ve boğaz enfeksiyonu) sonra başlar, semptomlar soğuk algınlığı veya boğaz ağrısından 2 veya 3 gün sonra başlar. Daha sonra akciğerlere doğru hareket eder. Sekresyonlar, beyaz kan hücreleri akciğerlerin hava boşluklarında toplanmaya başlar ve havanın düzgün geçişini engeller, böylece akciğerlerin iyi çalışmasını zorlaştırır.

Bakterilerin neden olduğu pnömonili çocuklar, ani yüksek ateş ve alışılmadık derecede hızlı solunum ile başlayarak genellikle oldukça hızlı bir şekilde hastalanırlar.

Virüslerden kaynaklanan pnömonili çocuklar muhtemelen daha yavaş ortaya çıkan ve daha az şiddetli semptomlara sahip olacaktır, ancak hırıltı daha yaygın olabilir.

Bazı semptomlar hangi mikropların pnömoniye neden olduğu hakkında önemli ipuçları verir. Örneğin:

Daha büyük çocuklarda ve gençlerde, Mikoplazmaya bağlı pnömoni (atipik pnömoni olarak da bilinir) çok yaygındır. Normal pnömoni semptomlarına ek olarak boğaz ağrısı, baş ağrısı ve döküntüye neden olur.
Bebeklerde, klamidyaya bağlı pnömoni sadece hafif hastalığı olan ve ateşi olmayan konjonktivite (pembe göz) neden olabilir.
Zatürre boğmacaya (boğmaca) bağlı olduğunda, bir çocuğun uzun öksürük nöbetleri olabilir, solunum sıkıntısı neden ile cildi maviye dönebilir veya nefes almaya çalışırken klasik “boğmaca” sesi çıkarabilir. Neyse ki, boğmaca aşısı çocukları boğmacaya karşı korumaya yardımcı olabilir.

çocuklarda zatürre belirtileri

Zatürre Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorlar genellikle bir muayeneden sonra pnömoni tanısı koyarlar. Çocuğun görünüşünü, nefes alma düzenini ve hayati belirtileri kontrol edecekler ve akciğerlerinden gelen anormal sesler bizim için tanı koymada yardımcıdır. Akciğer röntgeni veya kan testleri isteyebilirler, ancak tanıyı koymak için ikisi de gerekli değildir.

Bebeklerde Zatürre Tedavisi Nasıl Olur?

Çoğu durumda, pnömoniye antibiyotik gerektirmeyen bir virüs neden olur. Bakterilerin neden olduğu pnömoni, evde ağızdan alınan antibiyotiklerle tedavi edilir. Kullanılan antibiyotik tipi, pnömoniye neden olduğu düşünülen bakteri türüne bağlıdır.

Hastanede Zatürre Tedavisi Nasıl Olur?

Pnömoni uzun süreli yüksek ateşe, solunum problemlerine neden oluyorsa veya bunlar

 • oksijen tedavisine ihtiyacı var ise
 • kan dolaşımına yayılmış olabilecek bir akciğer enfeksiyonu var
 • bağışıklık sistemini etkileyen kronik bir hastalığınız varsa
 • bebekler o kadar çok kusuyorlar ki, ağızdan ilaç alamazlar ise

Hastane tedavisi intravenöz (IV) antibiyotikleri ( damardan verilen antibiyotikler) ve solunum terapisini (solunum tedavileri) içerebilir. Daha ciddi vakalar yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) tedavi edilebilir.

Evde zatürre tedavisinde neler yapılabilir?

Zatürre olan çocuklarda, vücut enfeksiyonla savaşmaya çalışırken bol miktarda dinlenmeli ve bol miktarda sıvı içmelidir.

 • Çocuğunuzda bakteriyel pnömoni varsa ve doktor antibiyotik reçete ettiğinde, ilacı belirtilen süre boyunca içirmeniz önemlidir. Bu, çocuğunuzun daha hızlı iyileşmesine ve enfeksiyonun ailenin başkalarına yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.
 • Hışıltı için doktor bir nebülizatör veya bir inhaler kullanmanızı önerebilir.
 • Çocuğunuzun öksürüğünü tedavi etmek için bir ilaç kullanmadan önce doktora danışın.
 • Öksürük baskılayıcılar akciğerlerin mukoza temizlemesini durdurur, bu da zatürre için yararlı değildir.

Zatürreye karşı 3 aşı çocuk ve bebeklerimizi korur

Sağlık Bakanlığı aşı takvimine göre uygulanan pnömokok aşısı , çocuklarda sık bakteriyel pnömoni nedenlerinden biri olan s. pnömonia ya karşı çocuk be bebeklerimizi zatürreden korur.

Ayrıca zatürre etkeni olan H.influenza mikrobuna karşı da karma aşı içindeki H.İnfluenza aşısı bu etkene karşı olan hastalıklardan korur

Bir başka solunum sıkıntısı yapan boğmaca atkenine karşı da boğmaca aşısı çocuk ve bebeklerimizi korur.

Mesaj Yollayınız
Merhaba Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Şimdi Ara
Yol Tarifi