6 Aylık Bebek Beslenmesi

6 aylık bebek beslenmesi artık bir geçiş dönemi olması nedeni ile önemlidir. Anne sütü ile beslenen bebeklere 6. aydan itibaren ek gıdalar başlamayı öneriyoruz.  Ankara’da  çocuk kliniğimizde ara ara ek gıda başlama eğitimleri yapıyoruz. Eğitim tarihleri için 0312 283 26 91 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz.

6. Aydan Sonra Bebeklere Ek Gıda Başlanmasının Nedenleri

  • 6 aylık bebek beslenmesinde, bebeğin  artan enerji ihtiyacı karşılanmasında yalnızca anne sütünün artık yeterli olmaması anneden sağlanmış olan demir, çinko gibi elementlerin artık bebeğin gelişimine uygun olarak yeterli olmaması ek gıda başlama nedenlerinden birisidir.
  • Yine bebeklerin farklı gıda ve tatlara alıştırılması
  • Çocuğun ısırma ve yutma fonksiyonunun gelişmesi, çiğneme ağız ve dil hareketlerinde koordinasyon gerektiren bir süreçtir. Bunu öğrenmesi gerekmektedir.
  • Ek besinlere geçişte, özellikle katı beslenmeye başlanma döneminde bebeklerde itme refleksi görülebilir. Bebeklerin refleks olarak yaptıkları bu hareket genelde 7. ay gibi giderek azalır. Bebeklerin gıdayı emmeden ağzını kapatarak çiğneme ve yutma hareketlerini öğrenmesi biraz zaman alabilir.
  • 6 aylık bebek beslenmesi sabır ve bilgi işidir.
  • Bebekler 9- 10. aylarda ek gıdaları kendi yemesini teşvik edebilirsiniz.

yaşar hüseyin onganlar

Bebeklerin 6 aydan sonra katı gıdalarla tanıştırılması çiğneme ve yutma fonksiyonunun da gelişmesini arttırır. Bir çok bebek yiyecekleri kendi elleriyle dokunup ağızlarına götürmek ister. Bu davranış çocuk gelişimi için önemli bir davranıştır. Çocuğun bu ihtiyacı onun el ve göz koordinasyonu geliştirmesine yardımcı olur.

Ek besinler verilirken önce püre kıvamında verilir. Pişirilmiş ek gıdalar daha sonradan süzgeç ya da çatalla ezilerek bebeğin yiyeceği kıvama getirilir.  Kısa bir süre sonra püre kıvamı daha pütürekli hale getirilerek çocuğun çiğneme ve yutma gelişimi desteklenir.

Bebek Beslenmesinde Anne Sütü Her Zaman En Önemlisi

Tabi ki anne sütü bebek beslenmesinde 6-9 .ayda dahil temel gıdadır. Anne sütünün yeri her zaman en öndedir.

Ek gıdalar ile kurucusu olduğum cocuklarasaglik.com web sitesinde Ek Gıda Rehberi kısmını okumanız size çok güzel bilgiler katacaktır.

6 Aylık Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gereken İlkeler

Besinler bebeklere kaşıkla az miktarda başlanarak verilmelidir.

Yeni besinler bebek aç iken ve öğle öğününde denenir.

Farklı besinler en az 3 gün aralarla denenir.

İlk kez verilen yiyeceklerin alerjik belirtisi olabilir. Bunları dikkatli bir şekilde takip etmelisiniz.

Besinler bol su ile yıkanıp, pişirilerek verilmelidir.

Tuz, baharat, salça gibi alerjen olabilecek besinler bebeklere verilmemelidir.

Katı besinler ile beslenme başlangıcında bebekler besini dili ile itebilir. Bu durum beslenmeyi reddetme olarak düşünülmemelidir. Bebek zamanla katı gıdaları itmemeyi öğrenecektir.

Bebeğin hoşlanmadığı besinler daha sonra tekrar denenmelidir. Bebeklerde damak tadı gelişen bir olgudur ve 10 -15 denemeden sonra bile gıdaları sevme olasılığı vardır. Pes etmeyin.

 

Yorum yapın

Call Now Button