Ay Ay Bebek Gelişimi

ay ay bebek gelişimi

Ay Ay Bebek Gelişimi

Ay ay bebek gelişimi takibi özellikle ilk bir yıl çok kritiktir. Çünkü bebeklerin en hızlı büyüdüğü ve geliştiği bu dönemdeki en ufak  bir normalden sapmanın erken fark edilmesi çok önemlidir. İlk 1 yıl beslenmesi, kilo ve boy ölçümleri, baş çevresinin büyümesinin hızı gibi bir çok durum çocuğun gelecek yıllarını da etkileyebilir.

Küçük bir yenidoğandan aktif yürümeye başlayan çocuğa: Bebeğinizin bu inanılmaz dönüşüme uğraması sadece 12 ay sürüyor. Bebekler şaşırtıcı bir hızla büyüyor ve değişiyor ve her ay yeni ve heyecan verici gelişmeler getiriyor.

Yeni anneler ve babalar genellikle ne beklediklerini ve bebeklerinin gelişiminin iyi  olup olmadığını nasıl bileceklerini merak ederler. Bununla birlikte, gelişimsel kilometre taşlarına çok fazla odaklanmak yerine, tüm bebeklerin kendi hızlarında geliştiğini hatırlamak önemlidir. Bir bebeğin belirli bir gelişim evresine ulaşması normal olduğundan oldukça geniş bir “pencere” vardır.

Kliniğimizde çocukların bu gelişim değerlendirmesini DENVER II testi ile yapmaktayız. Belirli bir peryotta yapılması gereken bu test ile çocuğumuzun ince motor, kaba motor, kişisel sosyal ve dil gelişimini standartlar çerçevesinde objektif olarak takip etmekteyiz.

Bazı bebekler ilk kelimelerini sekiz ayda söylerken, diğerleri bir yıllık bir süreden sonra bile konuşmazlar.  Yürüyüş dokuz ila 15. ay arasında herhangi bir zamanda başlayabilir.

Bu tür farklılıkları akılda tutarak, bebeğinizin ilk yılın her   aylık  takiplerinde ne yaptığını gözlemlemek isteriz. 3 -6 aylık periyotlar la da DENVER II testi ile bebeklerimizi değerlendiririz.

bebek gelisimi

Ay Ay Bebek Gelişimi: Bir Üç Ay Arası

Bu ilk gelişme aşamasında, bebeklerin vücudu ve beyni dış dünyada yaşamayı öğreniyor. Doğum ile üç ay arasında bebeğiniz şöyle yeni şeyler yapabilir:

 • Gülümseme. Erken dönemde sadece kendisi gülecek. Ancak üç ay içinde gülümsemelerinize yanıt olarak gülümseyecek ve ona geri gülümsemenizi sağlayacak. Yani sosyal gülümseme başlayacak.
 • Karnı üzerindeyken başını ve göğsünü kaldır.
 • Nesneleri takip etmeye başlar, 3. aya doğru 180 derece takip edebilir.
 • Ellerini aç ve kapa ve ellerini ağzına getir .
 • Nesneleri ellerinde tutabilir

Bebek Gelişimi: 4-6 Ay

Bu aylar boyunca, bebekler gerçekten etraflarındaki dünyaya ulaşmayı ve onları manipüle etmeyi öğreniyorlar.  Ellerini kullanımında ustalaşıyorlar. Ve seslerini keşfediyorlar. 4 ay bebek gelişimi hızlı gelişim sıçramalarının olduğu en önemli dönemlerdir.

4 ila 6 ay arasında bebeğiniz muhtemelen:

 Yedi Doku Ay Arası

Ay ay bebek gelişimi yazımızın bu yılın ikinci yarısında, küçük çocuğunuz hareketli bir  bebek olmaya başlamıştır. Emekleyerek bir yere varabileceğini öğrendikten sonra, önümüzdeki birkaç ay içinde nasıl ileri ya da geri hareket edeceğini bulmak için harcayacaktır.

Bu süre zarfında bebeğiniz şunları yapabilir:

 • Emekleme başlar. Ayrıca ellerde ve dizlerde sürünmeyi içerebilir . Bazı bebekler asla emekleme yapmazlar, doğrudan  yürümeye başlarlar.
 • Desteksiz oturur.
 • Adı gibi tanıdık kelimelere cevap verir. Ayrıca “Hayır” a kısaca durup size bakarak cevap verebilir ve “Anne” ve “Baba” yı  özgül olmayan şekilde söylemeye  başlar.
 • Alkış ve cee- egibi oyunlar oynayın.
 • Ayakta durmayı öğrenirler.

 10 – 12 Ay Bebek Gelişimi

Bebeğin ilk yılında son gelişme aşaması oldukça önemlidir. O artık daha mobil hale geldi ve sürekli yeni şeyler aktiviteler yapmaya başlıyor. Ama hala birçok yönden bir bebek. O öğrenmeye devam ediyor:

 • Kendini beslemeye başlayabilir. Bu gelişim aşamasındaki bebekler “kıskaç” hareketini yani baş ve işaret parmaklari ile tutmada  ustalaşır – yani baş parmakları ve işaret parmağı arasında tutarlar. O şeklinde tahıl gibi küçük nesneleri tutabilirler.  Bebek Beslenmesi Ay Ay Bebek Beslenmesi yazısını çocuklarasaglik.com dan okuyabilirsiniz.
 • Mobilyaları tutarak odanın etrafında gezinir . Sıralama hareketlerini yapar.
 • Bir veya iki kelime söyleyebilir , “Anne” ve “Baba” ebeveynlerine özgül olarak söylemeye başlar. Ortalama, ilk doğum gününe kadar konuşulan yaklaşık üç kelimedir, ancak bunun normali çok geniştir.
 • İstediği bir şeyi ağlamadan belirtmeye başlar.
 • Sizi kopyalayarak veya telefonda konuşmalarınızı taklit ederek insan seslerini “taklit etmeye” başlar.
 • İlk adımlarını atabilir. Bu genellikle bir yıl civarında olur, ancak çok farklı erken ve ya  biraz daha geçte olabilir.

bebekte kıskaç hareketi

ay ay bebek gelişimi

 0- 1 yaş Ay Ay Bebek Gelişimi Takibinde Başka Neler Yapılır? 

Ankara çocuk doktoru kliniğimizde,  aylık rutin kontroller dışında Sağlık Bakanlığı Aşılarını ücretsiz olarak yapmaktayız. Yine sağlık bakanlığı aşı takviminde olmayan ancak pediatri dernekleri tarafından önerilen Özel aşıları da kliniğimizde yapmaktayız.

Daha ayrıntılı bilgi için 0312 283 26 91 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş


Mesaj Yollayınız
Merhaba Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Şimdi Ara
Yol Tarifi