Çocuğuklarda Alerjik – Viral Hastalık Ayırımları

Çocuğunuzun her zaman burnu akıyor . Bu konu için çocuk doktorumuz tarafından birçok kez görüldü ve size virüs olduğunu söyleyip duruyor. Hiç iyileşmiyor gibi mi?. Bu kadar uzun süre bir virüse sahip olabilir mi? Burnunun sürekli böyle akması normal mi?

Burun akıntısı genellikle küçük çocukları rahatsız eder. Ebeveynlerin burun akıntısının nedenini anlaması çok zordur. Çocuğunuzun sık sık soğuk algınlığı mı geçiriyor, yoksa semptomları alerjiden mi kaynaklanıyor?

çocuklarda alerjik viral burun akıntısı

Alerjiler neden virüslerle karıştırılır?

Alerjiler ve virüsler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok benzer semptomlarla ortaya çıkar:

  • Burun akması
  • Burun akıntısını temizleme ihtiyacı olması
  • Baş ağrısı
  • Yorgunluk

Bu semptomlar alerjik veya viral durumlarda da olabileceğinden, ikisi genellikle karıştırılır. İşleri daha da karmaşık hale getirmek için, çocuklar yılda 7-10 viral “soğuk algınlığına” sahip olabilirler ve bu da sürekli hasta oldukları ve her zaman burun akıntısı varmış gibi görünmesine neden olabilir. Alerjiler benzer şekilde yıl boyunca olabilir ve bu ikisinin karıştırılması olasılığını daha da artırır.

Çocuğunuzda gerçekten virüs olup olmadığını veya sadece alerji olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Virüslerin, Ağustos sonu veya Eylül başında başlayan ve Mart veya Nisan ayına kadar süren solunum mevsiminde ortaya çıkması daha olasıdır. Alerjiler de bu mevsimde ortaya çıkabilir, ancak ilkbahar ve yaz aylarında da ortaya çıkma eğilimindedir. Mayıs ayında semptomatik olan bir çocuğun, bu mutlak olmasa da, soğuk algınlığı geçirmesi alerjik durumdan olma olasılığı daha yüksektir.

Ağaçlar, otlar ve yabani otlar genellikle mevsimsel alerjilere neden olur. Ancak toz akarlarına, hamam böceğine ve evcil hayvan kepeğine (evde evcil hayvan varsa) alerjisi olan çocukta yıl boyunca belirtiler ortaya çıkacaktır.

Viral soğuk algınlığı genellikle 7-10 gün sürer ve kendi kendine geçer, alerjiler ise daha uzun süre devam etme eğilimindedir. Alerjiler aralıklı olarak iyileşip kötüleşebilir ve bu nedenle döngü birbiri ardına soğuk algınlığı gibi görünebilir ve bu da tanıyı kafa karıştırıcı hale getirir.

Virüsler ve alerjiler, bir çocuğu sinüzit, öksürük veya astım geliştirmeye yatkın hale getirebilir. Viral bir enfeksiyon veya alerjiden dolayı ödemli nemli bir burun, bakterilerin gelişmesi için harika bir yerdir ve bu da sinüzite yol açabilir. Yine, bu teşhisi zorlaştırır.

Çocuğumun alerjisi veya virüsü olması önemli mi?

Tedavi edilmeyen alerjilerle ilişkili birçok sağlık riski vardır. Genellikle komplikasyon olmaksızın çözülen bir virüsün aksine, tedavi edilmeyen alerjiler, uzun süreli burun tıkanıklığı ve aşırı mukus üretimi ile sonuçlanır. Bu, çocuğu aşağıdakilere yatkın hale getirir:

  • Kronik burun tıkanıklığı ve ağız solunumu
  • Kronik boğaz ağrısı ve ağız kokusu
  • Ses kısıklığı
  • Okul performansını etkileyebilecek horlama ve uyku bozuklukları
  • Kronik sinüzit
  • Kronik öksürük

Virüsler de bu sorunlara neden olabilir, ancak çok daha az yaygındır, bu nedenle bir virüs için standart tedavi sadece konservatif bakım ve gözlemdir. Öte yandan alerjiler, bu komplikasyonların ve kronik ağız solunumundan kaynaklanan iskelet ve yüz sorunları da dahil olmak üzere diğerlerinin gelişmesini önlemek için tedavi edilmelidir.

Çocuğunuzun alerjileri veya alerjilerden veya tekrarlayan viral enfeksiyonlardan kaynaklanan komplikasyonları olabileceğine dair endişeleriniz varsa, altta yatan faktörleri belirlemek ve kapsamlı bir tedavi planı geliştirmek için kliniğimizde değerlendirilmesi yapılabilir, alerji testleri ile çocuğunuzun mevcut alerjik hassasiyetleri belirlenebilir.

Call Now Button