Altı Aylık Bebek Gelişimi

Altı aylık bebek gelişimi  hakkında bilmeniz gerekenler. İnanması zor olabilir, ancak bebeğinizin ilk yılının yarısını geçtiniz! Sadece altı ay gibi kısa bir süre içinde bebeğiniz nasıl iletişim kuracağınızı ve katı yiyecekleri nasıl yiyeceğinizi öğrenmeye başladı. İnanılmaz bir hızda gelişimi devam ediyor.

Bu yazıda size altı aylık bebek gelişimi hakkında bilgiler paylaşmak istiyorum

Altı Aylık Bebek Gelişimi : Büyüme

Yaşamın ilk birkaç ayında, bebeğiniz ayda yaklaşık 500 ile 1 kilo arası kilo alıyordu. Şu ana dek yaklaşık doğum ağırlığının iki katı kilosuna erişmiş bulunuyor. Boyu da yaklaşık 15 cm civarında büyümüş bulunuyor. Bu aydan sonra bebekleriniz boyu ve kilosu ilk 6 aylık dönem kadar hızlı olarak büyüme devam etmeyecek. Büyüme hızı yavaşlayacak. bu yavaşlama fizyolojik yani normal bir durum.

Altıncı Ay Bebek Gelişimi: Motor Becerileri

Bebeğiniz altıncı aydan sonra desteksiz oturmaya oturmaya başlayabilir. Hazırlanmak için, bebekler önce kendilerini elleriyle ya da yanlarına destek yastıkları koyarak destek aramaktalar. Zamanla kendi kendine desteksiz de oturmaya alışacak. 6 aylık bebeğini muhtemelen yüzüstü pozisyondan sırtüstü pozisyona dönmeye başlamıştır. Bazı bebekler yuvarlanarak zeminde yer de değiştirebilirler. Bu dönme hareketlerine başlaması bebeğinizi bir yere koyduğunuzda düşme potansiyeli olduğunu düşünmeniz açısından çok önemlidir. Biraz tehlikeli durumlar olabilir. Dikkatli olmak gerekiyor.

Altıncı Ay Bebek Gelişimi: Uyku

Bebeklerin çoğu altı ay boyunca 6 ila 8 saat uyur. Bu yaştaki bebeklerin çok uyanması ya da daha az uyması durumunda anne ve babalar uyku eğitimi yöntemlerini araştırıyorlar. Uyku eğitimlerinden biri olan Ferber yönteminde bebeğin ağlamasına göz yummayı ve bir süre sonra da kendi kendine uyuması amaçlanan bir yöntemidir. Bu gibi uyku eğitimleri gösterilmiştir ki aslında çocuğun uykuya geçmesinde ki sıkıntılarını azalmadığı — kendisi uyusa bile– sadece ağlayarak stresini anne ve babasına iletme sinyalini vermekten vazgeçtiği içine attığı da denebilir , böyle bir yöntem olduğu gösterilmiştir. Bu gibi oyuncakları 1 yaşından sonra beşiğinde bulundurabilirsiniz.

Altı Aylık Bebek Gelişimi : Duyular

Bebeğinizin gözlerinin doğum renginden değiştiğini fark edebilirsiniz. Daha açık renkli gözler, yaklaşık altı ayda, son renk tonlarına geçmeden önce birkaç ton daha değişebilir. Bebeğiniz hala mavi gözlere sahipse, kalıcı olarak bu şekilde kalma ihtimalleri vardır. Artık 3 boyutlu görme de yavaş yavaş oluşmaya başladı.

Altı Aylık Bebek Gelişimi : Beslenme

Artık bebeğinize katı yiyeceklerle tanıştırma zamanı. Fazla da gecikmemek gerekiyor. ek gıdalara sebze , meyve sonra yoğurt olacak şekilde başlayabilirsiniz. Daha ayrıntısını kurucusu olduğum , cocuklarasaglik.com ek gıda rehberinden okuyabilirsiniz. Bebeğiniz katı maddelere uyum sağladıkça,  ek gıda miktarını azar azar arttırabilirsiniz.. Her ne zaman alerjisi olmadığından emin olmak için yeni bir şeyler denediğinizde üç gün bekleyin.

Bebeğiniz yeni bir yiyecek yemek istemiyorsa, birkaç gün bekleyin ve tekrar deneyin. Bebekler biraz kararsız olabilirler ve zevkleri bir günden diğerine değişebilir.

Döküntü, ishal veya kusma gibi reaksiyonları izleyebilmek için gıdaları teker teker başlayın  Bebeğinize en az bir yaşına kadar bal vermeyi bekleyin çünkü botulizme neden olan bakterileri taşıyabilir. İnek sütü, bebeğinizin en az 1 yaşına kadar da verilmemelidir, ancak inek sütünden yapılan yoğurt veya yumuşak peynir gibi ürünleri verebilirsiniz.

bebek gelişimi

Altı Aylık Bebek Gelişimi :  İletişim

6 aylık bebeğiniz gülümsüyor, gülüyor ve gevezelik ediyor olmalı (“ma-ma”, “ba-ba”).  Konuşmasını hızlandırma ve dil öğrenmesine yardımcı olmak için her gece birlikte hikayeler okuyun.

Bu yaştaki bebekler insanları ve etrafındakileri tanımaya başlıyor. Bebeğiniz tanıdık insanları gördüğünüzde mutlu ve rahat hissetmeye başlayacak. Farklı insanlarla veya yeni durumlarda ilk korku işaretlerini görebilirsiniz.

Bebeğin Altıncı Ayına İlişkin İpuçları

Bebeğinizin gevezelik yapma, yardımsız oturma, gülme, göz teması kurma veya seslere cevap verme gibi önemli kilometre taşlarının olup olmadığına dikkat  ediniz. Bebeğinizde anlatılanlardan çok fazla gerilik olduğunu düşünüyorsanız çocuk doktorunuz ve ya bir çocuk gelişimcisi ile görüşebilirsiniz.  Bebeğinizle cee-ee ve benzeri oyunlar oynayın. Nesnelerin kalıcılığı fikrini öğretmeye yardımcı olacak – nesneler gözden uzak olsalar bile, hala var olduğunu anlamalarına yardımcı olun. Bebeğinizi sürünmeye başlaması için oyuncakları hemen erişilemeyecek bir yere koyun. Daha büyük çocuklarınız varsa, bebeğinizin boğulmasını önlemek için küçük parçalara sahip oyuncakları bir yere koymayı unutmayın.

BİZ NE YAPIYORUZ:

Hastalarımıza 6. aylık olduklarında gelişim testi olan DENVER 2 testini uyguluyoruz.

Tamamlayıcı beslenme- ek gıda başlanması konusunda ailelere bilgiler veriyoruz.

 

 

 

Yorum yapın

Call Now Button