Prematüre – Erken doğan bebekler nasıl beslenir?

Prematüre – Erken doğan bebekler nasıl beslenir?

Genel olarak prematüre bebekler hakkında bilgi için Prematüre Bebekler Hakkında yazımı okuyabilirsiniz.

Anne sütünün diğer beslenme yöntemlerine göre birçok avantajı vardır, ancak bazı durumlarda prematüre bebeğinizi sadece anne sütünüz ile beslemeniz mümkün olmayabilir veya bebeğiniz anne sütüne ilave takviyelere ihtiyaç duyabilir.

Emmek, yutmak ve aynı anda nefes almak tüm bebeklerin öğrenmesi gereken bir şeydir ve çok küçük veya çok erken olan bebekler bunu yönetme gücüne veya koordinasyonuna sahip olmayabilir. Genel olarak konuşursak, 34 haftalık hamilelikten önce doğan bebeklerin doğrudan bir biberon ile emzirmeleri veya beslenmeleri mümkün değildir ve burun veya ağız yoluyla midelerine geçen bir tüp ile anne sütü veya formül sütü almaları gerekebilir. Son derece erken doğan bebeklerin ise sindirim sisteminden beslenmeleri mümkün olamamaktadır. Bu bebeklerin önce total parenteral nütrsiyon denilen damar yoluyla beslenmeleri gerekmektedir.

Yenidoğan yoğun bakım ünitesi uzmanınızı yenidoğan ünitesi veya yenidoğan yoğun bakım ünitesindeki doktorunuz bebeğinizin beslenme seçeneklerini belirler. Bu beslenme şekli bebeğiniz için zamanla değişecek ve gün gün nasıl beslenildiği konusunda size bilgi verilecektir.   Ayrıca, beslenmeye devam ederken size yardımcı olmak için hastaneden taburcu edildikten sonra, bebeğinizi nasıl beslemeniz konusunda destek alacaksınız.

Prematüre bebeklerin beslenmesinin bazı yolları aşağıda kısaca açıklanmıştır.

Mümkünse anne sütü yenidoğan bebekler için mümkün olan en iyi besindir. Anne sütü, bebeğinizin enfeksiyondan korunmasına yardımcı olan maddeler içerir ve ayrıca hem bebek hem de anne için birçok uzun vadeli sağlık avantajına sahiptir. Bunlar arasında bebeğinizin ağır egzama riski , obezite , diyabet , beşik  ölümü (ani bebek ölümü) riski azalırken anne içinde  meme kanseri , yumurtalık kanseri ve diyabet riskini azaltması bulunur . Özellikle erken doğan bebekler için emzirme aynı zamanda nekrotizan enterokolit adı verilen ciddi bir bağırsak problemi riskini de azaltır .

34 ila 36 haftalıktan sonra doğan bebekler genellikle emzirebilir ve bundan daha erken doğan bebekler,  bu haftaya ulaştıklarında emmeyi başarabilirler. Doğrudan emziremeyecek kadar küçük veya küçük bebekler için anne sütünü sağıp saklamak bir alternatif olabilir düşünün. Bu uygun zamana geldiğinde sonra bebeğiniz  bir tüp aracılığıyla beslenebilir veya daha sonrası için saklanabilir.

 Anne sütü takviyesi

Prematüre bebekler daha fazla enerjiye ihtiyaç duyabilir ve zamanından doğan bebeklerden farklı beslenme gereksinimlerine sahip olabilir. Bu nedenle anne sütüne ek olarak bazı prematüre bebekler için, aşağıdakilerden bir veya daha fazlasına ihtiyaç duyulabilir:

  • Ekstra vitaminler, mineraller ve protein (anne sütü takviyesinde veya ayrı takviyeler halinde).
  • Erken doğan bebekler için özel olarak formüle edilmiş mama
  • Damar içine bir tüp aracılığıyla ekstra besin.
  • Anne sütü güçlendiricileri

Anne sütü takviyesi kullanıldığında, bebeğinizin tuz, mineral vb. seviyelerinin sağlıklı olmalarını sağlamak için yeterli ve ya fazla olup olmadığını kontrol etmek için düzenli kan testleri yapılacaktır.

