OBEZ , FAZLA KİLOLU ÇOCUKLARDA ASTIM DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

ankara çocuk allerji

OBEZ , FAZLA KİLOLU ÇOCUKLARDA ASTIM DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

Çocuklarda astım oldukça sık görülüen bir hastalıktır. Bir çok faktöre bağlı astım görülebilir. Bunlardan biri de obesitenin astımla ilişkili olduğudur

Obezitenin erişkinlerde astıma bağlı olduğu uzun zamandır bilinmektedir, ancak Aralık 2018 Pediatrics dergisinde “Aşırı kilolu veya obez olmak ve astım gelişimi ” ile ilgili bir risk faktörü olduğu hakkında yeni bir çalışma yaynlandı. Obesiteli çocukların 1/3 oranında astım riskinin daha yüksek olduğu raporlandı.
çocuk allerji doktoru ankara
Çalışmanın yapıldığı Abd’de tahmin 6 ila 8 milyon pediatrik astım var iken, pediatrik astım vakalarının 1 milyona varan kısmının ( % 12,7) obezitesinin de olduğu gösterilmiş. Gerçek anlamda astım riskini azaltacak fazla bir öneri modeli olmadığı düşünülürse, çocuklarımızı obesiteden koruyarak astım riskinin azaltabiliriz.

Araştırmacılar, obezitenin pediatrik astım için önemli bir önlenebilir risk faktörü olduğu ve çocuk obezitesini azaltan başarılı müdahalelerin çocukların yaşam kalitesini iyileştirmek için önemli bir halk sağlığı önceliği olması gerektiği sonucuna varmışlardır.

İlginizi Çekebilecek Benzer İçerik  Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu (İYE)

Bu gönderiyi paylaş


Mesaj Yollayınız
Merhaba Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Şimdi Ara
Yol Tarifi