Bebeklerde Tummy Time ( Karın üstü aktiviteler) Önemi

Tummy Time Karın Üstü aktiviteler Nelerdir?

Tummy Time bebeğin ilk egzersizlerinden biridir ve en önemlisidir!

Karın Zamanı, bebeğinizin gün içinde uyanık ve karın üzerinde geçirdiği süredir. Bebeğin görsel, motor ve duyusal gelişimi için çok önemli bir egzersizdir.

Yeni doğmuş bir bebek olarak Tummy Time’a hemen başlayabilir ve bebeğin ilk yılı boyunca devam edebilir.

bebeklerde gelişim

Tummy Time Temelleri Nelerdir?

Bebeğimin Karın Zamanı Aktivitelerine Neden İhtiyacı Var?

 • Boyun, sırt ve omuz kaslarını geliştirmek için
 • Gelişimsel kilometre taşlarını karşılamak için
 • Yassı kafa sendromu (pozisyonel plajiyosefali) ve boyun eğikliği durumu riskini azaltmak için (pozisyonel tortikollis).

Bebeğimin Karın Zamanı Aktivitelerine Ne Zaman Başlamalı?

Yeni doğmuş bir bebek olarak, hastaneden eve gelir gelmez.

Karın Zamanı Aktiviteleri ne kadar süre yapmalısınız?

3 aylık olduktan sonra günde en az bir saat toplam karın aktivite zamanı elde etmeyi hedefleyin. Bu aktivite zamanı saati daha küçük parçalara bölünebilir. Yenidoğan yaşından itibaren, her seferinde birkaç dakika ile başlayın ve daha uzun seanslar oluşturun.

 Ne sıklıkla Karın Zamanı Aktiviteleri yapmalısınız?

Günde birkaç kez, bir seferde birkaç dakikalık küçük zamanlar ile  başlayın. Sonunda, daha uzun seansları yapmaya çalışın ve sonunda tam bir saate kadar yükselin.

Bebek hangi yaşta Karın Zamanı Aktiviteleri durdurmalı?

Bebek emeklemeye başladığında, yaklaşık 7-9 aylıkken, Karın Zamanının gelişimsel faydalarını hareket halindeyken alıyor olacak ve Karın Zamanı yapmaları o kadar gerekli değildir. Bununla birlikte, oyun sırasında bebeğin karın Zamanı pozisyonunda biraz zaman geçirmesi yine de faydalıdır .

Hiç Unutmayın: Uykuda Sırtüstü Pozisyona Devam Edin!

Bebekler her zaman sırtüstü uyumasını  öneriyoruz.  Bu, uyanıkken karınları üzerinde vakit geçirmenin gelişim için çok önemli olduğu anlamına gelir!

Ve unutmayın: Bebek Karın Zamanı sırasında uyuyakalırsa, onu sırt üstü yatırdığınızdan ve uyumaya devam etmelerine izin verdiğinizden emin olun.

 Karın Zamanı Aktiviteleri Hangi Bozuklukları Önleyebilir?

Tummy Time, kanıtlanmış gelişimsel faydalarına ek olarak iki durumu önlemeye yardımcı olabilir: pozisyonel plajiosefali ve pozisyonel tortikollis.

Pozisyonel plajiyosefali , başın arkasında ve yanında düzleşmelerin oluşmasıdır ve bu da baş ve yüzde asimetrilere yol açabilir.

Pozisyonel tortikollis ise, bebeğin başının bir tarafa eğilmesine neden olan boyun kaslarının sertleşmesidir.

CranioWell Tummy Time Rehberi İçin linke tıklayabilirsiniz.

 

Karın Zamanı Aktiviteleri Gelişim Kilometre Taşlarına Ulaşmada Nasıl Yardımcı Olur?

Karın üzerinde geçirilen zaman, sağlıklı motor, duyusal ve görsel gelişim için çok önemlidir.

Motor

 • Bebeğin sırt, boyun ve karın kaslarını güçlendirir.
 • Bebeğin yuvarlanma, oturma, emekleme ve daha fazlası dahil olmak üzere motor kilometre taşlarını karşılaması için bir temel oluştururursunuz.

Duyusal

 • Kollarında, ellerinde ve yanaklarında farklı dokular (battaniye, halı vb.) Hissetmek bebeğin dokunma duyusuna (dokunma hissi) yardımcı olabilir.
 • Bebek hareket ettikçe ve kiloları değiştikçe, beden farkındalığı kazanır.
 • Bebeği farklı şekilde konumlandırmak, hareketlerini ve dengesini geliştirmeye yardımcı olur (vestibüler duyu).

Vizyon

 • Göz ve el koordinasyonunun gelişmesine yardımcı olur. Ellerine bakarak bebek nasıl hareket ettiğini ve neler yapabileceğini görüyor.

