Bebeklerde kask tedavisi

Bebeklerde kask tedavisi

Bebek kafa şekli sorunları ve kask tedavisi

Doğumda kafatası şekil bozukluğu

Bebeğin şekilsiz kafasının olması doğumdan sonra normaldir. Büyüdükçe, kafatasının düzelmemesi durumu başka durumların işareti olabilir. Bazen kask tedavisi yardımcı olabilir.

Bebeğin kafasındaki hafif kusurlar doğumdan sonra normaldir, ancak bebekler büyüdükçe şekilsiz bir kafanın düzelmemesi durumu, daha dikkat edilmesi gerekliliğini bize belirtir.

Bebek ortez kask tedavisi ne işe yarar?

“Bebek kafa şekli sorunlarının büyük çoğunluğunda, bebek, kafatasının deformasyonel yamuklaşması olarak da bilinen, konumsal plajiyosefali olarak bilinen şeye sahiptir. Bu durumlarda, önce çocuk uyanıkken denetimli karın zamanı gibi koruyucu önlemleri deniyoruz. Kafa düzleşmesi hala ciddi ise, kozmetik düzeltmeye yardımcı olmak için bir kraniyal kalıplama kaskı bir seçenektir.

Pozisyonel plajiyosefali nedeniyle kafa düzlüğü, bir bebek başının belirli bir tarafında yatarken önemli miktarda zaman harcadığında ortaya çıkabilir.

“Ebeveynlere, çoğu zaman, bebeklerinin kafasındaki düz bir alanın, basitçe pozisyonel plajiyosefali belirtisi olduğuna, genellikle

konservatif önlemlerle ve bazen de kask tedavisiyle düzeltilebilen bir durumdur.

Kafa şekli sorunları olan tüm bebeklerin küçük bir yüzdesinin kraniyosinostoz adı verilen bir duruma sahidir. Bu durumda, bir çocuğun kafatası kemikleri arsındaki yumuşaka alnlar, çok erken birleşir ve kafa büyümesi ile ilgili sorunlara neden olur. Bu durumlarda deformiteyi düzeltmek için ameliyat gerekir ve ameliyattan sonra kask kullanılabilir.

Ebeveynler, bebeklerinin kafasındaki düz noktaları önlemek için ne yapabilir?

Bebeğinizi her zaman sırt üstü yatırmalısınız. Bebek uyanıkken, bebeğinizin boyun kaslarını güçlendirmesine ve sırt üstü harcanan süreyi azaltmasına yardımcı olabilecek gözetim altında karın aktiviteleri zamanı konusunda çocuk doktorunuzun tavsiyelerine uyun.

Bebeğimin kafa şekli konusunda endişeliyim. Ben şimdi ne yapmalıyım?

Bebeğinizin kafa şekli hakkında özel sorularınız varsa, çocuk doktorunuzla konuşun. Çocuğunuzun çocuk doktoru, bebeğinizin kafasını düzenli olarak kontrol edecektir. Siz veya doktorunuz kafa şekilde herhangi bir sorun fark ederseniz, doktor çocuğunuzun başını hissedecek ve ölçüm yapacaktır.    

 Bebeğimin doktoru kafa şekli hakkında ne yapacak?

Bebeklerin başlarında bir miktar düzlük olduğunda, erken teşhis edilirse, doktorlar muhtemelen bunu gözetim altında karın üstü zaman geçirme ve/veya fizik tedavi gibi koruyucu önlemlerle tedavi etmeye çalışacaklardır. Bu önlemler kafa şeklini düzeltmezse, kask tedavisini düşünmenin zamanı gelmiş olabilir.

1 ila 4 aylık bebekler kask takmak için çok küçüktür. 4 ila 6 aylık bir bebekte konservatif önlemler denendikten sonra hala düzlük varsa, kask tedavisi düşünülebilir. Bebek büyüdükçe, kafatası daha fazla büyür ve oluşur, bu da kaskın daha yavaş çalışmasını sağlar.

Kask tedavisi gerekli mi?

Plajiyosefali için kask tedavisi her zaman bir seçimdir; asla zorunlu değildir. Doğru durumda yardımcı olabilir, ancak her zaman gerekli değildir. Kask kullansa da kullanmasa da kafa şekli genellikle daha iyi hale gelir.

Kask tedavisi, bazı ebeveynlerin, bir çocuğun kafasının şeklini kozmetik olarak iyileştirmeye çalışmak için, çocuklarının doktoruyla birlikte yaptığı bir seçimdir.

Çocuk doktorunuz veya bir pediatrik beyin cerrahı ile bebeğinizin özel durumunu ve kask tedavisinin artılarını ve eksilerini tartışabilirsiniz.

Tortikolis plajiyosefali ile nasıl ilişkilidir?

Bazen, tortikolis olan bebeklerde ya da boyun tutulması baş döndürme tercihine neden olur. Bu, bebeğin başın bir tarafında daha fazla zaman geçirmesine neden olabilir ve bu da pozisyonel plajiyosefali’ye neden olabilir. Denetimli karın zamanı, bebeğin boynundaki kasları güçlendirmeye de yardımcı olur. Çocuğunuzun doktoru, bebeğin boyun kaslarını gevşetmeye yardımcı olmak için fizik tedavi reçete edebilir.

Bebeğimin ne kadar süre kask takması gerekecek?

Kask takılması konusunda, süre genellikle 4 -6 ay olarak bilinmektedir. Kask taktığı sürede ise, günlük yaklaşık 23 saat kask takılması gereklidir.

 

.

Bu gönderiyi paylaş


Mesaj Yollayınız
Bebeğinizde kafa şekil bozukluğu var ise, tanı merkezimiz ile buradan iletişim kurabilirsiniz.
Şimdi Ara
Yol Tarifi