Unutkan Çocuğunuza Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Ciddi bir unutkanlık vakası olan bir çocuğunuz var mı? Tuvaletten çıktıktan sonra elini yıkamayı, su şişesini antenman sonrası kaybediyor veya evde yapması gererkenleri yapmayı hatırlayamazlar mı? Çocuğunuz iki yaş ve üzerinde ise daha iyi hatırlaması için ona önerileriniz şöyle olabilir.

 

 

Öncelikle unutkanlık öğrenilmiş bir davranıştır. Çocuğunuz her unuttuğunu hatırlatan birisinin olduğunu bilmesi onun unutkanlık davranışının oturmasına ve kişilik özelliği olmasına neden olabilir.

Kendinize şunu sorun “Çocuğumu bir şeyler yapmaya sürekli hatırlatmak zorunda mıyım?”

Bu soruya evet cevabını verdiyseniz, bu sizin ilk kırmızı bayrağınız.

Unutmamak gerekir;

“Çocuğunuz her zaman unutuyorsa, her zaman hatırlatırsınız.”

Çocuğunuza her zaman kendinizin hatırlatacağı gerçeğine dayanarak unutmayı öğrettiniz.  Bu hatırlatma alışkanlığını kırmak, zaman ve pratikte yapacağınız uygulamalarınız ile azalacaktır.

Size yardımcı olmak için, anımsatıcıların ve unutkanlığın kişilik özelliği haline  gelmemesisi için   dört adımı takip etmeyi teklif ediyorum.

unutkanlık ankara çocuk doktoru

Çocuklarda 4 Kolay Adımda Unutkanlık Davranışını Kırmak

  1. NET VE AÇIK BEKLENTİLERİNİZ OLSUN

Çoğu zaman beklentilerimiz net değil. Çocuklarımızın siyah ya da beyaz beklentilerimizi daha iyi anlarlar. Onlar için beklentilerimiz gri  olmamalı. Gri beklentilerimiz olduğunda, çocuklarımız bizi nasıl memnun edeceklerinden emin değiller.

Çocuklarınızın ne yapmasını istediğinize karar vermek için bir zaman belirleyin. Mesela 2-3 yaşındakiler için, belki de tüm kirli kıyafetlerini kirliye atmak ondan beklentiniz olabilir. Ve bunu sabah kalktığında yapmasını isteyebilirsiniz.

4-5 yaş için belki giyinmek, dişlerini fırçalamak ve kendi  yatağını yapmak bir beklenti olabilir.

Beklentiler ne olursa olsun, net ve açık olmaları gerekir. Beklentilerinize karar verdikten sonra, bir sonraki adım öğretmek, eğitmek ve uygulamaktır.

  1. GRAFİK VE YA GÖRSEL İLE  BEKLENTİLERİNİZİ – GÖREVLERİ BELİRLEYİN

Grafikler, çocuklarınızı görevlerinden sorumlu tutmak için harika bir yoldur.

Grafik ya da iş listesini ona anlatmalısınız ve öğrendiğini teyit etmelisiniz.

Grafikler hazırlandıktan sonra, öğretmek ve pratik yapmak için zaman ayırmalısınız. Çocuğunuzun elindeki tüm görevleri tamamlayabildiğini bilmeniz önemlidir. Yaşına uygun olmayan görev ve  iş vermeyiniz.

Örneğin, 4-5 yaşındaki bir sabah çizelgesi şunları içerebilir: yatağı yap, dişleri fırçala, giyin, bir su şişesi, ayakkabı ve palto giy, gitmeye hazırsın! Çocuğunuzun tüm bu şeyleri yapabildiğini biliyorsanız, hazırlayacağınız iş litesine girebilirler.

Çocuklarınızın başarılı olmasını istiyorsanız, çocuğunuza listeyi bağımsız olarak tamamlayamayacağı öğeleri eklemeyin.

ankarada çocuk doktoru

  1. ÖĞRETİM, TAKİP  VE UYGULAMA

Çocuklarımızın yeni sorumluluklarını üstlenmeye hazır olduğundan emin olabilmek için, öğretmek, eğitmek ve pratik yapmak için zaman ayırmalıyız.

ilk defa yapacağı iş sizin için biraz zaman ve çaba harcamaya neden olabilir, onun içinde zor olabilir .Öğretmek ve eğitmek için zaman ayırdıktan sonra, çocuklarınıza bağımsız olarak çizelgelerini takip etme özgürlüğü ve  şansı verebilirsiniz.

Bu bağımsızlık, çocuğunuzun öz-güveni, güveni ve iç motivasyonu artıran “Güç Kovaları” nı doldurmaya yardımcı olacaktır.

  1. HER ZAMAN İYİ TAKİP EDİN

Takip , ebeveynler için en zor kısımdır.

Çocuklarımızın bir dakika boyunca rahatsız edilmelerini istemeyiz, ancak derslerinin başarısı için takip edilmesi önemlidir.

Beklentilerinizi belirledikten sonra, çizelgeler hazırladınız, sorumluluğu paylaştırdınız.

Hala unuturlarsa sizin hatırlatma yapamamanız gerekiyor.

Onlara yapacakları işleri hatırlatarak kurtarmayın. Siz hatırlatmaya devam ederseniz unutmaya devam ederler. Ancak unutmamalarını sağlarsanız doğal sonuçlar ile başa çıkmayı öğrenecekler ve bir dahaki sefere sorumlukları artacak ve hatırlamayı öğrenecekler.

Yeni Planınızda İyi Şanslar

Bu adımları takip edin ve yakında yapmanız gereken şeyleri hatırlatan bir çocuk olacak .

Çocuklarda Unutkanlık Yapan Nedenler

Bazen tabi çocuklarda unutkanlığın altında başka sıkıntılarda olabilir.

Demir eksikliği, B12 vitamin eksikliği, tiroid hormon bozuklukları gibi . Bunların da uygun görüldüğü durumlarda değerlendirilmesi gerekebiliri. Omega 3 kullanımı da bazen davranış değişkliği dışında işe yarayabilir.

 

 

 

Yorum yapın

Call Now Button