Kulak deformiteleri nelerdir?

Kulak anatomisinin anormal gelişimi veya deformiteleri, kozmetik sorunlardan işitme ve gelişim sorunlarına kadar bir dizi komplikasyona neden olabilir. Çocukların yaklaşık yüzde 6 ila 45’i bir tür doğuştan kulak deformitesi ile doğar.

Bazı kulak deformiteleri geçicidir. Deformiteye uterusta anormal pozisyon veya doğum sırasında neden olmuşsa, çocuk büyüdükçe, kulak açılır ve daha normal bir form alır.

Diğer kulak deformiteleri, kulak anomalisini düzeltmek için cerrahi olmayan veya cerrahi olarak tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyacaktır. Hangi kulak deformitelerinin kendi başlarına düzeleceği ve hangilerinin düzelmeyeceği bilinmediğinden, tedavi seçeneklerini mümkün olduğunca erken tartışmak önemlidir.

Normal dış kulak anatomisi

Normal Kulak Görüntüsü

Kulak, kıvrımlar ile ve kulak memesi tarafından oluşturulan C harfi gibi şekillendirilir. C’nin içinde, antiheliks ve üste ve aşağı crura tarafından oluşturulan Y harfi bulunur. Kulağın orta kısmı bir deniz kabuğu deniz kabuğu gibi şekillendirilir ve concha olarak adlandırılır. Kulak kanalının önünde tragus adı verilen küçük bir yumru vardır. Konka’nın diğer tarafında antitragus adı verilen başka bir yumru var.

Kulak öncelikle ciltle kaplı kıkırdaktan yapılır. Kulak memesinde kıkırdak yoktur ve cilt ve yağdan yapılmıştır. Kulakta bağlı bazı kaslar olmasına rağmen, çoğu insan onları kontrol edemez, bu yüzden insanların sadece küçük bir yüzdesi kulaklarını oynatabilir. Dış kulak dört farklı duyusal sinir tarafından hissedilir.

Kulak deformiteleri türleri

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli konjenital kulak deformiteleri vardır:

 • Kepçe Kulak  : Boyutundan bağımsız olarak, başın kenarından 2 cm’den fazla dışarı çıkmış kulaklardır
 • Konstikte kulak : Sarmal kenarın ya katlandığı (sarkık kulak olarak da bilinir), kırışık veya sıkı olduğu çeşitli kulak deformiteleri
 • Kriptotia : Başın kenarındaki derinin altına kısmen gömülmüş kulak kıkırdak çerçevesi
 • Microtia : Az gelişmiş dış kulak
 • Anotia : Kulağın tamamen yokluğu
 • Stahl kulağı Kulağın Skapha kısmında sivri bir şekle ve ekstra kıkırdak katına (kabuk) sahip kulaklar
 • Kulakta ekler: Aksesuar tragus veya dal yarık kalıntısı olarak da bilinir, kulak etiketleri cilt ve kıkırdaktan oluşur
 • Kulak memesi deformiteleri: Bunlar, yarıklı kulak memeleri, çift kulak memesi ve cilt katlantı kulak memeleri dahil olmak üzere çeşitli şekillerde gelir.
 • Travmatik kulak deformiteleri : Yırtılmalar,   ısırma yaralanmaları.
 • Bölünmüş kulak memeleri : Büyük veya ağır küpeler nedeniyle yavaş yavaş ortaya çıkar
 • Karnabahar kulağı : Normal kıkırdağın üstünde anormal kıkırdak oluşur, bu da hantal şekilsiz kulaklara neden olur
 • Kulak keloidleri : Küçük travma sonrası, çoğunlukla kulak delme işleminden sonra aşırı skar dokusu oluşumundan kaynaklanır
 • Kulak hemanjiyomları : Bebeklik döneminin en yaygın iyi huylu tümörü, dış kulak ve kulağın önündeki tükürük bezi de dahil olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir.

Nedenler

Kulak deformitelerinin nedenleri çeşitlidir. Çoğu kulak deformitesi doğuştan gelir, yani doğumdan itibaren bulunurlar. Nadir durumlarda, çocuklar travma veya hastalıktan kulak deformiteleri geliştirir.

Bazı çocuklarda kulak deformitesi, Goldenhar sendromu ve CHARGE sendromu gibi çoklu vücut sistemlerini etkileyebilen genetik bir bozukluğun belirtisidir. Kulak deformiteleri kalıtsal olabilir veya genetik mutasyonlardan kaynaklanabilir.

Tedaviler

Kulak deformiteleri için geleneksel tedavi, bir çocuğun 5 yaşında cerrahi düzeltme yapmasını beklemek olmuştur. Bununla birlikte, bu deformitelerin birçoğunun erken tedavi edilirse kulak kalıbıyla cerrahi olarak düzeltilebileceğini biliyoruz.

Ne yazık ki, hangi kulak deformitelerinin kendiliğinden düzeleceğini ve hangisinin daha sonraki yaşamda cerrahi tedavi gerektireceğini bilmiyoruz. Bu nedenle erken cerrahi olmayan kulak kalıbını çocuğunuzun doktoruyla görüşmek önemlidir.

CranioWell kulak kalıplama kliniğimizde başarılı bir şekilde yapıyoruz.

Ameliyatsız Kulak Düzeltme Tedavisi

Bebeklik döneminde görülen maternal östrojen seviyelerinin artması nedeniyle, bebek kulakları çok kolay kalıplanabilir, yumuşaktır ve doğumdan sonraki ilk birkaç hafta ve aylarda dış kulak dökülmesine karşı duyarlıdır. Kulak kalıbı hakkında daha fazla bilgi edinin .

Cerrahi tedavi

Kulak deformitesi olan ve kalıplama yapılamayan, yaşı büyük çocukların genel anestesi altında ameliyat edilmesi gereklidir.

Kliniğimizde uygulanana Ameliyatsız CranioWell Kulak deformite işlemi için 0312 283 26 91 i arayabilir ya da bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Unutmayın doğum sonrası ilk 1 ay ideal başlama zamanıdır.

bilgi almak için 0312 283 26 91 arayabilirsiniz.

 

Call Now Button