Çocuklarda Sağlıklı Beslenme Önerileri

İşte herkesin bilmesi gereken çocuklarda sağlıklı beslenme önerileri 

1 ) Çocuklar için sağlıklı beslenme planınız olmalı

Amerikan Pediatri Akademisi, ebeveynlere her gün 3 öğün ve 2 atıştırmalık planlamalarını ve planlamalarını önerir.

2) Aktivitenin arttırılması sağlıklı yaşamı ve beslenmeyi teşvik edebilir

Etkinliği artırmak. Çocuklarınızın yeni bir şeyler denemelerini istediğinizde, eğer çocuğunuz iştahsız ise açık havada hafi bir ekzersiz yaptırmak onun kolay acıkmasını sağlayabilir. Yemek zamanı geldiğinde, sadece küçük bir miktar yeni yiyecek servis edin.

3)Çocuklar için yemek programı — ana öğün ve atıştırma zamanı – birlikte pişirme zamanları

Zamanlama herşeydir . Düzenli atıştırma rutinleri uygularsanız — mesela atıştırma zamanı– diye bir zamanınınız olursa çocuğunuza programlanmış öğünler sırasında yeni yiyecekler denemelerini daha muhtemel kılarsınız, yine siz ve çocuğunuz için eğlenceli pişirme fikirleri ve zamanları ayarlayabilirsiniz. Çocuklarda sağlıklı beslenme önerileri biraz zaman alır ve biraz da sabır gerektirir.

4)Birlikte alışveriş

Çocuğunuzu alışveriş sürecine dahil edin. Onları  markete götürün markette alışverişi birlikte yapın.  Etrafınızda pazar varsa oraya götürüp birlikte alışveriş yapmak daha iyi olur. Sevdikleri meyve ve sebzeleri seçmelerine izin verin.

5)Çocuklarınızı sağlıklı beslendikleri için ödüllendirin

Onları ödüllendirin. Çocuklarınızın tabağındaki her şeyi denemesini sağlayın, küçük kartlar ile ona puan kazandırabilirsiniz. O hafta iyi giderse; ona bir istek kartı verin. Unutmayın her hafta bir kart vermelisiniz.  Yeterince iyi bir hafta sonunda kazandığı kartın gerçekte işe yaradığını hissettirin.  

6)Çocuklar için sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayın

Atıştırmalıkları  planlayın. Çocuğunuzu her gün belirli saatlerde, hem yemeklerde hem de atıştırmalıklarla beslemek, iştahının artmasına yardımcı olacaktır.

7)Doktorunuzla konuşmak

Ne zaman profesyonel yardım alınacağını bilin
Beslenme sorunları devam ederse, nedenini değerlendirmek için ve çocuklarda sağlıklı beslenme hakkında görüşmek için bir beslenme uzmanıyla veya çocuk doktorunuz ile görüşün.

çocuklarda sağlıklı beslenme önerileri

 

Yorum yapın

Call Now Button