Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Kliniği

Çalışma Saatlerimiz : Pazartesiden cumartesiye - 09:00- 21:00
  İletişim : 0312 283 26 91

büyüme ağrısı

Büyüme Ağrısı

Büyüme ağrısı ile gelen çocuklarımız hakkında birkaç konuyu hatırlatmakta fayda görüyorum.

Çocuğunuzun bacak ağrıları başladı ve yatmadan önce uykusunu etkiliyor  mu? Bu ağrılar büyüme ağrıları olabilir.

Büyüme ağrısı bazen okul öncesi dönemlerde bazı ergenlik öncesi dönemlerde olan her iki bacakta da hissedilen kas ağrılarıdır. Ağrı genellikle öğleden sonra ve ya akşam üstleri olabilir. Bazen nadir de olsa gece uykudan uyandırabilir.

Büyüme Ağrısı Neden Olur?

Büyüme ağrıları genellikle 3 -4 yaşlarında başlar ve 8 -12 yaşları arasında tekrar başlama eğilimindedir.

Daha çok düşünülen büyüme ağrılarının çocuğunuzun kaslarını zorlayacak  aktiviteler yaptığında, fazla efor göstererek yaptığı koşma, atlama, zıplama, tırmanma gibi aktiviteleri ileri de olabileceği düşünülmektedir. Büyüme ağrıları, bir çocuğun özellikle tam bir spor gününden sonra daha yaygın gibi görünmektedir.

Büyüme ağrılarının aslında kesin bir nedeni olmayabilir. Hatta büyüme dönemlerinde arttıkları konusunda da pek kesin kanıtlar yoktur.

Çocuklarda Büyüme Ağrısı Nasıl Teşhis Edilir?

Çalışmalar, ağrıları artan çocukların ağrıya daha duyarlı olabileceğini düşündürmektedir. Büyüme ağrıları olan çocukların baş ağrısı ve karın ağrılarınını olma olasılığı daha yüksektir .

Genel olarak, her iki bacağında, özellikle uylukların önünde, bacakların arkasında   veya dizlerinin arkasında büyüme ağrıları hissedilir .

Çocuğunuz sabahları mükemmel görünüyorsa, ağrıların olmadığını, size numara yaptığını düşünmeyin büyüme ağrıları sabah kaybolur. Genellikle çocuğun spor yapma veya aktif olmasını engellemezler

Ağrı genellikle öğleden sonra ve akşam, akşam yemeğinden hemen önce ve yatmadan önce hissedilir . Bacak ağrıları o kadar çok olabilir ki çocuğunuzu uykudan uyandırabilir .

Büyüme ağrılar gelip gidebilir. Aylar hatta yıllarca deneyimleyebilirler. Çoğu çocukta birkaç yıl içinde büyüme ağrısı tamamen ortadan kaybolur.

Büyüme ağrıları herkes için farklıdır. Bazı çocuklar çok acı çeker, diğerleri daha az acı hissedebilir.  Çoğu çocuğun her gün ağrısı olmaz. Bazı çocuklarda hiç büyüme ağrısı da olmayabilir

Büyüme Ağrıları Nasıl Teşhis Edilir?

Büyüme ağrısından şüphelenildiğinde öncelikle çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanının görmesi uygun olacaktır. Büyüme ağrısı olan çocuğunuzun   fizik muayene sırasında genellikle anormal bir şey göremeyiz . Bu durumda kan tahlili çalışması ve  röntgen çektirmeye genellikle ihtiyaç duyulmaz.

Bir doktor genellikle çocuğunuzu muayene ederek ve tıbbi geçmişi ve semptomları hakkında sorular sorarak büyüme ağrılarını teşhis edebilir. Büyüme ağrısı teşhisini yapmadan önce ağrının diğer olası nedenlerini ekarte etmek önemlidir. Bu nedenle, çocuğunuzun büyüme ağrısı veya bacak ağrısı olduğunu düşünüyorsanız, doktora görünmeniz önemlidir.

büyüme ağrısı

Çocuklarda Bacak Ağrıması – Büyüme Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir?

Büyüme ağrısı tedavisi çocuğun bacak ağrısı şiddeti ve  ne kadar acı çektiğine bağlı değişebilmektedir. Aşağıdaki şeyler rahatsızlığı hafifletebilir ve çocuğunuzun daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir:

 1. Bacaklara masaj yapmak.
 2. Ilık havlu ile kompres yapma bacak kaslarını rahatlatabilir
 3.  Ağrı düzelmezse, doktorunuza parasetamol ve ya ibuprufen gibi ağrı kesici ilaçların kullanılığı kullanılmayacağını sorabilirsiniz. Bir çocuğa asla aspirin vermeyin. Aspirin, Reye sendromu denilen hayati tehlikeli bir hastalık ile ilişkili olabilir.
İlginizi Çekebilir  Bebeğim ilk yılda ne kadar büyüyecek?

Hangi Durumlarda Dikkatli Olmak Gerekir?

Aşağıdaki semptomlarla bacak ağrısı oluşursa çocuğunuzun doktorunu aramalısınız . Çocuklarda romatizmal durumlar, basit cilt enfeksiyonları, düşme gibi birçok neden farklı bacak ağrısı nedenleridir.

 • Büyüme ağrısı eklemleri değil kasları etkilediğini hatırlamak da önemlidir. Ve topallama veya ateşe neden olmazlar.
 • Büyüme ağrısı tek bacakta genellikle olmaz. Tek tarafta olan bacak ağrısı daha ciddi bir durumun işareti olabilir.
 • Düşme gibi yaralanma ( ciddi travma olduğunda mutlaka ortopedi ve travmatoloji uzmanı görmelidir)
 • Ateş
 • İştah kaybı
 • Topallama veya yürüme zorluğu
 • Döküntü
 • Kırmızı, sıcak, ağrılı, şişmiş eklemler
 • Yorgunluk
 • Zayıflık
 • Kilo kaybı
  Ve elbette, başka endişeleriniz varsa doktorunuzu arayın.
Şimdi Ara
Yol Tarifi