Bebeklerde Hıçkırık

Bebeklerde hıçkırık oldukça sık gördüğümüz bir durumdur. Bebeğinizin çok hıçkırdığını fark edebilirsiniz – daha anne karnındayken bile hıçkırmış olabilir. Bu tamamen normaldir ve genellikle endişelenmek için bir neden değildir.

Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur?

Hıçkırık, çocuğunuzun geliştireceği ilk alışkanlıklardan biridir. Hıçkırık, çocuğunuzun beyni ve solunum gelişimi için çok önemlidir.

Bebekler – ve bu konuda yetişkinler – hıçkırıkları üzerinde hiçbir kontrole sahip değildir . Hıçkırıklara büyük olasılıkla akciğerlerin tabanındaki kas olan diyaframın etkin olması neden olur. Bazen bu kas spazm veya kramp yapmaya başlar. Bu, ses tellerinin kenetlenerek kapanmasına neden olarak, hıçkırık sesine neden olur.  Genellikle yemek yerken, içerken veya stresli olaylarla uğraşırken ortaya çıkarlar.

Bebeklerde neden hıçkırık olur?

Gelişmekte olan bebekler, doğmadan önce bile hıçkırık çekebilir ve birçok hamile kadın, karınlarında belli belirsiz dalgalanmalar hissetmiştir.

Hıçkırıklar özellikle yenidoğanlarda ve bebeklerde yaygındır.  Hıçkırığın tam olarak nedenini bilmiyoruz, ancak hıçkırıkların nedeni midede artan gaz olabilir diye düşünceler vardır. Bebekler yemek yerken aşırı beslenir veya hava yutarsa, bu midenin genişlemesine ve diyaframa sürtünmesine neden olarak hıçkırıklara neden olabilir.

Bebeklerde Hıçkırık ve Gastroözofageal Reflü

Genellikle hıçkırık bebekleri rahatsız etmez. Ancak bazen hıçkırıklar gastroözofageal reflü (GERD) belirtisidir . Reflü, mide asidinin bebeğin yemek borusuna geri dönmesine neden olur.

Bebeğinizde GÖRH varsa tek semptomun hıçkırık değildir.. Reflü olan bebeklerde ayrıca şu belirtiler görülür:

 • Öksürme.
 • Tükürmek .
 • Sinirlilik ve ağlama.
 • Özellikle beslenme sırasında veya sonrasında sırtın kavislenmesi.

Bu belirtileri fark ederseniz, bebeğinizde reflü olup olmadığı ve bununla nasıl başa çıkılacağı konusunda doktorunuzla konuşun.

bebeklerde hıçkırık

Bebeğiniz Hıçkırdığında Ne Yapmalısınız?

Bebekler genellikle hıçkırıklarından rahatsız olmazlar ve hıçkırıkları olduğunda yemek yiyip uyuyabilirler. Genellikle, bir hıçkırık nöbeti 5-10 dakika içinde kendi kendine geçer ve bu da tedaviyi gereksiz kılar. Bebek hıçkırıkları çok yaygındır ve normalde bir sorun değildir . Aslında, genellikle ebeveynleri bebekten daha fazla rahatsız ederler.

Bebeğinizin hıçkırıklarından endişe ediyorsanız, daha erken durmasına veya tamamen önlenmesine yardımcı olabilecek bazı stratejiler vardır:

 1. Besleme sırasında bebeğinizin gazını çıkarın . Bebekler midelerini tahriş eden aşırı gaza sahip oldukları için beslenme sırasında hıçkırmaya başlayabilirler. Onları daha dik bir şekilde desteklemek ve sırtlarına hafifçe vurmak yardımcı olabilir.
 2. Yavaş besleme. Bebeğinizin beslenme sırasında sürekli hıçkırdığını fark ederseniz, onu çok hızlı besliyor olabilirsiniz. Yavaşlamak, bebeğinizin hıçkırık alma olasılığını azaltabilir.
 3. Sadece bebeğiniz sakin olduğunda besleyin. Bebeğinizi acıkmadan beslemeye çalışın . Bebeğiniz beslenirken ağlarsa, süt veya mama düzgün bir şekilde mideye  inmeyebilir ve bu da yemek borusunu tahriş edebilir.
 4. Bebeğinizi besledikten sonra dik tutun. Dik bir pozisyon, bebeğinizin sindiriminin sorunsuz geçmesine yardımcı olur.
 5. Beslerken biberondaki meme ucunun tamamen sütle dolu olduğundan emin olun. Biberonla besliyorsanız, bebeğinizi beslemeden önce meme ucundaki havayı azaltın. Fazla hava hıçkırıkları daha da kötüleştirebilir.
 6. Bebeğiniz için doğru biberon boyutunu alın. Biberonla besliyorsanız, meme ucunuzun bebeğiniz için çok hızlı veya çok yavaş olmadığından emin olun. Doğru akış bebeğinizin yaşına bağlı olabilir, bu nedenle biberon emziğinizi birkaç ayda bir değiştirmeniz gerekebilir.
 7. İyi bir şekilde memeye tutturun. Emziriyorsanız , bebeğinizin tüm meme ucunu düzgün bir şekilde kavradığından emin olun.

Bebeğinizin hıçkırıkları çok uzun bir süredir durmuyorsa veya hıçkırırken rahatsız görünüyorsa bir doktora görünmeniz gerekebilir.

Bebeklerde hıçkırık normaldir ve genellikle bebeğinize zarar vermez. Küçük bebeklerde hıçkırık genellikle beslenme sırasında veya sonrasında dik oturmaları gerektiğinin , beslenmenin onlar için daha yavaş olması gerektiğinin veya rahatlamak için beslenmeden önce veya sonra daha fazla zamana ihtiyaçları olduğunun bir işaretidir. Bebeğinizin uzun bir hıçkırık nöbeti varsa, bu alarm için bir neden değildir. Bebeğiniz acı çekiyor gibi görünüyorsa veya hıçkırıkları saatlerce durmadıysa tıbbi yardım alın.  Hıçkırık nasıl geçer adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Call Now Button