Bebeklerde Kepçe Kulak İçin Bant Kullanımı

Güvenli, ameliyatsız kulak düzeltme sistemi ile ile kulak kalıplama işlemlerini kliniğimizde yapabiliyoruz.

Tedavi yaşamın ilk iki haftasında başlatılırsa, kulak kalıplama ile  2-3 haftalık terapi, hastanızın dış kulak görünümünü ve işlevini önemli ölçüde ve kalıcı olarak iyileştirebilir.

Kulak kalıplama nasıl çalışır?

Bebek kulakları, anne karnındayken ve doğum sürecinde anneden bebeğe geçen yüksek düzeyde anne östrojenine sahiptir. Artmış östrojen seviyeleri kulağı biçimlenebilir hal almasına neden olur, Kulakların yumuşaklığı doğumdan sonraki ilk birkaç hafta boyunca devam eder ve sonra sertleşmeye başlar. 6 haftalıkken, bu maternal östrojen seviyeleri normale düşer ve kulaklar daha sert ve daha az esnek hale gelir. Erken müdahalenin bu kadar önemli olmasının nedeni budur.

​Ameliyatsız kalıplamaile  bebek kulak deformieteleri erken yaşlarda fark edilir ve tedavi edilirse, bazı kulak deformitelerinin önemli ölçüde iyileştirilebileceğini veya düzeltilebileceğini ve hayatın ilerleyen dönemlerinde maliyetli, ağrılı ve rahatsız edici ameliyat ihtiyacını önleyebileceğini biliyoruz.  Yaptığımız kulak kalıplama işlemleri çok çeşitli kulak deformitelerinde tutarlı ve tekrarlanabilir düzeltme sağlayan etkili bir sistemdir.

Bazı kulak deformiteleri kendiliğinden düzelse de hangilerinin kendiliğinden düzelip düzelmeyeceği tahmin edilemez. Yetişkinlikte kalabilen deforme kulaklarla ilişkili psikolojik ve duygusal zorlanmalar vardır. Ek olarak, bebeğin yaşamının erken döneminde tedavi, daha iyi sonuçlarla sonuçlanır ve potansiyel olarak yaşamın ilerleyen dönemlerinde gereksiz ameliyatlardan kaçınılmasına neden olur. Normal bir kulak şeklinin, bir sesin geldiği yönü belirleme yeteneği olan uzaysal işitme için kritik olduğu da kabul edilmektedir.

Kulak kalıplama işlemi nasıl yapılıyor?​

Öncelikle bebeğinizin bizim kulak kalıplama sistemimiz için gerekli kriterlere uyması gerekmektedır.   Çoğu durumda, CranioWell cihazı ile kulaklığın takılması iki ila üç hafta sürer. İlk kalıplamadan sonra bebeğinizin kulağı muayene edilecek ve ideal düzeltme henüz sağlanmadıysa yeni bir cihaz uygulanabilir. Bu süreç, kabul edilebilir iyileşme veya düzeltme görülene kadar iki haftada bir tekrarlanır.

Çoğu kulak, erken tedavi edilirse, kulağın şeklini iyileştirmek için kulak şekillendirmeye iyi yanıt verir. Genel olarak, kulak deformiteleri tedavisi başladığında çocuğunuz ne kadar küçükse, tedavi süresi o kadar kısa olur. Bununla birlikte, birkaç aylık çocuklar da ameliyatsız kulak kalıbı ile başarılı bir şekilde tedavi edilmiştir.

Cihaz uygulandıktan sonra çok az şey gereklidir. Bununla birlikte, bebeğinizi banyo yaparken veya emzirirken cihazı ıslatmaktan kaçınmanızı öneririz. Kulak kalıbı çevresinde bantlar ve silikon banyodan etkilenebilir. Islatmamanız tavsiye edilir. Bebeğinizi normal şekilde besleyebilirsiniz, ancak anne sütünün veya mamanın cihazın altına damlamasını önleyin. Kulak kalıbının altındaki nem, bebeğin kulağının arkasında dermatit oluşmasına, gevşemesine veya tahrişe neden olabilir. Bu olursa, bizi hemen aramalısınız.

İki ila üç hafta sonra, cihazı nazikçe cildinizden ve kulağınızdan kaldırarak çıkaracağız. Bu işleme bir yapışkan sökücü yardımcı olabilir.  Çocuğun yaşına ve deformiteye bağlı olarak aparat ikinci kez uygulanması önerilebilir.

Sık Sorulan Sorular 

  • Kepçe kulak bandı işe yarar mı? Kepçe kulak bandı uygulamaları genellikle vakit kaybına neden olmakta ve kalıcı şekillendirme şansının geçirilmesine neden olmaktadır.
  • Bebek kulak katlanması için ne yapmalı? Bebeklerde kulak katlanması olabilir. Yazıda da anlattığımız gibi , kulakları ilk 4 -6 hafta çok yumuşaktır. Bu nedenle kulak katlanması olabilir. Eşlik eden herhangi bir şekil bozukluğu yok ise , bu katlanmalar herhangi bir hasar bırakmaz. Ancak, bazen katlanma zannedilen durumlar ciddi kulak deformitesi olabilir. Bu nedenle, herhangi bir problem düşündüğünüz taktirde bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.
  • Kepçe kulak bandı ne işe yarar? Bebekler için kepçe kulak bandı eczane vasıtası ile elde edilebilir. Ancak unutmamak gerekir ki bu bantlar deformitesi olan çocukların kulaklarına hiçbir katkısı olmaz. Kepçe kulak bantlarının tek kullanım alanı, erişkin yaşa gelmiş, kepçe kulak olan kişilerin, kozmetik olarak geçici olarak kepçe kulaklarının farkedilmesini azaltmalarıdır.
  • Yanlış uygulamalar nelerdir? Bebek kulak kalıplama işlemleri uygulanma potansiyeli olup, kötü kulak deformitesi olan bebeklerin, düzelir denerek, en değerli vakitlerinin kaybedilmesine neden olunmaktadır.
Call Now Button