Başarı İçin Karın Zamanı Aktiviteleri İpuçları

Bebeğin başka bakıcıları da var ise

 • Tüm bakıcıların Karın Zamanının bebeğin günlük rutininin normal bir parçası olduğunu bildiğinden emin olun

Bebek Tummy Time’a direnirse …

 • Her bebek bezi değişiminden sonra veya her banyodan sonra birkaç dakika Karın Zamanı aktivitesi yapın, böylece bebek alışmaya başlar.
 • Beslemeden hemen sonra Karın Zamanı aktivitesinden kaçının

Karın Zamanı Aktivitesi sırasında bebek ağlarsa …

 • Bebek en mutlu olduğu zaman Karın Zamanı egzersizlerini yapmayı deneyin
 • Tummy Time’ı eğlenceli zaman geçirin
  • Karın Zamanında bebeği sakinleştirmek ve yatıştırmak için şarkılar söyleyin
  • Görsel izlemeyi teşvik etmek için çıngıraklar, oyuncaklar ve aynalar kullanın
  • Bebeğin göz hizasında yere yatın. Bebeğim yüzünü seviyor

Bebek Tummy Time sırasında uyuyakalırsa …

 • Sırtüstü yatırın – karınlarının üzerinde uyumasına izin vermeyin

Unutmayın: Her Karın Zamanı bir fark yaratır!

Cesaretiniz kırılmasın. Bebeğinizle bol miktarda Karın Zamanı aktivitesi geçirdiyseniz, ancak dönüm noktalarına ulaşmadıklarından endişeleniyorsanız, endişelerinizi bebeğin çocuk doktoruna veya sağlık uzmanına iletin

.

“Karın Zamanı” ifadesi, “Uykuya Dönüş” Kampanyasının 1994 yılında başlatılmasından kısa bir süre sonra ortaya çıktı. Bu sıralarda, bir bebeğin Ani Bebek Ölümü Sendromu (SIDS) riskini azaltmanın bir yolu olarak tekrar uyumanın bir yolu olduğu tespit edildi.  Pediatristler ebeveynleri bebekleri sırt üstü uyutmaya ve karınlarını oynamaya çağırıyorlar. Bu halk sağlığı girişimi iyi bir şey, değil mi? 🟧 Evet! Pek çok bebeğin karın vaktinden nefret etmesi dışında çünkü zor! İdeal olarak, karın zamanı doğumdan hemen sonra  başlamalı, anne ya da baba ile cilt cilt arası başlamalı ve bebeklik döneminde devam etmelidir. Bir bebek karnına yerleştirildiğinde, başını yer çekimine karşı kaldırmak için çok çalışmak zorundadır. Uyanık saatlerinin çoğunu bu pozisyonda geçirdiği için güçlü boyun ve sırt kasları geliştirmektedir. Devam eden pratik ve zamanla kendini dirseklerine dayamaya başlayacak, yuvarlanma, emekleme, yürüme ve hatta el yazısı için gerekli olan kol ve omuz kaslarını güçlendirecek! Evet, o kadar erken başlıyor! 🟧 İşte karın zamanını daha keyifli hale getirmenin bazı yolları: 🟩 Yeni doğanlar: Yeni doğmuş bebeğinizin karnının üzerinde yatmasına tahammül etmenin en rahatlatıcı ve en az sinir bozucu yollarından biri, size yaslanmış bir pozisyondayken onu göğsünüze yatırmaktır. Soluk alıp vermeniz ile ritmik iniş ve çıkış rahatlık ve destek sağlarken, ciltten tene temas dokunma hissini iyileştirmeye yardımcı olur. 🟦 1-3 aylık olanlar: Küçük bir havlu yuvarlayın ve onu yatay olarak bebeğinizin koltuk altlarının altına koyarak göğsünün üst kısmına destek verin. Bu, çevresini görebilmek için bu başını dik tutmasına yardımcı olacaktır. Göz hizasına inin – size bakmayı seviyor biliyorsunuz değil mi! 🟥 4 ay ve sonrası: Bebeğiniz daha uzun süreler ve daha az huzursuz olarak  “karın süresini” koruyabilmelidir. Bu süre zarfında onu güvenli, dağınık olmayan bir alanda, motive edici oyuncaklarla birlikte bir battaniyenin üzerine koyun ya da kendisine bakması için bir ayna verin. Çevresini keşfetmek için kıpır olanları izleyin, hem de tam bir vücut antrenmanı yapın!
Bebeğiniz mızmızlanırsa, rahatlamasına yardımcı olmak için onunla oynamaya çalışın, ancak yeterince yapmadıysa da endişelenmeyin! . Kısa zamanlardaki gelişim süreleri de etkilidir!

Call Now Button