Aşıların Zamanında Yapılması Neden Önemlidir?

AŞILARIN YAPILMA AMACI

Aşılamanın yapılmasının amacı, hem birey bağışıklığının kazanılması, hem de toplum bağışıklığının kazanılmasıdır. 

 Bunu da enfeksiyon etkeni ile karşılaştığında onu yok edebilecek bir bağışıklık yanıt oluşması hedeflenir. Bireyin bağışıklığı kazanılarak, toplumun ba bağışıklığı kazanılmış olur.  Bu şekilde grup bağışıklığı oluşturulması hedeflenir

kistik fibrozis tedavisi

Daha iyi bir aşı yanıtı için

Aşılar zamanında yapılmalıdır

Aşıların zamanında yapılması, doğru dozda yapılması ile en yüksek antikor üretimi sağlanır, en üst düzeyde koruma sağlanır

Bir hastalığa karşı bağışıklık kazanmak iki şekilde oluşmaktadır. Vücut hastalık etkeni ile karşılaştığında hızlıca bir bağışıklık oluşturur, ancak, bu antikor yanıtı, hastalığı önlemeye yetmez.

Geçirilen enfeksiyon, daha sonra karşılaşması durumunda bağışıklık sisteminin hafızasın neden ile yıllar sonra bile etkenle karşılaştığında bile , hızlıca bir antikor yanıtı oluşturulur. Buna kazanılmış bağışıklık denilir.

Aşılama da ise, enfeksiyon etkeni ile karşılaşmadan, enfeksiyon oluşmuş gibi bağışık yanıt oluşmasına katkı sağlayacak yeterli ve güçlü bir antikor yanıtı oluşturmaya çalışılmaktadır.

Aşı hastalık etkeni ile karşılaşmadan önce yapılırsa etkin korum sağlar. Bu nedenle çocukluk çağı aşıları erken dönemde başlanılmaktadır. 

ankara çocuk aşıları

Çocukluk çağı aşı takvimi ile belirli zamanlarda yapılan tekrarlayan aşılar ile, bağışık yanıtın oluşabilmesi ve hastalık etkeni ile kaşılaşıldığında yeterince koruyucu antikor üretmeleri hedeflenmektedir.

Aşılanmış çocuklar o hastalığı yine de geçirebilir, ancak aşılanmamışlara göre daha hafif ve kısa süreli geçirmektedirler.

Günümzde uygulanan aşı takvimi ile en yüksek seviyede bağışıklık yararı sağlayabilmek için aşılar arasında belirli zamanlar ile planlanması yapılmıştır. Bu zamanlamalara uygun aralıklar ile aşıların yapılması tüm sistemin iyi bir yanıt vermesi açısından çok önemlidir.

Klinik Hizmetleri

Sağlam Çocuk Kontrolleri

Çocukların sağlıklı olduğu dönemlerde yapılması gereken testler ve uygulamalar, sağlık bakanlığı ve özel aşılar

Yenidoğan Bebek Takibi

Yenidoğan bebek takibinde, sarılık, emzirme danışmanlığı, aşılar ve gelişim takibi

Ateşli Hastalıklar

Her yaş grubunda olabilecek, ateşli hastalıkların tanı ve tedavisi

Solunum Yolu Hastalıkları

Çocuklarda üst solunum ve alt solunum yolu enfeksiyonları, orta kulak enfeksiyonları 

Allerik Hastalıkları

İnek sütü protein alerjisi, astım, kronik allerjik rinit gibi çocuk allerjisi hastalıklarının tanı ve tedavisi

Acil Durum Tedavileri

Acil ateşli hastalıkları, kusma, ishal gibi durumlarda damardan serum ve ilaç tedavisi

Çocuk Gelişimi

Çocuk gelişiminin değerlendirilmesi için gelişim testleri 

NörofeedBack

Dikkat eksikliği nedeni ile çocuklarda başarısı kanıtlanmış,  tedavi yöntemi

daha fazlası…

Yenidoğan bebeklerde kepçe kulak başta olmak üzere diğer şekil bozukluklarının tedavisi CranioWell yöntemi ile yapılmaktadır..

Ayrıntılı bilgi için kulak şekillendirme sayfamızı inceleyiniz.daha fazlası 

Kliniğimizde Sağlık Bakanlığı ve tüm özel aşılar bulunmakta ve Aile Hekimliği Sistemi ile entegre çalışmaktayız

Çocuklarımızın gelişiminin her aşamasında doğru bir şekilde yönlendirmekteyiz.

Bebeklerimizin rutin ve hasta olduğu dönemlerde gerekli kan tetkiklerini kliniğimizde alıyoruz, sonuçlarının takip ediyoruz

RANDEVU İÇİN ARAYINIZ

0312-283-2691

% 100 Özel Sigorta Anlaşmalarımız

Özel sağlık sigortaları, çocuk sağlığı ve hastalıkları muayenehanelerinde geçerli olmaktadır. Genel sağlık sigortası kapsamında olan sigorta poliçeleriniz ile muayenehanemizde tüm hizmetlerden ücretsiz ve indirimli olarak yararlanabilirsiniz. % 100 anlaşmalı olduğumuz, çocuk doktoru özel sağlık sigortları, Allianz, Mapfre, Türkiye Sigorta olarak sayabiliriz. Ayrıntılar için 0312 283 2691 i arayabilirsiniz.

% 80 Anlaşamalı Özel Sigortalar

 Kliniğimizde, özel sağlık sigortalarından eğer “Genel sağlık sigorta” kapsamında çocuğunuzun sigortası var ise, sigortanızdan, hazırlayacağımız fatura ve bilgi evrakı ile tüm işlem ücretlerinin % 80 lik kısmını geri iade alabilirsiniz.

Mapfre %100
Allianz %100
Türkiye Sigorta %100
Diğer Özel Sağlık Sigortaları %80

Call Now Button