Bebeklerde Acil Olabilecek Hastalık Belirtileri Nelerdir ?

Bebeklerde Acil Olabilecek Hastalık Belirtileri Nelerdir ?

Bebeklerde hastalık belirtileri çok farklı şekillerde karşımıza çıkabilir. Yeni doğan bebekler en ufak şeyler için ağlar. İlk kez anne-babalar, çocuklarda görülen hafif hastalık belirtileri hakkında bilgi edinmiş olsalar bile, en önemli ve ciddi hastalık belirtilerini gözden kaçırabilirler. Rahatsızlıklarını sözlü olarak ifade edemedikleri için, bebek tarafından verilen belirtilere dikkat edilmelidir. Aşağıda, ebeveynlerin ne pahasına olursa olsun gözden kaçırmayı göze alamayacakları bebeklerde görülen bazı önemli semptomlar bulunmaktadır.

1) Bebeklerde Nefes Almada Zorluk 

Bebeklerde ara sıra hırıldamalar ve inlemeler oldukça yaygındır. Burun deliklerinin küçülüp büyümesi ile yani burun kanadı solunumu şeklinde nefes alıp vermeleri, hızlı hızlı soluk alıp vermeleri gibi belirtiler çocuklarda ciddi solunum probleminin ya da solunum sıkıntısının olduğunu belirtebilir.  Çocuklarda görülen diğer solunum sıkıntısı belirtileri şunlardır:

Hırıltı: Hışıltı, çocuk her nefes aldığında çıkan kaba, ıslık gibi olan bir sestir. Solunum yolunda tıkanıklık olduğunu ve nefes almada zorluğa neden olduğunu gösterir.

Terleme: Çocuğun baş kısmı, vücudu ısınmadan terliyorsa, solunum güçlüğü de olabilir.

İnleme: Hava yetersizse, vücut çocuk her nefes aldığında havayı akciğerlerinde sıkıştırarak akciğerlerin açık kalmasına neden olur. Solunum sıkıntısının bir başka hayati belirtisi olan sürekli bir inlemeye neden olur.

Bebeklerde solunum yolları acillerinin genel belirtilerinden yukarıdakileri gördüğünüz anda yapılacak En İyi Şey Çocuğu rahat ettirmek . Belirtileri gördükten hemen sonra çocuk doktorunuza haber vermektir.

2) Dudakların mavi olması

Bu durum aynı zamanda ciltte veya mukozada mavimsi veya mor renk değişikliği olan Siyanoz olarak da adlandırılır . Çocuğun vücudunun yeterince oksijen almadığının çok önemli bir işaretidir.  Dudaklar dışında, siyanoz dil ve göğüs , bacaklar ve kollarda da farkedilebilir.

Yapılacak En İyi Şey Yukarıdaki belirtilerin görülmesi üzerine derhal Çocuk doktorunuza başvurulmalıdır. Mavi dudaklar, nefes almada güçlükle birlikte, acil tıbbi bakım gerektiren tehlikeli bir durumdur.

3) Şiddetli Sarılık

Yenidoğan bebeklerde, kanlarında sarılık yapan bir madde olan bilirubin seviyesinde bir artış olduğunda sarılık meydana gelebilir. Bilirubin, kırmızı kan hücrelerinin normal parçalanması sırasında üretilen sarı bir pigmenttir. Her yenidoğan sarılık vakasının ciddi olmadığı unutulmamalıdır. Bebeklerde bazı Sarılık herhangi bir müdahale olmaksızın kendiliğinden geçer. Sarılık sırasında acil tıbbi bakım gerektiren belirli semptomlar vardır. Belirtiler:

  • Sarılık hızla yayılır veya şiddetlenirse
  • Bebekte sarılık ile birlikte yüksek ateş varsa
  • Bebek kötü besleniyor ve tiz bir şekilde ağlıyor

Yapılacak En İyi Şey Ebeveynler, yukarıdaki üç semptomdan herhangi birini fark ettikten hemen sonra bebeğinizi en yakın hastaneye götürmelidir. Çocuk doktoru, gerçek sarılık değerlerini belirlemek için kan testi isteyecektir.

bebek kusması safralı olursa

4) Bebek kusması ne zaman tehlikelidir?

Bebekler kusma bir çok nedenden dolayı olabilir. Mideleri dolduğunda veya ağladıklarında veya sert öksürdüklerinde kusabilirler. Yenidoğan bebeklerde sık görülen reflü ayrıca bebeklerde kusmanın yaygın bir nedenidir. Genelde reflü kusmasında sarı kusma olur. Bazen salyasının arttığı dönemlerde bebeklerde su gibi kusma belirtiside olabilir. Bu beyaz su gibi kusmuk genellikle bebeğin yuttuğu salyanın kusulmasının bir belirtisi olabilir.

Yeni doğan bebeklerde sarı kusmanın nedenleri

Bununla birlikte, sarı safralı kusma ve ya yeşil safralı bir kusma cerrahi bir acil durum olabilir. Yeşil safra, acil tıbbi müdahale gerektiren bir bağırsak tıkanıklığını gösterebilir. Ayrıca kırmızı renkli kusma, kahverengi kusma ya da siyah renkli kusma ciddi kusma renkleridir. Mide barsak sistemi kanamasına işaret ettiği için koyu kahve telvesi kusma olması acil bir durumdur.