Yenidoğan ünitesinde bebeğiniz için en uygun erken bebek maması formülü, gerekli miktar ve bunun ne zaman değiştirilmesi gerektiği konusunda düzenli olarak takip edilir ve değiştirilir. Bebeğinizin ne kadar erken olduğuna ve bebeğin ağırlığına bağlı olarak bu farklılıklar değişecektir. Prematüre bebek maması, ekstra prematüre bebeğin beslenmesi için gerekli ekstra besinlere sahiptir. Genellikle ilk olarak burun veya ağız yoluyla tüp ile verilir, ancak daha sonra bebeğiniz emdiğinde ve yuttuğunda bir biberon ile de verilebilmektedir. Bebeğiniz büyüdükçe miktarlar hesaplanır ve değişir. Bebeğiniz biberon kullandığında, doğru şekilde sterilize etmek çok önemlidir. Erken doğan bebekler özellikle enfeksiyon riski altındadır, bu yüzden bu çok önemlidir. Yenidoğan ünitesindeki uzman personeliniz size bunun nasıl yapıldığını gösterecektir.

İlginizi Çekebilecek Benzer İçerik  Prematüre Aşı Takvimi Nasıl Olmalıdır?

Ülkemizde prematüre mamaları mevcuttur. Bebeğinizin sağlığına ve büyümesine bağlı olarak, zamanla bunlar normal anne sütü verilmesine dönüştürülebilir.   Besleme miktarını ve değişim oranını doğru belirlemek için bebeğinizin sağlığı için önemlidir ve çocuk doktorunuz size tavsiyelerde bulunacaktır.

Erken doğmuş bebekler göğüsten veya biberondan beslenemiyorsa, tüp yoluyla beslenirler. Nazogastrik bir tüp burundan içeri girerek beslemeyi bebeğin karnına (mideye) iletir. Bir oro-gastrik tüp, bebeğin midesine gönderilir. Besleme,  anne sütü ile, güçlendirilmiş anne sütü ile veya formül sütünden oluşabilir. 34 haftalık hamilelikten önce doğan çoğu bebeğin önce bu şekilde beslenmesi gerekir.

prematüre bebek beslenmesi nasıl olmalıdır

Prematüre bebeklerde beslenme eğer tüple yapılıyorsa, siz ve bebeğiniz arasında cilde cilt teması olan ‘kanguru bakımını‘ denemek önemlidir. Bu, bebeğinizle aranızdaki bağ ve yakınlığa yardımcı olur ve erken emzirmeye yardımcı olur. Bebeğiniz tüple beslenirken göğsünüzün yakınına yerleştirilirse, emzirmeye hazır olunca göğsünü yalamaya veya emmeye çalışmaya başlayabilir.

Total parenteral beslenme (TPN) çok erken veya çok hasta bebeklerde kullanılır. Bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm beslemeler, bir tüp aracılığıyla damar içine, bazen göbek deliğinden (umbilicus) damar içine verilir. Bu, bebeğin bağırsaklarının henüz sindirim için yeterli olmadığı kabul edilerek tercih edilen bir besleme yöntemidir. Bebeğin bağırsakları daha da gelişip yerleştikten sonra, orogastrik tüp besleme yavaş yavaş TPN’nin yerini alabilir.

Birden fazla bebek beslenmesi

İkizleriniz veya üçüzleriniz veya daha fazlasına sahipseniz, daha erken doğma olasılıkları daha yüksektir. Beslenme ilkeleri tamamen aynıdır, ancak süt ve ya mama ile besleme daha zor olabilir! Memeler talep üzerine süt ürettiği için birden fazla bebeği emzirmek hala mümkündür, böylece teorik olarak sahip olduğunuz sayıda bebek için süt üretebilirsiniz. Bazı anneler aynı anda iki bebeği emzirebilir; diğerleri ise dönüşümlü olarak beslemeyi tercih eder. Yine, emzirme danışmanınız bir sistem kurarken ve emzirmeyi öğrenirken size yardımcı olacaktır .

Kolik

Erken doğan bebeklerin erken haftalarda kolik olma olasılığı daha fazla olabilir. Kolikli bir bebek daha huzursuzdur, çoğu bebekten daha fazla ağlar. Bunun bir karın ağrısı olduğu için olduğu düşünülmektedir, ancak kesin olarak bilinmemektedir. Özellikle çeşitli tıbbi durumlar için daha fazla risk altında olan prematüre bebeklerde, ağlama için kolik dışında başka bir neden olup olmadığını belirlenmelidir.

Reflü

Reflü, prematüre bebeklerde daha sık görülen yaygın bir durumdur. Beslenmeden sonra, sütün ve ya mamanın bir kısmı mideden yemek borusuna, oradan da ağza geri döner. Bebek sütü geri  kusabilir  veya beslemeden sonra rahatsız edici görünebilir. Kilo alımını etkileyebilir ve bebek huzursuz görünebilir ve çok ağlayabilir. Daha fazla bilgi için Çocukluk Çağı Gastro-özofageal Reflü adlı ayrı kitapçığa bakınız.

Bu gönderiyi paylaş


Mesaj Yollayınız
Merhaba Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Şimdi Ara
Yol Tarifi