Çocuk Alerji Testleri Nelerdir?

Çocuk alerji testleri, bebeklerde ve çocuklarda yaygın olan alerjileri anlamamıza yarar. Aslında alerjiye bağlı bozukluklar, çocuklarda kronik hastalıkların önde gelen tanıları arasındadır. Bir araştırmaya göre, çocukların yüzde 4 ila 6’sında  gıda alerjisi , yüzde 8 ila 10’unda  astım ve yüzde 15 ila 25’inde  alerjik rinit (saman nezlesi) var . Toplu olarak, alerjisi olan çocuklar her yıl yüz binlerce okul gününü kaçırır.

Oğlunuzda veya kızınızda alerjiye bağlı olabilecek belirtiler varsa, bunların nedenini bulmak hem siz hem de çocuğunuz için stresli bir deneyim olabilir. Ancak bir alerjinin tetikleyicisini ne kadar erken tespit edebilirseniz, çocuğunuzun daha az hastalık semptomu geçirmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Bebekleri ve çocukları alerjilere karşı test etmenin yaygın yöntemleri hakkında bazı bilgileri anlatmaya çalışıyorum.

Bebekler ve çocuklar sıklıkla alerjik bir durum şüphesi uyandıran semptomlar yaşarlar. Çocuk alerji testleri, endişe verici semptomun bir alerjiden kaynaklanıp kaynaklanmadığını (örneğin, bu burun akıntısı bir üst solunum yolu enfeksiyonu veya alerjinin sonucu mu?) ve spesifik alerjenin ne olabileceğini belirlemeye yardımcı olabilir.

Çocuklarda alerji testinin özellikle yararlı olabileceği durumlar şunlardır:

  • İltihaplı veya tahriş olmuş burun akıntıları ( rinit )
  • Astım
  • Yiyeceklere , böcek sokmasına veya ilaçlara karşı olumsuz reaksiyonlar
  • Deri döküntüleri ( egzama  veya kontakt dermatit )

Bir haftadan uzun süren ve her yıl yaklaşık aynı zamanlarda ortaya çıkan soğuk algınlığna benzer semptomlar da alerjiye işaret edebilir. Özellikle geceleri öksürme ve hırıltı, iç mekan alerjenlerinin neden olduğu alerjik astımdan kaynaklanabilir.

Çocuk Alerji Testleri Nasıl Yapılır?

Alerjiler veya astım çocuğunuzu engelliyorsa, kontrolü ele almanın zamanı gelmiştir.  Alerji tanısı koymak için uygun bir yöntem veya yöntemler kombinasyonu seçilebilir. Bir alerji bulunursa, kaçınma stratejileri, ilaç tedavisi, diyet değişikliği ve alerji aşılarını içerebilecek en uygun terapötik müdahaleleri seçilmelidir..

Teşhis süreci genellikle alerjistin ofisinde gerçekleşir ve çocuğun ayrıntılı bir tıbbi öyküsünün ve ailede alerji veya astım öyküsünün yanı sıra fizik muayene ve alerji duyarlılık testi yapılmasını içerir. Alerjenleri tespit etmek için çoğunlukla cilt testleri, kan testleri veya eliminasyon testleri kullanır.

Astım teşhisi konan çocuklar için alerji testleri, hastaların ve ailelerinin alerjenlerin hastalıklarını nasıl etkilediğini daha iyi anlamalarına ve ev tozu akarları  veya  evcil hayvan tüyü gibi semptomları kötüleştirebilecek belirli maddelerden nasıl kaçınacaklarını öğrenmelerine yardımcı  olabilir.

Cilt Testleri

Hem ani hem de gecikmeli aşırı duyarlılık cilt testleri, havadaki partiküllere, gıdalara, böcek sokmalarına ,  penisilin ve diğer maddelere karşı alerjileri tespit etmek için faydalıdır  . Çocuklar için kullanılan en yaygın, en ucuz cilt testi türleri şunlardır:

Perkütan ve intradermal deri testleri. 