İlginizi Çekebilecek Benzer İçerik  Mapfre Sigorta anlaşmamız imzalanmıştır.

Yapılması Gereken En İyi Şey Yeşil veya koyu kahve öğütülmüş renkli kusmuk, çocuğa bir çocuk doktoru tarafından hızlı bir şekilde danışılması gereken tehlikeli bir durumdur.

5) Geceleri Yüksek Sesle Nefes Alma Horlama

Gece boyunca bebeklerin horlaması ve horlaması oldukça olağandır. Tıkalı bir burun nedeniyle olabilir. Bununla birlikte, bebek homurdanarak ve nefesini çekerek geçen bir geceden sonra yorgunluk gösteriyorsa, Obstrüktif Uyku Apnesi vakası ya da geniz eti olabilir. Bu durum genellikle daha büyük çocuklarda görülebilir. Öncelikle üst hava yolu daralması nedeniyle uyku sırasında nefes almada azalma ve duraklamalar içeren uyku ile ilişkili bir solunum bozukluğudur.

Yapılacak En İyi Şey Bu durumda hızlı tanı sağlayabilecek bir çocuk doktorunu veya KBB (Kulak, Burun, Boğaz) uzmanını ziyaret edin. Küçük bir ameliyat (gerekirse) bebeklerde uyku kalitesinin düzelmesine, horlamasının azalmasına ve gelişiminin düzelmesine yardımcı olabilir.

6) Şişmiş Yüz

Yeni doğan bebeklerde yüzleri annenin dar doğum kanalından geçerken şiştiği için yüzün şişmesi yaygındır. Bununla birlikte, daha büyük bebeklerde şişme varsa, bu bir alerji göstergesi olabilir. Astım, Egzama, saman nezlesi ve gıda alerjileri çocuklarda görülen tipik alerjik reaksiyonlardır. Daha şiddetli bir alerji türü, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden anafilaksidir. Yoğun bir alerjik reaksiyon, tıbbi bir acil durumdur.

Allerjik durumda Yapılması Gereken En İyi Şey

Mümkün olduğunca erken bir çocuk doktorundan yardım isteyin

7) Bebeklerde Karın Ağrısı

Çok fazla veya çok az yemek yemek, bağırsak gazı veya hafif viral enfeksiyonlar, bebeklerde karın veya karın ağrısının yaygın nedenidir. Genellikle yukarıdaki nedenlerden kaynaklanan ağrılar bir süre sonra geçer. Ancak ağrı zamanla kötüleşir ve bebeklerin uzun süre ağlamasına neden olursa, bu kolik anlamına  gelebilir. Karındaki ağrıya kusma ve ishal eşlik ediyorsa, bu genellikle bir mide rahatsızlığından kaynaklanmaktadır. Ağrının ardından ateş gelirse, çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu veya çocuklarda apandisit olabilir.

Yapılacak En İyi Şey Uzun süreli kolik sorunu yaşayan çocuklar bir çocuk doktoruna gösterilmelidir. Bebek üç aydan küçükse ve ateş, kusma veya ishal belirtisi gösteriyorsa, acil tıbbi yardım da gereklidir. Bebek 6 aydan büyükse ve gaz veya kolik dışında semptomlar gösteriyorsa aynı gün doktora başvurması gerekir.

8) Bebeklerde Deri Döküntüleri

Döküntüler, kızarıklıklar ve bebeklerin cilt dokusundaki değişiklikler anlaşılması en zor olan semptomlardır. Daha büyük çocuklarda görülen deri döküntüleri, size semptomları anlatabildikleri için çabucak halledilebilir. Bir bardak testi, bebeklerdeki deri döküntülerinin ciddiyetini bilmek için en iyi sonucu verir. Bu testte, döküntülerin olduğu bölgeye bir cam bardak konulacaktır. Camdan bakarken bölgedeki kızarıklık kaybolursa tıbbi acil durum olma ihtimali düşüktür. Ancak değilse, Menenjit gibi acil tıbbi durumların bir işareti olabilir.

Yapılacak En İyi Şey Durumu daha da kötüleştirebileceği için deri döküntülerini kaşımak ve tahriş etmekten kaçının. Bebeği bol giysilerle giydirin. Bebek nefes almakta güçlük çekiyorsa en yakın hastaneye gidin.

İlk kez ebeveyn olanlar için ebeveynlik gerçekten heyecan verici bir aşamadır. Aynı zamanda, belirli yükümlülüklere de vardır. En küçük semptomları dikkate almaları gerektiğinden çocuklarına karşı ek sorumlulukları vardır. Çocuk acil durumları nadirde olsa hayatımızda karşılaşabileceğimiz durumlardır. Lütfen çocuk acil durumlarında zamanlamanın önemini aklınızda tutunuz ve hızlı hareket etmeyi düşününüz.

Bebek acil konusu daha ciddiyetle dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bunun nedeni bebeklerin iletişim kuramamasından kaynaklanmaktadır. Yukarıda bahsedilen semptomların farkında olan ebeveynler, çocuklarını sağlıklı tutmak için fazladan bir adım atmış olurlar.

 

Bu gönderiyi paylaş


Mesaj Yollayınız
Merhaba Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Şimdi Ara
Yol Tarifi