4 Aylık Bebek Gelişimi- Sosyal- Görme Ve Motor Gelişim

Dört aylık bebek gelişimi en hızlı farklılıkların görüldüğü dönemlerden biridir. Bazı önemli beyin ve fiziksel gelişim dönüm noktalarına gelmiş bulunuyorsunuz. 4 aylık dönemde zaten çok büyük değişiklikleri izlediniz. Bu yaştaki bebeklerin çoğu doğum ağırlığını ikiye katlamış (veya daha ağır) olacak ve geceleri daha uzun süreler uyuyacak. Peki beslenme, uyku, sosyalleşme ve motor gelişim basamaklarında neler oluyor?

Bebek gelişiminin bir çok basamağının iç içe geçtiği bu dönemlerde bebeğinizi büyütürken kısa bir özet paylaşmak isterim.
Bu ay boyunca bebekler vücutlarını tanımaya ve onlar üzerinde kontrol sahibi olmaya devam edecekler. Ayaklarını keşfederler ve onlara dokunmaya başlarlar ve onları ağızlarına götürebilirler.

Küçüğünüz, sizinle veya yanından geçen herkesle eğlenceye, oyunlara ve sohbete – gerçekten, her türlü sosyal etkileşime – hazır olmaktadır.

  • Bu nedenle, kişiliğini belli etmeyi denerken bol bol kahkahaya (hem siz hemde onun için) hazır olun.
  • Önümüzdeki haftalarda ve aylarda daha şaşırtıcı gelişim basamaklarına hazır olmalısınız.

El Göz Koordinasyonu

El-göz koordinasyonu daha net ve düzenlidir. Bu da nesneleri detaylı bir şekilde keşfetmeye olan ilgilerini artırır. Bazı bebekler dördüncü ayda karınlarından sırtlarına dönebilir , ancak bu bir sonraki aya kadar olmayabilir.

Sosyal Gelişim

Sosyal olarak, insanlarla etkileşimde bulunmaktan ve oyun oynamaktan hoşlanırlar. Başlarını çevirerek can sıkıntısını belirtmek veya ayaklarını tekmeleyerek ve gülümseyerek neşeyi ifade etmek gibi daha net duygular sergilemeye başlarlar .

Başkalarına karşı farkındalıkları da artar ve yüz ifadelerine, çoklu ses tonlarına ve diğer seslere kendi seslerini üreterek tepki verirler. Bu sesler mutluluk, öfke veya rahatsızlık gösterdikçe duyguları ifade etmeye başlar.

Bu nedenle, kişiliğini belli etmeye denerken bol bol kahkahaya (onun ve sizin!) hazır olun. Önümüzdeki haftalarda ve aylarda daha şaşırtıcı gelişim basamaklarına hazır olun.

4 Aylık Bebek Motor Gelişim Basamakları

El-göz koordinasyonu daha net ve düzenlidir, bu da nesneleri detaylı bir şekilde keşfetmeye olan ilgilerini artırır.

Bazı bebekler dördüncü ayda karınlarından sırtlarına dönebilir , ancak bu bir sonraki aya kadar olmayabilir.

bebeklerde motor gelişim

Uyku Temelleri

Yaklaşık 4 aylıkken, çoğu bebek gece 10 ila 12 saat uyur, bir veya iki beslenme için uyanır ve günde üç ila beş saat, iki veya üç şekerleme arasında aralıklarla kestirir.

Uyku rutinlerinin artık yavaş yavaş kavranmaya başlanması zamanı geldi. Bebeğiniz biraz daha büyüyor olabilir, ancak aynı güvenli uyku uygulamalarının tümü hala geçerlidir. “Bebeklerin en az 6 aya kadar ebeveyn odasında kendi beşiğinde veya beşiğinde uyuması tavsiye edilir. 

 

4 Aylık Bebek Gelişimi Beslenme Durumu

  • Anne sütüyle beslenen bebekler, günde yaklaşık beş veya altı beslemeye yayılmış 750 – 1000 ml anne sütü almalıdır.
  • Sadece mama ile beslenen bebekler, her beslenme başına 150 – 180 ml mama hazırlanarak günde, 5- 6 beslenme yapılmalıdır

6 aylık bebek gelişimi için bu yazıyı da okuyabilirsiniz.

Call Now Button