Çocuklarda Egzema Belirtileri

Çocuğunuzun kollarında, bacaklarında, ellerinde veya yüzünde bir kızarıklık fark ettiniz mi? ” Atopik dermatit ” olarak da bilinen egzama, kaşıntı, kızarıklık ve pullu döküntülerle karakterize, bulaşıcı olmayan, inflamatuar bir cilt durumudur.
çocuklarda bebek ekzeması
Bu semptomlar ağrılı olabilir ve cilt renginde ve kabarcıklarda değişikliklere neden olabilir. Egzama ile ilişkili kaşıntı şiddetli olabilir ve genellikle uykuyu böler. Çocuklar derilerini kaşıdıklarında enfeksiyon kapabilirler. Egzaması olan bebekler, kaşıntıyı gidermek için yatak takımlarına veya başka şeylere sürtünebilir.

Egzama en sık 5 yaşından önce ortaya çıkar, ancak ergenler ve yetişkinler de bu durumu geliştirebilir. Alerjik öyküsü olan çocuklarda, egzema gelişebilecek çocukların % 60 da 5 yaş altında semptom gösterirken, kalan % 30 luk kısım 1 yaşından önce semptom gösterecektir. Egzema belirtisi gösteren çocukların astım veya saman nezlesi içinde artmış risk altındadır.

Egzamaya herhangi bir alerji türü neden olmaz, ancak gıda ve çevresel alerjilerin gelişimi ile ilişkilidir. Egzama, kusurlu bir cilt bariyeri nedeniyle gelişir. Egzama genellikle kalıtsaldır ve alerjisi veya astımı olan ebeveynleri olan bebeklerinde gelişme açısından en yüksek risk altındadır.

Egzama, “atopik yürüyüşün” bir parçası olarak kabul edilir. Atopik yürüyüş, bebeklik döneminde egzama teşhisinden sonra, gıda alerjisi, saman nezlesi, astım gibi belirtiler de olabilir.

Şiddetli egzaması olan bazı küçük çocuklar, gıda alerjisi testlerinden ve belirli belirli gıdaların diyetlerinden potansiyel olarak çıkarılmasından fayda sağlar . Fıstık , yumurta ve süt , bu çocuklarda tanımlanan en yaygın gıda alerjileridir.

Yanlış pozitif sonuçların yüksek oranı nedeniyle, egzamalı tüm çocukların gıda alerjileri için test edilmesi önerilmez. Bu, yanlış teşhise ve gereksiz gıdalardan kaçınmaya yol açar. Bilim adamları, Filagrin eksikliği olarak bilinen bir protein eksikliğine sahip kişilerin egzama geliştirme riski altında olduğunu bulmuşlardır.

Egzama teşhisi konan çocuklar ve yetişkinler, durumu bir alerji uzmanının rehberliğinde yönetebilir. Orta veya şiddetli egzama vakalarında, bir alerji uzmanı topikal steroidler ve/veya antihistaminikler de dahil olmak üzere reçeteli ilaçlar önerebilir. Daha hafif vakalar merhemler ve nemlendiriciler ile tedavi edilebilir.

Egzamanın alevlenmesine kozmetikler, sabunlar ve deterjanlar da dahil olmak üzere herhangi bir kokulu ürün neden olabilir. Diğer tetikleyiciler arasında kuru iklimler, soğuk hava, sert giysiler, soğuk algınlığı ve stres gibi hastalıklar yer alır.

Hiçbir ebeveyn, çocuğunun cildinin kızarıklığı ve kaşıntıdan acı çektiğini görmek istemez.

ÇOCUKLARDA EGZEMADA SIK SORULAN SORULAR

Çocuğunuzda egzama semptomlarım düzelecek mi?

Egzama kronik bir durumdur ve semptomlar zamanla gelip gidebilir. Semptomlar genellikle çocuklar yaşlandıkça iyileşir. Semptomlar tedavi edilebilir. Cildinize uygulanabilecek topikal merhemler veya kremler kullanılabilir. Ayrıca banyo ve duşlardan sonra düzenli olarak nemlendirerek, alevlenmeyi tetikleyebilecek şeylerden (örneğin kokulu ürünler) kaçınarak ve bol, yumuşak pamuklu giysiler giyerek egzamanızı yönetmenize yardımcı olabilirsiniz.

Her egzama aynı mıdır?

Hayır. Biz esas olarak atopik egzama olarak da bilinen atopik dermatiti tartıştık. Diğer birçok iltihaplı cilt durumu da egzama ailesinin bir parçasıdır. Böyle bir örnek, kozmetikler, deterjanlar, parfümler ve bir dizi başka alerjen ve bir kişinin hassasiyet geliştirdiği maddeler gibi maddelerle doğrudan temasın neden olduğu kontakt dermatittir.

Yeni egzama ilaçları nelerdir? Çocuklar için güvenli mi?

Şiddetli egzama için yeni onaylanmış tedavi seçeneklerinin yanı sıra geliştirilmekte olan heyecan verici yeni tedaviler vardır. Bunların çoğu, spesifik bağışıklık yollarını hedef alan biyolojik tedavilerdir. Çoğu yetişkinlerde veya daha büyük çocuklarda kullanım için araştırılmaktadır, ancak bu hızla değişen bir alandır.

Call Now Button