Bebekler Emerken Neden Ağlar ?

emzirirken bebeğin ağlaması neden olur

Bebekler Emerken Neden Ağlar ?

Bebeğin emerken ağlaması, yenidoğan döneminden itibaren sık sorulan sorulardandır. Emerken ağlayan bebekler çocuk doktoru günlük pratiğimizde oldukça sık gördüğümüz konulardır. Bazı bebekler emme dışında da çok ağlar. Ağlamanın bebeklerde bir sorunun belirtisi olduğu gibi, onun bir iletişim aracı da olduğunu bilmek gereklidir. Siz aşağıda bebek ya da yenidoğan bebek emerken neden ağlar sorusuna yanıt vermeye çalışacağım.

Telaşlı Emen Bebek

Doğumdan sonra aylar geçmesine rağmen bebeğiniz hala telaşlı olarak mı emiyor? Ya da emerken ağlıyor mu? Bebeklerin bu telaşlı emzirme durumu ile hala uğraşıyor musunuz?

Bebekler emerken neden ağlar?

Telaşlı emen bebeklerin bu duruma neden olmasının bir çok nedeni olabilir. Bebeğinizin telaşlı bir mizacı olmasından tutun, dikkatinin dış etkenler ile kolayca dağılmasına, daha çok süt istemesine kadar bir çok neden bu duruma neden olabilir.

Eğer çocuk doktorunuz emerken sürekli ağlayan, emerken huzursuzluğu olan bebeğinizin herhangi bir sağlık problemi olmadığını söylüyor ise, bir emzirme danışmanından destek almanız iyi olabilir.

İnek sütü protein alerjisi, reflü, laktoz intoleransı, duyusal işleme sorunları ve yüksek kas tonusu gibi davranışlar en çok huzursuz emen bebeklerde rastlanılabilecek sağlık sorunlarıdır.

Bu yazıda, size en çok huzursuz emen bebekler ile ilgili sorunları anlatacağım

bebek emerken ağlarsa ne yapmalı

Telaşlı Kişilik Yapısı

Bazı bebeklerin davranışları ve gelişimleri diğer bebeklere göre daha telaşlı ve duygusal olabilir. Bu bebeklerin emzirmede ağlamaları , rahatsızlık hissi duymaları da normal olabilir.

Bebeğiniz 3 -4 aylık oldu ve dikkat dağınıklığından emzirmeye odaklanamıyorsa , gündüz dikkatini dağıtan şeyleri kısıtlamak için, emzirme dönemlerinden odayı loş hale getirebilir, dikkatini dağıtacak objeleri ortadan kaldırabilirsiniz. Arka planda bir beyaz gürültü de dikkatini toplamaya yardımcı olabilir.

Acaba Bebeğiniz Aç Olduğu İçin mi ağlıyor?

Sürekli beslenmek isteyen ve uyku güçlüğü çeken, “bebeğim emerken ağlıyor” diyen annelerin bebeklerinde yetersiz kilo alımı da eşlik ediyor ise bebek yeterince beslenemediği için de ağlayabilir. Bu bebeler genelde memede uzun süre kalırlar ve yavaş süt akışı olması neden ile hayal kırıklığına uğrarlar. Birde bu durumun bir nedeni de annenin bebeğin talebini beklemeden sürekli emzirmeye çalışması, tabi bu arada yeterince süt üretememesi neden ile de olabilir.

Memede Ağlayan Bebeklerin En Sık Karşılaşılan Sorunlar

Bebek memeyi tutar, meme ucunu çıkararır, emmeye başlar ve emerken ağlaması şu durumlarda olabilir.

  • Yavaş süt akışı
  • Çok hızlı süt akışı : Bu durumda bebek birden tazyikle gelen sütten dolayı boğulur gibi olur, öksürük başlar. Emmek istemeyebilir.
  • Bebek emmek istiyor ama süt onun emebileceğinden çok akıyorsa sinirlenebilir.
  • Bebek sütteki bir şeye tepki verebilir. Annenin yediği veya içtiği bir şey onu rahatsız edebilir.
  • Bebeğin reflüsü olabilir.

 Emzirme Danışmanı Yardımı Alın

Süt akışını kontrol etmede ve ya düşük süt akışından dolayı zorluk; bebeğin memeyi zayıf tutması, zayıf memeyi tutma pozisyonu düzeltilmesi gerekebilir. Bu durumlarda emzirme danışmanlığı almanız sütünüzün devamlılığı ve bebeğinizin daha iyi beslenmesine çok büyük katkısı olacaktır. Emzirme danışmanlığı bilgileri için yazımızı okuyabilirsiniz.

Emzirme danışmanlığı ile bu gibi durumlarda hangi durumun yanlış olduğu ve düzeltilebileceği kolayca keşfedileceği için en uygun kişidir.

