Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Kliniği

Çalışma Saatlerimiz : Pazartesiden cumartesiye - 09:00- 21:00
  İletişim : 0312 283 26 91

Su Çiçeği Hastalığı Ve Su Çiçeği Belirtileri

Su çiçeği, varicella zoster adlı bir virüsün neden olduğu oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Suçiçeğine karşı koruyan aşı 1995 yılında piyasaya sürülmeden önce, 9 yaşından önceki neredeyse tüm çocukları etkileyen çocukluk çağının en yaygın hastalıklarından biriydi.

 

Su Çiçeği Belirtileri

Suçiçeği olan çocukların çoğunda hafif semptomlar görülür. Genellikle virüslere maruz kaldıktan ve enfeksiyondan 10 ila 21 gün sonra ortaya çıkan çok kaşıntılı, kabarcıklı bir döküntü geliştirir. Kabarcıklar genellikle ilk önce gövde ve kafa derisinde, genellikle kızarık bir alanla çevrili olarak görülür. Yüz, kollar ve bacaklar dahil olmak üzere vücudun diğer kısımlarına yayılabilirler.  

Ne yapabilirsin

Çocuğunuzda su çiçeği hastalığı varsa ve ateşli veya rahatsızsa, ona uygun dozda parasetamol vermeyi seçebilirsiniz (ancak ateşin vücudun enfeksiyondan savaşmasına yardımcı olduğunu unutmayın). Ateşi olan bir çocuğa asla aspirin VER-ME-YİN. 

  • Çocuğunuzun kızarıklıklarını kaşımasını önlemeye çalışın, yoksa lezyonların kendisi bakteriler yerleşebilir  ve küçük izler bırakabilir.
  • Çocuğunuzun tırnaklarını kesilmiş halde tutun
  • Kabuklar hepsi tam geçene kadar çocuğunuzu yıkamamaya çalışın. Çünkü enfekte lezyonlardan vücudunun diğer bölgelerine virüslerin yayılmasını sağlayabilirsiniz. 
  • Kaşıntıyı azaltmak için bir antihistaminik kullanılabilir. Doktorunuza danışın
  • Küçük çocuğunuzu, özellikle zayıf bağışıklık sistemi olan çocuklar, hiç suçiçeği veya suçiçeği aşısı olmayan diğer çocuklardan uzak tutun.
  •  Bulaşıcı dönem, kızarıklığın ilk ortaya çıkmasından 1 ila 2 gün önce başlar ve 5 ila 7 gün daha devam eder (veya son yeni kabarcık oluşmasından 24 saat sonra). 
  • Su çiçeği olan çocuklar, döküntüler kabarıncaya kadar okuldan uzak evde tutulmalıdır.

su çiçeği belirtileri

Çocuk Doktorunuz Neler Önerecek?

Suçiçeği tedavisinde aslında fazla önerilecek ilaç yoktur. Kaşıntısı olursa kaşıntı önleyen antihistaminik ilaçlar işe yarayabilir. Krem, nemlendirici gibi ürünler, lezyonların çoğalmasına neden olabilir.

İlginizi Çekebilir  Çocukluk Çağı Astımı Nedir? Tanısı Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayrıca, çocuğunuzda kızarıklığın aşırı derecede kızarması, yumuşak ve sıcak olması gibi bakteriyel enfeksiyon belirtileri varsa veya çocuğunuzun belirtileri çok daha kötü görünüyorsa, çocuk doktorunuza bildirin. 

Su Çiçeği Tedavisi

Çocuk doktorunuz, suçiçeği semptomlarını azaltabilen asiklovir adı verilen bir antiviral ilaç verebilir. Ancak, etkili olabilmesi için, hastalığın başlamasından sonraki 24 saat içinde verilmesi gerekir.  Bu ilacın başlanabilmesi için belirli kriterlerin karşılanması gereklidir.

Prognoz Nedir?

Su çiçeği olabildiğince rahatsız edici olmasına rağmen, çoğu çocukta hastalık komplikasyonsuz tamamen ortadan kalkar.

Bakteriyel enfeksiyonlar bazı çocuklarda görülür. 

  • Bunlar genellikle hafif cilt enfeksiyonlarıdır, ancak zaman zaman enfeksiyon daha şiddetli olabilir ve cilt ve kasların altındaki dokuları içerebilir. Bu gibi durumlarda, bakterileri kontrol etmek için antibiyotik   gerekebilir.

Önleme

Ülkemizde sağlık bakanlığı hiç hastalığı olmayan tüm sağlıklı çocuklara 12. ayda suçiçeği aşısı dozunu yapıyoruz. İkinci bir doz 4-6 yaşlarında verilmelidir (ancak ilk dozdan en az 3 ay sonra daha önce verilebilir).

Çocuğunuz ilk doğum gününe gelinceye kadar, onu su çiçeğinden korumanın en iyi yolu, onu aktif hastalığı olan çocuklardan uzak tutmaktır.

Annesinin hayatının bir noktasında suçiçeği veya suçiçeği aşısı olmuşsa, bebeğin yaşamın ilk birkaç ayı için geçerli olacak şekilde bağışıklık kazandığını unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara
Yol Tarifi