Bu acil tip cilt testleri, cildin üst tabakasındaki bir iğneye seyreltilmiş bir alerjen uygulanarak (perkütan veya delme testi) veya seyreltilmiş alerjeni cilde enjekte etmek için çok ince bir iğne kullanılarak (intradermal test) uygulanır. Her ikisi de son derece güvenli ve nispeten doğru kabul edilir.

çocuklarda alerji tesi

6 aylıktan küçük bebeklerde perkütan deri testi nadiren yapılır; aksi halde yaş sınırı yoktur.

Daha hassas olan intradermal test,  perkütan testle tespit edilmeyen bir zehir veya penisilin alerjisinden güçlü bir şekilde şüpheleniyorsa kullanılır. İntradermal testler, düşük riskli olmasına rağmen  , oldukça hassas hastalarda anafilaksiye neden olabilir  . Bu nedenle, muayenehanenin, kan basıncında ani bir düşüş, nefes almada güçlük ve kalp hızında hızlı bir artış gibi yaşamı tehdit eden reaksiyonları tedavi etmeye hazır olduğundan emin olmak önemlidir.

alerji testi yorumları
Çocuk alerji testleri yorumları

Alerji Testinden Önce Alerji İlaçları Kullanılmamalı

Çocuklar antihistaminikler, antidepresanlar veya yüksek dozda uzun süreli steroidler gibi belirli ilaçlar alıyorsa, bu testlerin doğruluğu zayıflayabilir. Bu ilaçların kullanımı, ilaca bağlı olarak, test gününden üç ila 14 gün önce durdurulmalıdır. (Astım ilaçları veya kısa süreli oral steroidler sonuçları etkilemez.)

Her iki tip test uygulandıktan sonra, bir reaksiyon gelişip gelişmediğini görmek için cildin test edilen bölgesi yaklaşık 15 dakika boyunca gözlemlenir. Bir kabartı (kabarık, kırmızı ve kaşıntılı bir şişlik), çocuk belirli bir alerjenle temas ettiğinde alerji antikorunun varlığını gösterir – kabartı ne kadar büyükse, duyarlılık da o kadar yüksek olur.

alerji testinden sonra beklenmelidir

Yama testleri. 

Bu gecikmiş aşırı duyarlılık cilt testleri, çocuklar kauçuk, kokular veya belirli metaller gibi maddelere maruz kaldıklarında alevlenen alerjik kontakt dermatiti teşhis etmek için kullanılabilir. Hastalardan yama testini 48 saat yerinde bırakmaları ve kuru tutmaları istenir. Bir alerji uzmanı, yama çıkarıldıktan sonra belirli zamanlarda deride reaksiyon olup olmadığını kontrol edecektir.

Kan (In Vitro) Testleri

Cilt testlerinin uygulanmasının zor olduğu durumlarda (örneğin, bir çocuk şişlik ve alevlenme testi sonuçlarını gizleyen ilaçları almayı bırakamazsa) radyoalergosorbent (RAST) testi veya ImmunoCAP gibi bir kan testi kullanabilir. Alerjileri tespit etmede kan testleri cilt testlerinden daha az hassas olabilir.

bebeklerde alerji testleri

Eliminasyon Diyet Testleri

Doktorunuz gıda alerjisi olduğundan şüphelenilen bir çocuk için, reaksiyona neden olduğundan şüphelenilen gıdaları ortadan kaldıran veya izole eden bir haftalık bir diyet önerebilir ve denetleyebilir. Yaygın suçlular  süt ,  soya ,  yumurta , yer fıstığı, buğday,  ağaç kuruyemişleri ve  kabuklu deniz ürünleridir .

Bu yaklaşımın dezavantajı, bir eliminasyon diyetinin takip edilmesinin zor olabileceğidir. Ayrıca, paketlenmiş ve işlenmiş gıdalarda gizlenmiş birçok gıda alerjeni nedeniyle yanlış veya belirsiz sonuçlar üretebilir.

Alerji uzmanları, reaksiyonları değerlendirmek için hastalara kontrollü bir ortamda belirli dozlarda gıdalar vererek gıda provokasyonu da  uygulayabilir.

Çocuğunuzun alerjisi olduğundan şüpheleniyor musunuz? Belirtiler ciddi bir sorunun işareti olabilir. Gecikmeyin

Call Now Button