ARTİKÜLASYON BOZUKLUĞU

Artikülasyon bozukluğu çocuğun sesleri yanlış ve eksik üretmesinden dolayı kaynaklanmaktadır. Artikülasyon bozuklukları sık karşılaşılaştığımız bir durumdur.

Sesletim (artikülasyon) nedir?

Artikülasyon, havanın ses tellerinden geçip dil, çene, dişler, dil ve damakta biçimlenip ses, hece ve kelimeler halinde işlenmesidir.

Artikülasyon bozukluğu nedir?

Artikülasyon bozukluğu kişinin konuşma seslerini yanlış veya eksik üretmesi anlamına gelmektedir. Konuşma düzeneği; dudaklar, dişler, dil, yutak, yumuşak damak, gırtlak ile birlikte ağız ve geniz boşluklarından oluşmaktadır. Sesler, akciğerlerden dışarıya doğru itilen havanın ses tellerini titreştirmesi ile oluşur (fonasyon). Kekemelik ile artikülasyon bozuklukları bazen karıştırılabilmektedir.

Bu ham ses; sonra boğaz boşluğu, ağız boşluğu ve burun boşluğunda bir şekle girerek her insana özgü olan ses tonunu oluşturur (rezonans). Bu ses tonu sonra dil, çene, dişler, dudaklar, damak gibi yapıların hareketiyle şekillenerek konuşmada kullandığımız temel sesleri meydana getirir (artikülasyon). Ancak bu işlem sırasında artikülatör dediğimiz organlar yanlış pozisyonlara girerek artikülasyon bozuklukları oluşmasına neden olabilir. Örneğin kişi “arı” yerine “ayı”, “kitap” yerine “titap” diyebilir.

çocuklarda artükülasyon nedir

Artikülasyon – Sesletim Bozukluğunun sebepleri nelerdir?

Artikülasyon bozukluğu yanlış öğrenmelerden kaynaklandığı gibi dudak damak yarığı, down sendromu, işitme engeli, nörolojik bozukluklar gibi bazı anatomik veya fizyolojik problemlerden de kaynaklanabilir. Bununla birlikte birçok sesletim sorunu herhangi bir belirgin fiziksel özür olmadan da ortaya çıkabilmektedir.

Konuşma terapisi ve artikülasyon bozukluklarında daha fazla bilgi almak için 0312 283 2691 arayabilir ya da aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

BİLGİ FORMU

[contact-form-7 id=”1008″ title=”ARTİKÜLASYON BOZUKLUKLARI DANIŞMA”]

 

Yorum yapın

Call Now Button