Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

bebeklerde hıçkırık nedenleri

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

Yenidoğan bebeklerde hıçkırık çok sık görülen ve normal bir durumdur. Annelerin bize  en çok sorduğu soralar: bebeklerde hıçkırık nasıl geçer, hıçkırık onu yorar mı gibi sorular geliyor.

Bebeğimin her zaman hıçkırması normal mi?

Bebekler, bazen hamile annelerin de dikkatini çeken, tamamen normal olan rahimde hıçkırığa da kapılabilirler. Bazı anneler bebeklerin rahimlerinde hıçkırdığında inanmıyor bile ama oluyor. Karın kaslarının kasılmasından oluşan hıçkırma anne rahiminde iken bile oluşabilmektedir.

Doğum sonrası hıçkırık ise genellikle bebeklerde beslenme sonralarında olmaktadır. Hıçkırma, anne sütü , formül mama ya da diğer besinlerle beslenmeden sonra bile olabilir.

Ebeveynlere göre bebekleri için sıkıntılı bir durum olan hıçkırma aslında bebekler için fazla sıkıntılı değil. Hıçkırık bebeğin beslenmesini ya da günlük aktivitelerini etkilemeyecek kadar ise bir problem değildir. Bu şekilde ciddi hıçkırık durumunu neredeyse hiç görmüyoruz.

Bebeklerde Hıçkırık Nedenleri

Gastroözofageal reflü hastalığı olan bebekler daha sık hıçkırıyor olabilir. Bebeğiniz sık sık hıçkırırsa, özellikle çok tükürürse veya öksürüyorsa ve çok huysuz görünüyorsa doktoruna söyleyin .

Ayrıca, çocuğunuzun hıçkırıkları kontrol edilemezse, çok sık gerçekleşiyorsa veya 1 yaşından sonra sık sık ortaya çıkıyorsa, önemli olabilir. . Alışılmadık hıçkırıklar – çok nadir durumlarda – daha ciddi bir altta yatan tıbbi durumun bir işareti olabilir.

bebeklerde hıçkırık nedenleri

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

Hıçkırıkları nasıl durduracağımıza gelince, pek çok teori var, ancak çoğu hiç bir şeye yaramıyor. Sadece bebeklere zarar veremeyecek bazı şeyleri emmeleri hıçkırığın daha çabuk azalmasına yardımcı olabilir. Mesela emzik emzirebilir, ya da dişlik emmesine izin verebilirsiniz

Yapmamanız Gereken Şeyler

Çocuğunuzu korkutarak, gözbebeklerine bastırarak, bıngıldağına bastırarak veya bazı kültürlerde sık görülen halk ilaçları olan bitkisel içerikler vererek ve ya  dilini çekerek hıçkırıkları tedavi etmeye çalışmayın . Bu yöntemlerden herhangi birinin işe yaradığına dair bir kanıt yok ve bu sırada bebeğinize zarar verebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Benzer İçerik  Bebeklerde Sarılık

Bebeklerde normal olan diğer bir şeyde hapşırmadır. Hapşırma ilk 1 ay normal olarak kabul edilir.

Yenidoğan bakımı ile ilgili diğer yazılarımı da yenidoğan kategorisinde okuyabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş


Mesaj Yollayınız
Merhaba Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Şimdi Ara
Yol Tarifi