Deformasyonel Plajiyosefali Nedir?

Deformasyonel Plajiyosefali Nedir?

Deformasyonel veya pozisyonel plajiyosefali, bir bebeğin başının bir tarafında veya başın arkasında düz bir bölge geliştirmesidir. Çoğu zaman aynı pozisyonda uyuduğunda veya boyun kaslarındaki problemler nedeniyle bebeğin baş döndürme tercihine bağlı gelişir. Deformasyonel plajiyosefali  “düz kafa sendromu” olarak da adlandırılır.

Deformasyonel plajiyosefali, kraniyosinostozdan farklıdır. Kraniosinostoz , bir bebeğin kafatası kemiklerinin olması gerekenden önce kaynaşmasıdır. Deformasyonel plajiyosefalide kafatası kemiklerinin erken kaynaşması yoktur.

Deformasyonel plajiyosefali neden olur?

Bebeğin başı uzun süre aynı pozisyonda kaldığında kafatası düzleşir. Bazen bir bebek, rahimdeki dar alan nedeniyle bu düzleşmeyle doğar. İkizler veya diğer çoklu doğumlarda bu risk genellikle artar. Deformasyonel plajiyosefaliye yol açabilecek diğer şeyler şunlardır:

Tortikolis:  Genelde doğumda (doğuştan) var olan bir problemdir. Boyun kaslarından biri veya birkaçı çok sıkıdır. Bu sıkılık bebeğin başını aynı pozisyonda tutar.

Prematürelik. Prematüre bebeklerin kafatası kemikleri daha yumuşaktır. Ve birçok prematüre bebek hastanede kafaları aynı pozisyonda solunum cihazlarına bağlı olmak zorunda kalabiliyor.

Sırt üstü uyumak. Uzun süre pozisyon değiştirmeden sırt üstü veya araba koltuğunda uyuyan bebeklerde düz kafa gelişebilir. Ancak, bebeklerin uyumasının en güvenli yolu sırt üstü yatmaktır. Bu, ani bebek ölümü sendromu (SIDS) riskini azaltır. Bu nedenle sırt üstü uyumaya devam etmelisiniz, ancak kafasının pozisyonu değiştirilmelidir.

bebek kafası düzeltme işlemleri

Plajiyosefali için kimler risk altındadır?

Bebeklerin aşağıdaki durumlarda bu duruma sahip olma olasılığı daha yüksek olabilir:

  • İlk doğan çocuk
  • Erkek
  • Zor doğumda kullanılan enstürümanların yardımıyla doğan çocuklar. (Bunlara forseps ve vakum ekstraksiyonu dahildir.)

Deformasyonel plajiyosefali belirtileri nelerdir?

Bu sorun doğumda farkedilmeyebilir veya mevcut olmayabilir. Yaşamın ilk birkaç ayında gelişebilir. Bebek büyüdükçe başın bir tarafında veya başın arkasında düz bir bölge şeklinde görünebilir.

Deformasyonel plajiyosefali nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz bebeğinizin kafasını tüm pozisyonlardan kontrol edecektir. Çocuğunuzun başını, özellikle dikiş hatları boyunca hissedecektir.  Durumun ne kadar ciddi olduğunu anlamak için bebeğinizin kafasını da ölçecektir.

Dr. Onganlar, bebek kafa şekil bozukluğu kliniğimizde, Plagiosefali ve diğer bütün bebek kafa şekil bozukluğu tedavilerinde kendi markamız olan CranioWell sistemi ile düzeltme işlemlerini yapmaktayız.

Deformasyonel plajiyosefali nasıl tedavi edilir?

Tedavi, bebeğinizin semptomlarına, yaşına ve genel sağlığına bağlı olacaktır. Ayrıca, durumun ne kadar şiddetli olduğu da önemlidir. Tedavi şunları içerebilir:

  • Başını ters yöne çevirerek bebeğinizin uyku pozisyonunu değiştirme (yeniden konumlandırma tedavisi)
  • Bebeğiniz uyanıkken karın üstü zamanını en üst düzeye çıkarmak ve bebek cihazlarında geçen süreyi en aza indirmek (örneğin, zıplayanlar, salıncaklar ve araba koltukları)
  • Gövde ve boyun kaslarının simetrik gelişimini desteklemek için fizik tedavi almak

Sorun orta ila şiddetli ise ve/veya bebeğiniz 4- 6 aylık olana kadar plajiyosefali fazla düzelmiyorsa, doktorunuz  kraniyal ortez kaskı önerebilir. Kasklar genellikle sert bir dış kabuğa ve köpük astara sahiptir. Kasklar, bebeğinizin kalan baş büyümesini en çok düzeltilmesi gereken alanlara yönlendirmek için özel olarak üretilmiştir. Kasklar, uygun şekilde takıldığında konumsal plajiyosefali için çok etkilidir. Tedavi süresi, düzleşmenin şiddetine ve tedavinin başlama yaşına bağlı olacak ve devamında da izlenecektir.

kafa şekil bozukluğu

Deformasyonel plajiyosefali komplikasyonları nelerdir?

Bebekler büyüdükçe ve geliştikçe hareket edecek ve kendilerini yeniden konumlandıracaklar. Bu, duruma neden olabilecek baskıyı ortadan kaldırır. Ancak düz nokta orta ila şiddetli ise, kendi kendine iyileşmeyebilir. Tedaviye yeterince erken başlanmazsa, çocuğunuzun kafası düzensiz olmaya devam edebilir.

 Deformasyonel plajiyosefali önlenebilir mi?

Ani bebek ölümü sendromu kaynaklı ölümleri azaltmak için başlatılan ve çok başarılı olan “Uykuya Dön” kampanyasından bu yana bu durum daha da arttı. Küçük bebeklerin uyumak için karnına yatırılmaması önemlidir. Bunun nedeni, yuvarlanıp kendilerini hareket ettirememeleridir.

Bu ipuçları düz bir kafanın önlenmesine yardımcı olabilir:

  • Bebeğiniz uyanıkken ve siz seyrederken karın üstü zaman geçirmesine izin verin.
  • Bebeğinizin ana kucağı, salıncak ve araba koltuklarında geçirdiği zamanı azaltın.
  • Bebeğinizi daha sık kucakta tutun, dik durması için ona zaman tanıyın.

Doktorumu ne zaman aramalıyım?

Bebeğinizin başının şekilsiz olduğunu fark ederseniz veya düz bir noktadan endişeleniyorsanız, bebeğinizi bu konuyla ilgilenen doktorunuza kontrol ettirin. Bebeğinizde kafa şekil bozukluklarından şüpheleniyorsanız, bizi aramaktan çekinmeyiniz. 0312 2832691

 Deformasyonel Plagiosefali Hakkında Önemli Noktalar

Deformasyonel plajiyosefali, bir bebeğin başının bir tarafında veya başının arkasında kalıcı düz bir nokta geliştirmesidir.

Deformasyonel plajiyosefali tedavisinde ilk adımlar, bebeğinizin baş pozisyonunu değiştirmek (yeniden konumlandırma), karın süresini en üst düzeye çıkarmak ve bebek cihazlarında geçen süreyi en aza indirmektir.

Bazı bebeklerin kranial ortez kaskı takması gerekebilir.

Dikkatin soruna erkenden yönlendirilmesi koşuluyla, birçok vaka tek başına konservatif tedavi ile düzelecektir.

 

Bu gönderiyi paylaş

Mesaj Yollayınız
Merhaba Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Şimdi Ara
Yol Tarifi