Çocuklarda Katılma Nöbeti

Küçük çocuklar, üzücü bir durumla veya ani bir ağrıyla karşılaştıklarında nefeslerini tutabilir, bu da mavimsi veya solgun olmalarına ve bayılmalarına neden olabilir. Bu ebeveynler için endişe verici olsa da,katılma nöbetleri genellikle zararlı değildir.

Çocukların %5 kadarı katılma nöbetleri yaşar. 6 aylıkken ortaya çıkabilir ve çocuk 6 yaşına gelene kadar devam edebilir. Katılma nöbeti için en sık görülen yaş 2 yaştır

Nefes tutma nöbetleri bir reflekstir, yani vücudun sıkıntıya otomatik tepkisidir. Bir çocuğun bilinçli bir seçimi veya davranış sorunu değildirler.

Katılma nöbeti nasıl görünür?

Bir katılma nöbeti, başından (ağlama veya hıçkırarak) sonra (bilinç kaybından uyanma) kadar yalnızca bir veya iki dakika sürer, ancak genellikle onları gözlemleyen ebeveynlere daha uzun görünür.

Katılma nöbeti sonucu bilincini kaybeden çocuklar genellikle bir dakikadan daha kısa sürede uyanırlar ve tamamen normaldirler. Uyandıktan sonra üzgün olabilirler ve güvenceye ihtiyaçları olabilir.

Katılma Nöbeti Tipleri Nelerdir?

Siyanotik ve soluk olmak üzere iki tip nefes tutma vardır.

Siyanotik katılma nöbetleri: Bu, vakaların yaklaşık %85’ini oluşturan en yaygın nefes tutma nöbetidir. Nefes tutma genellikle hüsrana, öfkeye, korkuya veya acıya bir tepkidir. Genellikle çocuk ağladığında ve nefes alamadığında ortaya çıkar. Derileri, özellikle dudakların çevresinde mavimsi bir hal alır ve bayılırlar. Bir dakika içinde bilinçleri yerine gelir.
Soluk nefes tutma nöbetleri: Genellikle ani bir ağrı veya korku ile tetiklenen bu tür nefes tutma nöbetlerinde, çocuk solgun, grimsi bir renge döner, terler veya yapış yapış olur ve bilincini kaybeder. Kalp atış hızı yavaşlar ve çocuğun uzuvları bazen seğirir ve çocuk kendi üzerine idrar yapabilir. Siyanotik nöbetlerde olduğu gibi, çocuk bir dakika içinde uyanır.

Katılma nöbetlerine en sık eşlik eden durum demir eksikliği anemisidir. Eğer bebeklerde demir düzeyine bakıldığında düşük görülürse bunun tedavisi yapılarak sorunun çözümünde hızlı bir yol almanızı sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuz bir katılma nöbeti yaşarsa ne yapmalısınız?

Çocuğunuz bu nöbetlerden birini ilk kez yaşıyorsa, birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcınızla iletişime geçin. Nefes tutma nöbetleri ile demir eksikliği anemisi arasında bir ilişki olabilir, bu nedenle çocuğunuzun birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcısı kan sayımını kontrol edebilir. Nadir durumlarda katılma nöbetini taklit edebilecek diğer daha ciddi durumları da ekarte etmek önemlidir.

Katılma Nöbeti Sırasında

  • Bayılan bir çocuk, kanın beyne geri dönebilmesi için düz yatırılmalıdır.
  • Bayılmış bir çocuğu sallamayın veya tokatlamayın.
  • Çocuğun ağzının temiz olduğundan emin olun, herhangi bir yiyecek veya nesneyi çıkarın.
  • Bazen çocuğun yüzüne sert bir şekilde üflemek, epizodu önlemeye veya erken sona erdirmeye yardımcı olabilir.
  • Çocuğun yüzüne soğuk, ıslak bir bez koymak (hava yolunu tıkamamaya dikkat ederek) bazen epizodu kesintiye uğratabilir veya kısaltabilir.
  • Çocuğun bilinci yerine gelmediği sürece ağızdan ağza canlandırma veya kalp masajı yapmaya kalkışmayın; çocuğunuzun nefes alıp vermesi ve kalp atışı kendi kendine normale dönecektir.
  • Çocuk iki dakika sonra yanıt vermezse, 112′ yi arayın çünkü bu bir katılma nöbeti olmayabilir.
    Ebeveynin katılma nöbetine en iyi tepkisi sakin kalmak, çocuğunuzun bunu bilerek yapmadığını kabul etmek ve ona güvence vermektir.
  • Eğer çocuğunuzda bu durum var ise, çocuk doktorunuz ile görüşünüz

 

Call Now Button