PREMATÜRE BEBEK SORUNLARI

Ayrıca tüm yaşamlarını etkileyebilecek uzun vadeli sağlık sorunları olabilir.

Hamileliğin erken döneminde bir bebek doğarsa, onda sağlık problemleri olma olması daha fazladır. Bazı prematüre bebekler, hastanenin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde (NICU olarak da bilinir) kalmak zorunda olabilir.

Prematüre bebek sorunları için yenidoğan yoğum bakım ünitelerinde takip edilmeleri gereklidir.

Çok güzel bir haber olarak tıbbi bakımdaki gelişmeler sayesinde, çok erken doğmuş bebeklerin bile, bugün hiç olmadığı kadar hayatta kalma olasılığı daha yüksektir.

prematüre bebek sorunları

Prematüre bebek sorunları neler olabilir?

Prematüre bebekleri etkileyebilecek sağlık sorunları:

 • Apne . Bu, 20 saniye veya daha fazla bir süre nefes almayı duraklaması demektir. Erken doğan bebeklerde bazen apne görülebilir. Yavaş bir kalp atış hızı ile birlikte olabilir.
 • Solunum sıkıntısı sendromu (RDS) . Bu, 34 haftalık hamilelikten önce doğan bebeklerde en sık görülen solunum yolları sorunudur. RDS’li bebeklerde, akciğerlerdeki küçük hava keselerinin çökmesini önleyen yüzey aktif madde adı verilen surfaktan denilen bir protein yoktur.
 • İntraventriküler kanama (İVH) . Çok küçük prematürelerde kanama  görülebilri.  Genellikle beynin ortasındaki ventriküllerin yakınında olur.  Ventrikül beyinde sıvıyla dolu bir alandır.
 • Patent duktus arteriosus (PDA) . Bu, kalbin yakınındaki iki ana kan damarı arasındaki bağlantıda (ductus ateriosus adı verilen) meydana gelen bir kalp sorunudur. Kanal doğumdan sonra düzgün kapanmazsa, bebek solunum problemleri veya kalp yetmezliği yaşayabilir. Kalp yetmezliği, kalp yeterince kan pompalayamadığı zaman meydana gelir.
 • Nekrotizan enterokolit (NEC) . Prematüre bebeğin bağırsaklarındaki bir problemdir. Beslenme sorunlarına, şişkin bir karına ve ishale neden olabilir. Bazen erken doğumdan 2 ila 3 hafta sonra gerçekleşir.
 • Prematüre retinopatisi (ROP) . Bu, gözdeki kan damarlarının anormal gelişmesidir. ROP görme kaybına neden olabilir.
 • Sarılık . Bu, bebeğin gözleri ve teninin sarı göründüğü durumdur. Bir bebeğin karaciğeri tamamen gelişmemişse veya daha henüze olgunlaşmamışsa sarılık riski artar.
 • Anemi . Bu, bebeğin vücuduna   oksijen taşımak için gerekli al yuvarların yeterince sahip olmamasıdır.
 • Bronkopulmoner displazi (BPD) . Bu, prematüre bebeklerde ve ayrıca solunum cihazı ile tedavi gören bebeklerde gelişebilecek bir akciğer rahatsızlığıdır. BPD’li bebekler bazen akciğerlerde sıvı ve akciğer hasarı gelişebilir.
 • Enfeksiyonlar . Prematüre bebekler çoğu zaman mikroplarla savaşmakta zorlanırlar çünkü bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmeden doğmuşlardır. Prematüre bebeği etkileyebilecek enfeksiyonlar arasında bir akciğer enfeksiyonu olan zatürre ; sepsis denilen bir kan enfeksiyonu; ve menenjit gibi beyin ve omuriliğin etrafındaki sıvıda bir enfeksiyon görülebilir.

Prematüre bebeğinize en iyi şekilde nasıl bakım yapabilirsiniz?

Bebeğinizin sağlık hizmeti veren yenidoğan yoğum bakım servisi hemşireleri ve doktorları ile sürekli iletişimi halinde olun. Onlara güvenin. Premaüre bebeğinizin sahip olduğu sağlık durumları hakkında konuşun. Bazı geç prematüre dediğimiz bebekler bazen doğumdan hemen sonra eve gidebilecek kadar sağlıklı olabilir veya özel bakım için yoğun bakımda kalması gerekebilir. Bebeğiniz şu durumlarda hastaneden eve gidebilir:

 • Bir ısıtıcı yardımı olmadan   kendi başına sıcak tutabilir.
 • Kendisinin emebilmesi ve ya biberonla beslenebilmesi gereklidir. emzirmek veya biberonla besleme
 • Kilo alımının sürekli olması Günde 20 gr civarı
 • Solunum problemi olmaması , apnesinin olmaması

Bebeğiniz hastaneden ayrıldıktan sonra özel ekipman, tedavi veya ilaca ihtiyaç duyabilir . Bebeğinizin doktoru, hemşiresi taburcu olmadan bu konularda size yardımcı olabilir ve bebeğinize nasıl bakacağınızı öğretebilir. Ayrıca, şehrinizdeki anne destek grupları ve bebeğinize bakmanıza yardımcı olabilecek diğer kaynakları bulmanıza da yardımcı olabilirler.

Yorum yapın

Call Now Button