Bebeklerde Kepçe Kulak Probleminde Bant Kullanımı

kepçe kulak bandı

Bebeklerde Kepçe Kulak Probleminde Bant Kullanımı

Bebeklerde kepçe kulak için bant kullanımı yenidoğan kulak şekil bozukluklarında faydası çok az olabilecek bir uygulamadır.

Bebeklerde görülen kulak ile ilgili şekil bozukluklarından biri kepçe kulak sorunudur. Diğer sık görülen kulak şekil bozuklukları için  Bebeklerde Kepçe Kulak yazımızı okuyabilirsiniz. Bu sorun her zaman her iki kulağı da etkilemeden de karşımıza çıkmaktadır. Tek kulakta kepçe kulak görülmesi bebeğin ileriki dönemlerinde ciddi anlamda psikolojik sorunlara yol açabilecek bir durumdur.

Bu nedenle çocuğunuzun sağlığı için kesinlikle bebeklerde kepçe kulak tedavisi konusunda neler yapabileceğiniz hakkında araştırma yapmalısınız.

Kepçe kulak sorununun ortaya çıkmasının en büyük nedeni kulak kıvrımında meydana gelen yetersizlik ve kulak kıkırdağının aşırı büyümesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum genellikle genetik kaynaklı ortaya çıkmaktadır.

Bebeklerde Kepçe Kulak İçin Bant

Bebeklerde kepçe kulak tedavisi bant uygulaması ve cerrahi operasyon olarak ikiye ayrılmaktadır. Bant tedavisi sürecini kaçıranlar için operasyon gerekli hale gelmektedir. Ancak en kolayı yeni doğan dönemde bant uygulaması hakkında bilgi edinilip vücudun kendi doğal süreci ile durumu kurtarmaktır.

Bebeklerde kepçe kulak tedavisi yeni doğan döneminde fark edildiğinde daha da başarılı sonuçlar alınan bir uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamanın bu kadar başarılı olmasının nedeni bebeğin tam da kemiklerinde meydana gelen değişim dönemi olmasından kaynaklanmaktadır.

Bebeklerde kepçe kulak probleminde bant kullanımı için en uygun zaman ilk doğdukları günden itibaren 3 aydır. Bu süreçte herhangi bir ameliyata gerek duyulmadan hem tek taraflı hem de çift taraflı bir şekilde kepçe kulak sorunu ortadan kaldırılabilmektedir.

Bu ilk üç aylık dönemde bebeğin kulak dokusu aşırı yumuşaktır ve yeniden şekillendirilerek kepçe kulağın ortadan kaldırılmasına müsaittir.

yenidoğan kepçe kulak bandı

İçerik Kısayolları

Bebeklerde Kepçe Kulak Ameliyatı

Bebeklerde kepçe kulak sorunu genellikle ailenin bunu yeni doğan döneminde fark etmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu dönemde sorun çözüme kavuşturulamadığında çocuğun ileriki hayatında sorun yaşamaması adına artık ameliyat gerekmektedir.

Yeni doğan dönemi geçmiş olan ve ilk aylarını doldurup artık yaşına basmış olan bebeklerde bant uygulamasından olumlu sonuç alınamamaktadır. Çocuğun en erken kepçe kulak operasyonu geçirebileceği dönem ise 5 yaştır. 5 yaşına kadar çocuğun büyümesini beklemek ve daha sonra uzman bir hekime başvurarak sorunun ele alınması gerekmektedir.

Operasyon genellikle 45 dakika sürmektedir. Ameliyat sonrası dönemde de ciddi ağrı problemleri oluşmamaktadır. Ameliyat sonrası dönem için sıkıntılı bir süreç ile karşılaşılmamaktadır. İyileşme süresi bireyden bireye farklılık göstermektedir.

Bu dönemde uygulanan operasyonlarda başarı oranı çok yüksektir. Çocukta yetişkinlik dönemi için ortaya çıkabilecek bir sürü problem ortadan kaldırılmış olur.

 Sık Sorulan Sorular

Bebeklerde kepçe kulak belirtileri ne zaman başlar?

Bebeklerin kepçe kulak belirtileri çoğu kez 2 aylık olduklarından sonra başlar. Bunun nedeni kulak kıkırdağı içerisindeki yapıların sertleşmeye başlaması nedeni iledir. Sertleşen kıkırdak yapıları kulağın kepçeleşmesini belirginleştirir.

Bebeklerde kepçe kulak büyüdükçe düzelir mi?

Bebeklerin kulak şekil bozuklukları hafif ve orta olanlar genellikle kendiliğinden düzelir. Ancak ciddi olan %15 lik kısım düzelmez. Kepçe kulakların da bir kısmı düzelebilmektedir. Düzelemeyecek kepçe kulak ve diğer kulak şekil bozukluklarının tedavisini kliniğimizde yapmaktayız. İki ayın altında şüphelendiğiniz kulak şekil bozukluğu olan bebeğiniz var ise 0312 283 2691 arayıp, bilgi alabilirsiniz.

Yenidoğan bebeklerde kulak şekil bozukluğu oldukça sık görülen bir durum mudur?

Kulak şekil bozuklukları her 100 doğumdan yaklaşık 15 inde görülmektedir. Bunların çok az bir kısmına kulak şekil bozukluğu tedavisi uygulamaktayız.

Bu gönderiyi paylaş


Mesaj Yollayınız
Merhaba Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Şimdi Ara
Yol Tarifi