Ter Testi Yapan Hastaneler

ter testi ile kistik fibrozis tanısı konmaktadır.

Ter Testi Yapan Hastaneler

Ter Testi Nedir?

Kistik fibrozis hastalığına  sahip kişilerde mukusun kalınlaşmasıyla birlikte nefes almada zorluk ve akciğer iltihaplanma riski meydana gelmektedir. Sindirim sistemine bağlı olarak kabızlık, beslenme sorunları ve karın ağrısı gibi şikâyetler olabilmektedir.

Kistik fibrozis ile hastalar terleyerek çok fazla tuz kaybı yaşar ve buna bağlı olarak da kalp hastalıkları, düşük tansiyon sıvı kaybı gibi rahatsızlıklara da maruz kalırlar.

Kistik Fibrozis Belirtileri Nelerdir?

  1. Balgamlı öksürük
  2. Akciğer iltihaplanması
  3. Tuzlu deri
  4. Şeker hastalığı
  5. Kısır
  6. Anemi
  7. Vitamin eksikliği(A, E, D, K)
  8. Kötü kokulu dışkı kistik fibrozis hastalığının belirtilerindendir. Bu belirtilen görülen hasta ve yakınları ter testi yapan hastane arayışına girmektedirler.

Ter Testi Yapan Hastaneler

Kistik fibrozis hastalığına yakalanan kişiler ve aileleri  ter testi yapan hastanelere gelerek doktorunun yönlendirmesiyle ter testi yaptırmaktadır. Kistik fibrozis hastalığı kimi hastalarda ergenlikten önce kimi hastalarda ise yetişkinlik döneminde ter testi yapan yerler tarafından belirlenebilmektedir.

Ter testi yapan yerler testi yaparken sodyum miktarını  da ölçerler fakat kistik fibrozis hastalığının tanısı için gerekli olan klor miktarıdır. Ter testi yapan hastaneler , deneyimli ve işinde uzman kişiler tarafından testin yapılmasını sağlarlar.

Ter testi yapılırken  en çok hasta bireyin kolunun iç tarafı kullanılmaktadır.  Ter testi yapan hastaneler  hatalı sonuç almamak için buharlaşmanın ve başka yabancı maddelerin temasının minimum düzeyde olmasına özen gösterirler. Saklama koşulları için  gerekli tedbirler alındıktan sonra 72 saate kadar test bekletilebilir .

Ter testi yapan hastaneler, hastalığı tespit ettikten sonra hasta ve ailesine tedavi yöntemleri hakkında bilgilendirmede bulunurlar. Ter testi yapan yerler tarafından en çok uygulanan tedavi yöntemleri fizik tedavi alınması, sportif aktiviteler yapılması, oksijen tedavisi uygulanması, beslenmeye dikkat edilmesi, hastalık ileri seviyedeyse organ nakli yapılmasıdır. Ter testi ile ayrıntılı bilgiye ter testi sayfamızdan erişebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Benzer İçerik  KLİNİĞİMİZDE TAKİP VE TEDAVİSİNİ YAPMIŞ OLDUĞUMUZ HASTALIKLAR VE TAKİPLER

 

Bu gönderiyi paylaş


Mesaj Yollayınız
Merhaba Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Şimdi Ara
Yol Tarifi