Yenidoğan Bebeğinizin Görünümü

Her yenidoğan bebek yepyeni bir anneye neredeyse mükemmel görünür. Ancak gerçek şu ki, küçük bebeğiniz ilk doğduğunda aslında lekeler, sarımsı ten veya uzamış ya da birbiri üzerine binmiş kafa kemikleri ile farklı şekillenmiş bir kafa gibi pek mükemmel olmayan bazı özelliklerle gelebilir. Bu tuhaflıklar muhtemelen ortadan kalkacak, ancak kaybolmazlarsa takip edilmesi gerekecek. Bu yazıdaki bilgiler yenidoğan bebeği olan annelerin kaygılarını azaltmak için bir kılavuz, neyin normal olduğunu ve ne zaman harekete geçmeniz gerektiğini belirlemenize yardımcı olacaktır.

Yenidoğan Sarılığı

Bebeğiniz doğduktan kısa bir süre sonra cildinde sarımsı bir renk belirebilir. Stres yapmayın. Bu, yenidoğanların yarısından fazlasında ortaya çıkan bir durum olan sarılık belirtisidir. Sarı olan pigment, kırmızı kan hücrelerinin parçalanması sonucu ortaya çıkan bit atık ürün olan bilirubinden kaynaklanmaktadır. Normalde bilirubin karaciğer tarafından işlenir ve daha sonra atılır. Ancak bir yenidoğanın karaciğer fonksiyonu nispeten olgunlaşmadığı için bilirubin birikebilir bu da cillte sarı renge neden olabilir.

Çoğu durumda, karaciğer devreye girdiğinde (genellikle iki haftadan kısa bir süre içinde) bebeğiniz bu sarı rengi kaybolacaktır. Bilirubini bebeğinizin vücudundan atmaya yardımcı olmak için, doktorunuz beslenme sıklığını artırmanızı önerebilir. Bununla birlikte, çocuğunuz çok sarıysa veya durum üç haftadan uzun sürerse, derideki bilirubini atılabilecek bir forma dönüştüren fototerapiden yararlanabilir. Ayrıca sarılık geçip geri gelirse – veya doğumdan haftalar sonra gelişirse – çocuk doktorunuza danışın çünkü bu karaciğer problemleri anlamına gelebilir.

Göğüs Tomurcukları – Memede Şişkinlik

Yeni doğmuş bebeğinizin (erkek veya kız) göğüslerinin şiştiğini fark ederseniz ne yapmalısınız? Rahatlayın. Bu, şişmiş cinsel organlar veya meme uçlarından veya vajinadan akıntıyla birlikte, hamilelik sırasında bebeğinize aktardığınız hormonlardan kaynaklanır.

Bebek Aknesi

Bebek sivilcesine iki faktör neden olur: Hamilelik sırasında bebeğinize aktardığınız androjenler ve tıkanabilen olgunlaşmamış yağ bezleri. Birkaç hafta içinde, bebeğinizdeki hormon seviyeleri düşecek ve yağ bezleri olgunlaşarak küçüğünüzün cildini en azından önümüzdeki on yıl boyunca temizleyecek.

Doğum lekeleri

Bebeklerin yaklaşık üçte birinde salmon lekeleri, aslında kılcal damar genişlemesi olan düz pembe lekeler vardır. Yerli Amerikalı, Asyalı, Hispanik ve Afrikalı-Amerikalı bebeklerin yüzde 90’ından fazlasında Mongol lekeleri var – yoğun cilt hücresi koleksiyonları olan düz, morluk benzeri yamalar. Daha az yaygın olanı, çilek hemanjiyomları (genişlemiş kan damarlarının neden olduğu kırmızı lekeler) ve porto şarabı lekeleridir (kan damarlarının aşırı büyümesi nedeniyle yüzdeki büyük mor lekeler). Porto şarabı lekeleri haricinde, çoğu doğum lekesi 1-2 yaş içerisinde kendiliğinden kaybolur. Doktorlar, doğum lekeleri göz çevresinde olduğunda ve görmeyi engellediğinde veya porto şarabı lekeleri büyükse ve göz kapağı veya alnı, olası bir göz belirtisi veya nörolojik problemleri içeriyorsa daha arıntılı değerlendirme yapılmasını önerir.

Bebeğinizin Kafatası Yamuk – Ya da üst üste doğmuş olabilir

Yeni doğmuş bir bebeğin kafatası, doğumda tamamen kaynaşmamış ayrı kemiklerden oluşur. Bu, bebeğinizin doğum kanalından içeri girmesini kolaylaştırır. Bu kafa şekil bozukluğu, bir veya daha fazla günde daha yuvarlak olmalı.

lanugo

Yenidoğan Bebeğinizin Her Yeri Tüylü Olabilir

Yeni doğmuş bebeğinizin yüzünde, omuzlarında ve sırtında tüyler ile doğabilir. Lanugo adı verilen bu ince, yumuşak tüyler yaygındır: Tüm fetüslerde bu tüyler annke karnında iken vardır. Genellikle 36 ila 40. gebelik haftalarında kaybolur, bu da erken doğan yani prematüre bebeklerde neden özellikle sırtında, yüzünde tüylere sahip olma ihtimalinin yüksek olduğunu açıklar. Bebeğiniz 4 aylık olduğunda bu tüylerin kendi kendine döküleceğinden emin olabilirsiniz. Bunun ötesinde devam ederse, çocuk doktorunuzla konuşun. Ayrıca, bebeğinizin omurgasında bir tutam kıl varsa doktora danışın. Bu lanugo değil; nörolojik bir problemin işareti olabilir ve derhal araştırılmalıdır.

İnmemiş Testis

Yalnızca Erkek Çocuklar İçin: Tam zamanında doğan erkek çocuklarının yüzde üç ila 4’ü inmemiş testislerle doğar. Bu, fetal karında gelişen testislerin normalde hamileliğin sekizinci ayında olduğu gibi skrotuma göç edemediğinde olur. Testisler genellikle üç ila altı ay içinde yerine oturur. Ancak bir yıl geçmediyse, doktorunuzun hormon enjeksiyonları veya ameliyatla müdahale etmesi gerekecektir.

Call Now Button