Kolostrum – Geçiş Sütü – Olgun Anne Sütü

anne sütünün geçişleri kolstrumdan tam süte geçiş

Kolostrum – Geçiş Sütü – Olgun Anne Sütü

Emzirmeye Genel Bir Bakış

Anne sütü kadınlar tarafından doğal olarak üretilir ve yaşamın ilk birkaç ayında bir bebek için temel beslenme sağlar. Anne sütünün üç farklı ve belirgin aşaması vardır: kolostrum, geçiş sütü ve olgun süt. Emzirme ve anne sütü hakkında daha fazla bilgi için Emzirme Danışmanı ile ziyaret edin .

kolsotrumdan anne sütüne geçiş

Kolostrum

Kolostrum anne sütünün ilk aşamasıdır. Hamilelikte ortaya çıkar ve bebeğin doğumundan sonra birkaç gün sürer. Sarımsı veya kremsi renklidir. Aynı zamanda emzirmede üretilen sütten çok daha yoğundur.

kolostrum faydaları
Kolostrum

Kolostrum içeriği

Kolostrum, protein, yağda çözünen vitaminler, mineraller ve immünoglobulinlerden yüksektir. İmmünoglobulinler, anneden bebeğe geçen ve bebeğe pasif bağışıklık sağlayan antikorlardır.

Kolostrum faydaları

Pasif bağışıklık bebeği çok çeşitli bakteri ve virüs hastalıklarından korur. Kolostrum bir bebeğin ilk aşısı gibi de düşünülebilir. İçeridiği yararlı maddeler onu  enfeksiyon hastalıklardan korurken hemde içerdiği maddeler ile barsak bakterilerinin olumlu yönde gelişimini hızlandırmaktadır.

Doğumdan iki ila dört gün sonra kolostrum yerine geçici süt gelecektir.

Geçiş sütü

Geçiş sütü kolostrumdan sonra oluşur ve yaklaşık iki hafta sürer. Geçiş sütünün içeriği yüksek düzeyde yağ, laktoz ve suda çözünür vitaminleri içerir. Kolostrumdan daha fazla kalori içerir.

geçiş sütü değişimi
Geçiş sütü

Olgun süt

Olgun süt, üretilen nihai süttür. % 90’ı bebeğin sıvı ihtiyacını karşılamak amacıyla gerekli olan sudur. Diğer % 10 luk kısım ise, hem büyüme hem de enerji için gerekli olan karbonhidratlar, proteinler ve yağlardan oluşur.

olgun süt nasıl
Olgun süt

İki tür olgun süt vardır:

Ön süt: Bu tür süt, beslenmenin başlangıcında bulunur ve su, vitamin ve protein içerir.

Arka süt: Bu tür süt, ilk süt emildikten ve bittikten sonra salgılanarak oluşur. Daha yüksek düzeyde yağ içerir ve kilo alımı için gereklidir.

İlginizi Çekebilecek Benzer İçerik  Anne Sütünde Neler Var? Anne Sütü İçeriği

Bebeğin düzgün bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için yeterli besin aldığından emin olmak için emzirirken hem ön süt hem de arka süt gereklidir. Ayrıca  , sağlıklı ve bol miktarda anne sütü üretimi için önemli olan vitamin, mineral ve besin maddelerinin dağıtımına yardımcı olmak için çok iyi beslenme de gerekir. Gıda tahkviyeleride kullanmak iyi olabilir.

Anne sütü değerli bir ürün olarak kabul edildiğinden , emziren anneler için sütün saklanmasına ve saklanmasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir dizi ürün vardır .

Emzirme ve anne sütü ile ilgili olarak çok geniş kapsamlı okuma yapmak isterseniz ; cocuklarasaglik.com Emzirme Rehberinden faydalanabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Anne sütü evreleri nelerdir?

Anne sütü evreleri , kolostrum, geçiş sütü ve olgun süt olarak ayrılabilir

Bu gönderiyi paylaş


Mesaj Yollayınız
Merhaba Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Şimdi Ara
Yol Tarifi