Yenidoğanda Meme Reddi

Yenidoğanda meme reddi ya da bazen daha hafif emzirme güçlükleri yaşanabilir. Anne sütünün kıymetini biz çocuk doktorları, emzirme danışmanları ve kadın doğum uzmanları olarak çok iyi biliyoruz.

Bebeklerde meme reddi nedenleri ve yapılması gerekenler

İçgüdüsel olarak emme refleksi ile dünyaya gelen bebeklerde meme reddi sıklıkla karşılaşılan durumların başında gelmektedir. Bebeklerde meme reddi ile ilgili sorunlar zamanında doğru bir şekilde tespit edilir ise beslenmeden kaynaklanan sağlık problemlerinin önüne geçilmiş olunur.  Ben Uz. Dr. Yaşar Hüseyin sizlere burada emmeyi reddeden bebeğe ne yapmalı? ve Yeni doğan bebek neden emmez? soruları ile alakalı olarak oldukça yararlı bilgiler paylaşmaya çalışacağım…

Yenidoğanda meme reddi neden olur?

Bebeklerde meme reddi çeşitli nedenlerden dolayı olabilir. Burada önemli olan hızlı bir şekilde aksiyon alarak bebeğinizin ihtiyaç duyduğu anne sütüne ulaşmasını sağlamaktadır. Edinmiş olduğum tecrübelerimden yola çıkarak bebeklerde yenidoğanda meme reddini şu şekilde maddeler halinde sıralayabilirim;

 • Burun Tıkanıklığı
 • Pamukçuk
 • Diş çıkarma
 • Kulak enfeksiyonu
 • Yanlış emzirme pozisyonu
 • Sütün az veya tazyikli gelmesi
 • Annenin yanlış beslenme alışkanlığı
 • Bebek reflüsü
 • Annenin hamile olması
 • Besin alerjisi
 • Bebeğin biberon alışkanlığına sahip olması
 • Annenin stresli olması
 • Gürültülü bir ortamda bebeğin emzirilmesi
 • Bebeğin dil bağının olması…

Yeni doğan bebek neden emmez? sorusunun cevaplarını bu 14 maddede sıralayabiliriz…

Emmeyi reddeden bebeğe ne yapmalı?

Bebeğiniz sürekli olarak emmeyi reddediyorsa ten temasını daha fazla artırmalısınız. Kimi durumlarda bu tür basit adımlarla dahi bebeklerde meme reddi sorunu ortadan kaldırılabilmektedir. Sorunun devam ettiği durumlarda annenin bebeğini iyi bir şekilde gözlemlemesi de bir başka kilit nokta olarak ifade edilebilir.

Biberon ve emzik mümkün olduğunca kullanılmaması gerekmektedir. Ayrıca bebeğinizi oldukça sessiz ve sakin bir ortamda emzirmeye çalışmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Psikolojik sıkıntıların yanında fiziksel olarak bebeğinizde birtakım sıkıntıların olduğunu seziyor iseniz mümkün olan en kısa sürede uzman desteği almanızı önemle tavsiye ediyoruz…

Gereksiz endişelerinizi ortadan kaldırın!

Meslek hayatımızda edinmiş olduğumuz tecrübelerden bir tanesi de annelerin bu hassas dönemlerde gereksiz endişelere kapılmasıdır. Bazı anneler bebeği yeterli anne sütünü aldığı halde gereksiz streslere kapılabilmektedir.

Bebeğiniz parlak gözlere, iyi bir ten rengine ve ideal bir kiloya sahipse herhangi bir endişeye kapılmamalısınız. Yenidoğanda meme reddi ile ilgili olarak çok daha kapsamlı bilgiler edinmek istiyorsanız 0312 283 26 91 numaralı telefonu günün istediğiniz bir saatinde arayabilirsiniz. Kliniğimiz emzirme danışmanı meme reddi konusunda size yardımcı olmayı zevkle yapmaktadır. Diğer emzirme ile ilgili yazılarımız için emzirme sayfamıza bakabilirsiniz.

Meme Reddi İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Yenidoğan meme reddine karşı ne yapılır?

Yenidoğan meme reddi çok çok nadiren gördüğümüz, ancak olduğunda da biraz uğraştırıcı bir durumdur. Çünkü bebeğin beslenememesi onun kilo kaybına neden olacağı, yaşamın ilk günlerinde sarılık, beslenme problemleri gibi problemlere neden olabilecektir. Bu nedenle yenidoğan meme reddi konusunda ne çok yavaştan alınmalı, ne de acele mamaya başlanmalıdır.

Meme reddi en sık hangi aylarda olur?

Meme reddi dönem dönem her zaman olabilmekle birlikte, 3 -5 aylarda bir dönem ve ek gıdaların başlandığı dönemlerde en sık meme reddi ile karşılaştığımız dönemlerdir.

Call Now Button