Çocuklarda Alerji Testleri

Çocuklarda alerji testleri hangi durumlarda yapılmalıdır?

Çocuk alerji testleri, sürekli burnu akan, horlayan, ağzı açık uyuyan çocuklarda yapılabileceği gibi, ciddi alerjik belirtileri olan, bronşit atakları geçiren, sık sık sinüzit olan, sürekli antibiyotik kullanmakta olan çocuklarda da yapılması önerilmektedir.

Örneğin,  aylardır burnu aktığı için çocuk doktoruna getirilen bir çocuk düşünün. Hasta değil ama neredeyse her zaman burnundan mukus- akıntı geliyor. Bazen öksürük de oluyor. Hasta gibi davranmıyor ve ateşi çıkmıyor. Çocuk doktoru alerji olabileceğini düşünüyor. Bu çocuğun alerjisi olup olmadığını öğrenmenin bir yolu var mı? Var, alerji testi yapılarak , nedenler araştırılabilir.

Burun akıntısı olan çocuk, ebeveynlerin ortak bir şikayetidir.. Burun akmaya başladığında, hemen her zaman soğuk algınlığı olduğunu biliyoruz. Ancak, hasta olmadığında bile burnu sürekli akan çocuk, aynı derecede rahatsız edici olabilir. Burun tıkanıklığı nedeniyle ağızdan nefes bile alabilir, zor nefes alabilirler.

alerjik burun akıntısı

Burun akıntısı çoğunlukla soğuk algınlığı (viral enfeksiyon), sinüzit (bakteriyel enfeksiyon) veya alerjiden kaynaklanır.

Özellikle bir çocuğun her zaman burun akıntısı varsa, bunları ayırt etmek bazen zordur. Sürekli burun akıntısı çoğunlukla alerjilerden kaynaklanır, ancak büyümüş geniz eti, adenoidler gibi anatomik problemlerden de kaynaklanabilir. Alerjik hastalıklar ile ilgilenen bir pediatrist, çocuğunuzun burun akıntısının nedenini belirlemenize en iyi şekilde yardımcı olabilir.

Çocuklarda Alerji Testleri Nasıl Yapılır?

Alerjiden şüpheleniliyorsa, çocuğun neye alerjisi olduğunu belirlemek için alerji testi yapılabilir. Alerji testi cilt testi veya kan testi ile yapılabilir.

 • Ofiste yapılabilir
 • Sonuçlar aynı gün çıkar
 • İğne veya sonuç için beklemek gerekmez
alerji testi nasıl yapılır
Alerji testi yapılırken

Hangi Alerjenlere Karşı Testler Yapılabilir

Deri testi, alerjenlerin (köpek, kedi, ağaç, solunum vb. olası alerji nedenleri) plastik bir cihazla deriye yerleştirilmesini içerir. Alerjenler ya ön kola ya da arka kısma yerleştirilir ve 20 dakika boyunca yerinde bırakılır. Çok rutindir ve kolayca tolere edilir. Gerçekten de, cilt alerjisi testinin en zor kısmı, çocuğunuzun test bölgelerine dokunmamasına yardımcı olmaya çalışmaktır! 20 dakika sonra, cilt bir reaksiyon için incelenir.

Alerji testi, yabani otlar, çimenler, ağaçlar, hayvanlar, toz ve küfler dahil bölgenizdeki en yaygın alerjenlere verilen yanıtları kontrol eder. Çocuğunuzun toz (veya evcil hayvanınız) gibi tüm yıl boyunca mevcut olan bir şeye alerjisi varsa, bu sürekli burun akıntısını açıklayabilir.

 

alerji kiti

Çocuklarda Alerjik Durumların Tedavileri

Alerji testi pozitifse, aşağıdakileri içeren tedavi seçeneklerini düşünebilirsiniz:

 • Çevresel (çocuğunuzun alerjenlerine maruz kalmasını kontrol etmek)
 • Burun spreyleri (tuzlu su, antihistaminikler ve steroid)
 • Antihistamin hapları/şurupları
 • Bağışıklık tedavisi (aşılama veya dil altı tedavisi)

Alerji Çocuklarda Önemli Durumlara Neden Olur

Birçok ebeveyn, çocuklarının ilaç kullanmasından endişe duyuyor. Ancak alerji tedavisine başlamak ve çocuğunuzun burnundan nefes almasını sağlamak önemlidir. Tedavi edilmeyen alerjilerin riskleri şunları içerir:

 • Sürekli burun akıntısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Ağzın açık olması nedeniyle yüzün şeklindeki değişikliklerle ağızdan nefes alma (“adenoid yüz” olarak adlandırılır)
 • Sık soğuk algınlığı
 • Sık öksürükler
 • Kulak enfeksiyonları
 • Astım/reaktif hava yolu hastalığı
alerji testi yorumları
Alerji testi yorumları

Bazı durumlarda, alerji testi sonuçlarına göre çocuğunuzun ilaç kullanma süresini sınırlamak mümkündür. Bir çocuğun alerjik profilinin zaman içinde değişebileceğini bilmek de önemlidir, bu nedenle çocuk büyüdükçe veya semptomlar değiştikçe tekrarlanan alerji testi önerilebilir.

Call Now Button