0312 2832691
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

OBEZ , FAZLA KİLOLU ÇOCUKLARDA ASTIM DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

20 Aralık 2018
OBEZ , FAZLA KİLOLU ÇOCUKLARDA ASTIM DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

Çocuklarda astım oldukça sık görülüen bir hastalıktır. Bir çok faktöre bağlı astım görülebilir. Bunlardan biri de obesitenin astımla ilişkili olduğudur

Obezitenin erişkinlerde astıma bağlı olduğu uzun zamandır bilinmektedir, ancak Aralık 2018 Pediatrics dergisinde “Aşırı kilolu veya obez olmak ve astım gelişimi ” ile ilgili bir risk faktörü olduğu hakkında yeni bir çalışma yaynlandı. Obesiteli çocukların 1/3 oranında astım riskinin daha yüksek olduğu raporlandı.
çocuk allerji doktoru ankara
Çalışmanın yapıldığı Abd’de tahmin 6 ila 8 milyon pediatrik astım var iken, pediatrik astım vakalarının 1 milyona varan kısmının ( % 12,7) obezitesinin de olduğu gösterilmiş. Gerçek anlamda astım riskini azaltacak fazla bir öneri modeli olmadığı düşünülürse, çocuklarımızı obesiteden koruyarak astım riskinin azaltabiliriz.

Araştırmacılar, obezitenin pediatrik astım için önemli bir önlenebilir risk faktörü olduğu ve çocuk obezitesini azaltan başarılı müdahalelerin çocukların yaşam kalitesini iyileştirmek için önemli bir halk sağlığı önceliği olması gerektiği sonucuna varmışlardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?