Aşı Sonrası Yan Etkiler

Aşı sonrası yan etkiler genellikle hafif ya da hiç olmamakta. En yaygın yan etki aşı yerinde ağrı, hafif şişkinlik ve kısa süre olan ateş olarak sayabiliriz. Ateş genellikle ilk 24 saat içinde kaybolur. Bu tip reaksiyonlar hakkında endişeleriniz varsa aşı öncesi doktorunuz  ile konuşabilirsiniz.

Çok nadir olarak aşı sonrası nöbet geçirme olabilir. Bu durum kötü bir yan etkidir Ancak çocuğumuzun geleceği ile ilgili herhangi bir sıkıntıya neden olmayacaktır.

Bazı aşıların kendilerine has yan etkileri vardır. Kızamık – kızamıklçık-kabakulak (KKK) aşısından yaklaşık 8 – 10 gün sonra aşı  tüm vücudunda kırımızı küçük döküntüler görülebilir. Difteri- boğmaca – tetanoz(DTaB) aşısı sonrası 1000 de 1 de olsa bir kaç saat sürekli ağlama durumu olabilir.

Aşıların daha ciddi yan etkileri nadirdir. Ciddi alerjik reaksiyonlar olabilir. Bu durumda deride kabarıklıklar, nefes darlığı, solunum güçlüğü ses kısıklığı, solukluk, baş dönmesi gibi reaksiyonlar olabilir. Ciddi olan bu alerjik reaksiyon belirtileri aşılamadan sonra ilk 1 -2 saat içinde olabilir. 112 aranarak acil olarak hastaneye gitmeniz gereklidir.

Çocuğunuzun aşı takvimini belirlemek için çocuklarasaglik aşı takvimini inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın

Call Now Button