Bebeklere Tek Seferde Birden Çok Aşı Yapmak

Ebeveynlerin çocuklarının sağlığını korumanın en önemli yollarından biri, onları aşılar konusunda güncel tutmaktır. Çocukluk aşılarını olabildiğince etkili hale getirmek için, bunun için çoklu aşılar zaman aralıklarına bölünür. Bazen de bu aşılar aynı anda birkaç tanesi yapılması gerekebilir.

Bazı ebeveynler, bir seferde birden fazla aşı yaptırmanın, birbirlerini engellemelerine veya bebeklerinin bağışıklık sistemi için çok fazla olmalarına neden olup olmayacağını merak ediyor. Ancak, emin olun, aşıların çocuğunuzun pek çok ciddi hastalığa karşı bağışıklığını güvenli ve etkili bir şekilde oluşturmak için bu şekilde uygulama çok işe yarıyor.

 Aşılarda Güvenilirlik

Çocuğunuzun 2 yaşından önce birçok aşıya ihtiyacı olacaktır. Bazılarının birden fazla dozda verilmesi gerekir. Bu, çocuğunuzun bir aşı gününde bazen beş adede kadar aşı yapabileceği anlamına gelir.

Aşılarda Görülebilen Yan etkiler

Çocuğunuzun bir veya beş çeşit aşı yapılmasına bakılmaksızın olası yan etkiler aynıdır. Yaygın yan etkiler minimumdur ve şunları içerebilir:

  • Aşının yapıldığı bölgede ağrı, kızarıklık veya şişlik
  • Halsizlik
  • Düşük ateş
  • Baş ağrısı
  • Ağrılı eklemler veya kaslar
  • Titreme

Çoğu çocuk için yan etkiler hafiftir ve çabucak geçer.

aynı anda çok aşı yapmak

Aşıların Zamanlaması Neye Göre Belirlenir?

,Bebeğinizin aynı anda dört veya beş atış yaptığını görmek çok fazla görünebilir. Ancak bilim adamlarının bu aşıları kapsamlı bir şekilde incelediklerini unutmayın. Bilimsel araştırmaların çocukları ciddi hastalıklardan korumak için en iyi zaman olduğunu bulduğu zamanlarda verilir. Aşı ile korunması planlanan bu hastalıklar kalp hastalığı, işitme kaybı ve karaciğer hasarı gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Hatta ölüme bile yol açabilirler.

Bebekler, bu aşıların onları koruduğu hastalıklardan hastaneye kaldırılma veya ölme olasılığı en yüksek yaş grubudur. Bu nedenle çocuğunuzu mümkün olan en kısa sürede aşılatmanız önemlidir. Aşıları ertelerseniz veya atlarsanız, çocuğunuz en savunmasız olduklarında bu ciddi hastalıklardan korunmayacaktır.

Bir ziyarette birden fazla aşı yapmak çocuğun bağışıklık sistemini zorlar mı?

Bebekler ve çocuklar her gün sadece oyun oynayarak, yemek yiyerek ve nefes alarak birçok mikroplara maruz kalırlar. Bağışıklık sistemleri, vücudu sağlıklı tutmak için antijen olarak da adlandırılan bu mikroplarla savaşır. Çocukların her gün savaştığı antijen miktarı (2.000-6.000), bir çocuğun, hayatı boyunca olacağı tüm aşılardaki toplam antijen miktarı sadece150 adettir.   Bu nedenle çocukların bağışıklık sistemleri aşılara yenik düşmez.

Call Now Button