İlginizi Çekebilecek Benzer İçerik  Altı Aylık Bebek Gelişimi

emzirme konsultanı

 

1. Biberon Meme İkilemi

Bir bebek, anne sütü veya formülü ile birlikte beslenmeye devam etmesi sık gördüğümüz bir durumdur. Bu durumlarda bebek biberondan kolay beslenebildiği için onu tercih edecektir. Buna bazen biberon tercihi ya da biberon – meme ikilemi de diyoruz. Biberon tercihi bebeğinizin memede ağlamasına, emerken sürekli huzursuz olmasına neden olabilir. Bu durumda biberon ile beslenme sayısını azaltmaya çalışabilirsiniz. Biberon yerine kaşık ya da enkektörle beslemeye ağırlık verebilirsiniz. Konu dışı ancak, Meme reddi ile ilgili bilgilere bu yazımızda okuyabilirsiniz.

2. Memede ağlayan bebeğin başka bir nedeni alerjiler

Annelerinin diyetinden anne sütüne geçen bir şeye alerjisi olan bebekler memede mutsuz görünebilirler.  iltihaplı yemek borusunun (eozinofilik özofajit) incittiği veya onlara karın ağrısı verdiği için süt akmaya başladıktan sonra çekilebilirler. Alışılmadık pozisyonlarda emzirmeyi tercih edebilirler ve çok gergin olabilirler ve memeyi ağrıya ve ağrılı meme uçlarına neden olarak sıkıştırırlar veya ısırırlar. Reflü   belirtileri olabilir ve / veya laktoz aşırı yüklenmesi belirtileri olan çok akıcı, bol ve genellikle yeşil kirli bebek bezlerine sahip olma eğilimindedirler.

3. Çok hızlı akan süt nedeni ile huzursuz olabilirler

Bazı bebekler çok hızlı bir süt akışı ile başa çıkmada zorlanabilir, bu da öksürmelerine, boğulmalarına ve sürekli olarak memeye tutup bırakmalarına neden olur. Bebekler emzirme sırasında emmeyi, yutmayı ve nefes almayı koordine etmek zorundadırlar ve süt akışı çok hızlı olduğunda, beslenmeyi oldukça stresli bulabilirler, bu da huzursuzluk yaratıp memede rahatsız olmasına ve ağlamasına neden olur. Hızlı akış, aynı zamanda çok fazla sütün sindirilmesinin çalışılmasına neden olacağı ve bunun da fazla laktozdan dolayı bebekte sıkıntı yaratabileceği unutulmamalıdır. Anne sütü içeriğinde neler var, içeriği hakkında bilgi almak için yazımızı okuayabilirsiniz.

4. Reflüsü Olan Bebekler Çok Huzursuz Olabilir

Reflüsü olan bebeklerde bazen emmek yemek borusunda tahrişten dolayı ağrılı olabilir. Bu da onu rahatsız edebilir. Bu da bebekler emerken neden ağlar sorununun en sık cevaplarındandır.

5. Laktozun çok yüklenmesi

Laktoz anne sütündeki ana şekerdir. Bir bebek çok hızlı bir şekilde çok fazla laktoz alırsa (örn. “Çok fazla süt olduğunda”  ) veya bağırsaklarda laktozun düzgün bir şekilde sindirilmesini engelleyen bir  geçici laktoz intoleransı varsa bu durum laktoz yüklenmesine neden olabilir. Aşırı laktoz, bebekte gaz, karın ağrısı ve köpüklü bol yeşil kaka ile huzursuz hale getirebilecek çeşitli semptomlara neden olabilir.

6. Duyu işleme veya yüksek kas tonusu

Bazı bebeklerde duyu işleme sorunları veya yoğun ve huzursuz davranışlara katkıda bulunabilecek yüksek kas tonusu olabilir.  Bu durumda daha ayrıntılı değerlendirme yapmak gerekebilir.

7. Yetersiz fiziksel temas

Duyusal yoksunluk veya fiziksel temas eksikliği bebeğin kırılgan olmasına neden olabilir.  Bunu bir bebeği “bozma” korkusu olarak tanımlıyor ve ona İngiliz Dadı Yaklaşımı denilir. Fiziksel temas isteyen, onları bir silingte taşımak, daha fazla temas sağlamak bu bebeklere huzur getirebilir ve beslenmeleri de olumlu yönde değişebilir.

8. Bebeğinizde telaşlı davranışın diğer nedenleri

Mutsuz veya huzursuz davranışı açıklayabilecek diğer fikirler arasında biraz sıvı kaybı olması  dehidrasyon (bebeğinizin susuzluğunu gidermek için sık sık emzirmesine izin verin), ortamın çok sıcak olması, çok soğuk olması, sigara içilmesi, aşırı sıkı bir bez giyilmesi, alerjiden cildi acıması, diş çıkarma veya pamukçuktan kaynaklanan diş etlerine sahip olma veya kötü olma kulak enfeksiyonuda  bebekler emerken neden ağlar sorusunun başka bir cevabıdır.

Bu gönderiyi paylaş


Mesaj Yollayınız
Merhaba Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Şimdi Ara
Yol Tarifi