Kistik Fibrozis için Yenidoğan Taraması

Kistik Fibrozis Tarama Programı

Kistik fibrozis, yenidoğan tarama programında, fenilketonüri, hipotiroidi ve biotinidaz eksikliği dahil olmak üzere belirli sağlık koşullarıyla doğan bebekleri tanımlamak için ülke çapında bir programdır. KF teşhisini ekarte etmek veya onaylamak için bir ter testi kullanılması gerekirken, YT size ve sağlık hizmeti sağlayıcılarınızın çocuğunuzu mümkün olduğunca sağlıklı tutmak için acil adımlar atmasına yardımcı olabilir.

 

KF’nin Erken Teşhisinin Önemi

Kistik fibrozis için yenidoğan taraması doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde yapılır. KF sağlık hizmeti sağlayıcıları, KF’yi erken teşhis ederek, ebeveynlerin çocuklarını olabildiğince sağlıklı tutmanın yollarını öğrenmelerine ve KF ile ilgili ciddi, ömür boyu sürecek sağlık sorunlarını geciktirmeye veya önlemeye yardımcı olabilir.

Araştırmalar, yaşamın erken dönemlerinde KF bakımı alan çocukların daha iyi beslendiğini ve daha sonra teşhis edilenlere göre daha sağlıklı olduğunu gösteriyor. Erken teşhis ve tedavi şunları yapabilir: 

  • Büyüme gelişmesi daha iyi olur
  • Akciğerlerin sağlıklı kalmasına yardımcı olur
  • Hastanede kalış sürelerini azaltın
  • Hayatına yıllar eklenir

Yenidoğan Taraması Nasıl Yapılır?

kistik fibrozis testi ankara
Guthrie kartı adı verilen özel bir karta topuktan kan damlasından birkaç damla alınır. 

Yenidoğan taraması, bebeğinizin hayatının ilk birkaç gününde, genellikle hastaneden taburcu olmadan yapılır. Guthrie kartı adı verilen özel bir karta topuktan kan damlasından birkaç damla kan alınır.

Bebeğinizin bilgilerini içeren bu kart, KF dahil olmak üzere belirli sağlık durumları için kan örneğini test edecek Sağlık Bakanlığı Araştırma laboratuvarına gözlenir. Yenidoğan taraması, biri doğumda diğeri birkaç gün sonra olmak üzere iki kan örneğini içerir.


Kistik Fibrozis Tarama Programında Ne Ölçülür?

KF yenidoğan tarama programı, immünoreaktif tripsinojen (IRT) adı verilen pankreas tarafından yapılan bir kimyasalın seviyelerini kontrol etmek için bebekten bir kan testi ile başlar.

IRT normalde vücutta küçük seviyelerde bulunur. KF’li kişilerde IRT seviyeleri yüksek olma eğilimindedir, ancak bebek erken doğmuşsa, stresli bir doğum yapmışsa veya başka nedenlerle IRT seviyeleri de yüksek olabilir. 

Bebeğinizin yenidoğan tarama sonuçlarına göre, bir KF teşhisini ekarte etmek veya onaylamak için bebeğinizi KF tanısı için ter testi yapılması istenebilir. 

Yenidoğan Taramasından Sonuçları Anlamak

Yenidoğan KF taramasından elde edilen sonuçlar, kan örneği alındıktan sonra bir haftadan uzun sürebilir. Ne zaman sonuç alabileceğinizi bebeğinizin birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcısına sorun.

CF tarama testi, normalde vücutta küçük miktarlarda bulunan IRT’yi kontrol eder.

Bebek doğmadan önce pankreas strese girdiğinde, bebeğin kanına daha fazla IRT salınır. IRT seviyesi, erken veya stresli doğum dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle veya başka nedenlerle yüksek olabilir. IRT seviyeleri ayrıca KF’li kişilerde yüksek olma eğilimindedir. Kanda yüksek IRT seviyeleri tespit edildiğinde yenidoğan taramasının sonuçlarının pozitif olduğu söylenir.

Yenidoğan Tarama Sonuçları KF için Pozitif Olduğunda Ne Yapmalı?

Pozitif bir yenidoğan tarama sonucu, bebeğinizin KF’ye sahip olabileceğini ve  KF’yi ekarte etmek veya teşhis etmek için bir ter testi yoluyla daha fazla test yapılması gerektiğini söyler .

Ter testi, bebeğinizin terinde ne kadar tuz olduğunu ölçecektir. Bu test, KF’yi teşhis etmenin tek yoludur, ancak diğer test türleri, ter testi sonuçlarının kesin olmaması durumunda teşhisi doğrulamaya veya bilgilendirmeye yardımcı olabilir.

Ter testi, Ankara kliniğimizde yapılmaktaıdr. Ter testi yaptırmak için 0312 283 26 91 i arayabilirsiniz. Personelimiz, ter testini mümkün olan en kısa sürede planlamak için çalışacaktır.

Call Now Button