Bebeğiniz İçin Kask Tedavisi

Bebeğiniz İçin Kask Tedavisi

 Kask tedavisi, zamanla bebeklerin kafataslarının şeklini nazikçe düzeltmek için kullanılır. Yeni doğan bebeklerin kafatasları, aralarında boşluk olan yumuşak plakalar bulundurur. Bebek büyüdükçe bu plakalar genişler, yavaş yavaş sertleşir ve birbirine  yapışır.


Bazen bir bebek aynı pozisyonda uyurken, yumuşak plakalar düz bir nokta veya düzensiz bir görünüm geliştirebilir. Bu yaygın duruma plajiyosefali denir ve bebeğinizin beyni için tehlikeli değildir. Durum kendi kendine düzelmezse, çocuk doktorunuz pozisyon verme, egzersizler veya kask tedavisi önerebilir.

Diğer bir durumda, bebeğin kafatasının plakaları çok erken veya anormal bir şekilde kaynaşır. Bu durum, kraniyosinostoz , kafa şeklini düzeltmek için kasklı veya kasksız cerrahi tedavi gerektirebilir.

En çok sorulan sorular?

kafa şekil bozukluğu
  •  Kask kalıplama tedavisi veya kraniyal ortez, bir bebeğin kafatasının şeklini düzeltmek için özel bir kask takıldığı bir tedavi türüdür.
  •  Kask kalıplama tedavisi bebeğiniz için ağrılı veya rahatsız edici değildir.
  •  Tedavi süresi bebeğinizin ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterebilir ancak ortalama tedavi 4 aydır.
  •  Kask tedavisi kraniyal ortez olarak da bilinir.

Kask takmak çocuğunuzun kafasını nasıl düzeltir?

Kranial yeniden kalıplama kaskları genellikle içi yumuşak bir tabaka ve  sert bir dış kabuktan yapılır. Bebeğin başının doğal büyümesini yakalamak için hafif, kalıcı baskılar uygulanırken, belirgin alanlarda büyümeyi engeller ve düz bölgelerde büyümeye izin verir.

Bebeğinizin kafası büyüdükçe ayarlamalar sıklıkla yapılır. Kask esasen başın büyümesi için sıkı, yuvarlak bir alan sağlar. Çocuğunuz başını bir tarafa yaslamaya devam etse bile, kask başının daha fazla düzleşmesini önlemek için bir yastıklama görevi sağlayacaktır.

Çocuğum kask tedavisine aday mı?

Çocuğunuza deformasyonel plajiyosefali , brakisefali veya skafosefali teşhisi konulursa ve 12 aylıktan küçükse, bebeğin kafasının şeklini düzeltmek için kraniyal yeniden şekillendirme reçete edilebilir. Kask,  bir doktor tarafından reçete edilmelidir. Tüm bebeklerin kask tedavisi için uygun adaylar olmadığını unutmamak önemlidir ve bunu doktorunuzla görüşmeniz önemlidir.

Ek olarak, kraniyosinostozu düzeltmek için endoskopi yapılan çocuklara, kafa şeklini daha da düzeltmek için ameliyattan sonra sıklıkla kask tedavisi verilecektir.

Çocuğumun tüm gün kask takması gerekiyor mu?

Evet. Kaskın arkasındaki asıl bilgi, günde 23 saat giyilmesidir. Banyo sırasında çıkarılabilir. Diğer zamanlarda bebeğiniz oyun oynarken, uyurken veya beslenirken sürekli kask içinde olmalıdır. Bebeğinizin gelişim aylarını kask takarak geçirdiğini düşündüğünüzde, bunu bir ebeveyn olarak duymak şok edici olabilir. Vurgulamaktan hoşlandığımız bir şey, kaskın genellikle bebek için rahatsız edici olmadığıdır.

Çocuğum ne kadar süre kask takacak?

Bir kaskla ortalama tedavi genellikle 4-6 aydır, ancak tedavi süresi çocuğunuzun yaşına ve durumun ciddiyetine bağlı olacaktır. Kafatasının doğru şekilde yeniden şekillendiğinden emin olmak için dikkatli ve sık izleme gereklidir.

Çocuğum kask tedavisi görürken doktoru ne sıklıkla görmem gerekecek?

Takip ziyaretlerinin sıklığı bebeğinizin durumunun ciddiyetine bağlıdır. Bebeğinize kalıplı bir kask takılırken ve ayarlamalar yapılırken, kask için bir kaç kez kontrole gitmelisiniz. 

Kliniğimizde bebek kafaşekil bozuklukları, tarama ve tanıları yapılmaktadır. Tedavi planı belirlenip, kask tedavisi baştan sona kadar sürdürülmektedir.

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR Randevu ve bilgi almak için 0312 2832691'i arayabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş


Mesaj Yollayınız
Merhaba Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Şimdi Ara
Yol Tarifi