Bebek maması başlamak hakkında neler bilmelisiniz?

Bebek maması tıbbi ihtiyaç ise başlanmalıdır 

Ebeveynler yenidoğan çocuklarına bebek maması vermeyi birçok sebepten dolayı düşünürler. Bazı durumlarda tıbbi olarak gereklidir . Bazı zamanlarda, anneler sütlerinin az olduğuna inanabilir ya da öyle olduğunu düşünebilir. Bazen çevrede anneye yardım eden anneanne , babaanne gibi evin büyükleri de sütün az olduğunu anneye telkin edebilir ve aile olarak bebek maması başlama düşünebilirler. Bazen bebek maması sadece ebeveynlerin seçimidir. Bebeğinizin formül desteğine ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız (veya bebeğinizin doktoru önerdiğinde) ve emzirmeye devam etmek istiyorsanız, o zaman rehberlik için emzirme danışmanına başvurun. İyi bir emzirme danışmanı, takviye ihtiyacını değerlendirebilir ve kendi emzirme hedeflerinizi desteklemek için formül mama takviyeleri kullanma konusunda size rehberlik edebilir.

bebek maması ne zaman başlanmalı

Formülün (bir ilaç gibi) kendine özgü risklerle birlikte geldiğini ve ebeveynlerin, bunların kullanımı hakkında bilinçli bir karar verebilmeleri için bunların farkında olmaları gerektiğini unutmayın. Formül kullanımı emzirmenin uzun süreli devam etme isteğinizi kısaltabilir ve bebek ve anne için artan sağlık riskleri ile birlikte gelir   (ABD ve diğer gelişmiş ülkelerde bile). Ebeveynler bireysel durumlarına bakmalı ve formül mama kullanımının yararlarının risklerden ağır basıp basmadığına karar vermelidir. Formülün alternatifi bir annenin kendi sütünü (mümkün olduğunda en iyi seçenek – doğrudan beslenebilir ) veya başka bir annenin sütünü  vermek olarak içerir. Emzirme döneminde sütünüzün çok olduğu dönemlerde sütünüzü saklayarak daha uzun süre bebeğinizin sütünü verebilirsiniz. Sütünüzü sağmak ve korumak ile süt sağma ve biriktirme hakkındaki yazıyı okuyabilirsiniz.

İnek sütü ya da keçi sütü bebek maması alternatifi olabilir mi?

Diğer canlıların sütleri anne sütünün alternatif olmamak ile birlikte, bebeğinize tamamen zararlı bir durum oluşturabilir. Günümüzde daha az görmekle beraber bebek maması vermek istemeyen aileler daha önceki yıllarda inek sütü ile beslemeyi düşünürlerdir. Son dönemlerde mama vermek istemeyen anne ve babalar keçi sütü ile beslemeyi düşünmekteler, bunu bizlere dile getirmekteler. Ancak her iki sütünde 1 yaşından önce verilmesini önermemekteyiz. Her ikisinin de besleyici özellikleri insan yavrusu için çok az olmakla beraber, bebeklerimizin sindirim sistemi problemleri, alerjik problemler, solunum yolu problemlerine yatkınlık risklerini arttırmaktadırlar. 

Mama başlanması kararını çocuk doktoru vermelidir

Bebeklik döneminde eğer çocuk doktoru takviye başlanması gerektiğini söylüyorsa; özellikle 1 yaşından önce ise formül mama ya da bebek maması başlanması gereklidir. Anne sütünün alternatifi olarak hayvansal sütleri düşünmemeliyiz. 6 aydan büyük bebeklerde ise ek gıdalar tedricen hızlı arttırılarak kilo alımına katkı sağlayabiliriz.

 

 

Yorum yapın

Call Now Button