Obstüktif Uyku Apnesi Tanısı

 
Çocuklarda uyku apnesi , tüm çocukların yaklaşık% 2’sini etkileyen yaygın bir sorundur.

Tedavi edilmezse, uyku apnesi çeşitli sorunlara yol açabilir. Bunlar kalp, davranış, öğrenme ve büyüme problemlerini içerir.

 

Çocuklarda uyku apnesinin belirtileri şunlardır:

Bu semptomlardan herhangi birini fark ettiğinizde, çocuk doktorunuza mümkün olan en kısa sürede bildirin. Çocuk doktorunuz, polisomnogram denilen bir gecede uyku çalışması önerebilir . Gecede polisomnogramlar hastanelerde ve büyük tıp merkezlerinde gerçekleştirilir. Çalışma sırasında sağlık personeli çocuğunuzun uykusunu izleyecektir. Solunum, elinden takılan bir cihaz ile kanındaki oksijenlenme oranı ve beyin dalgalarını (elektroensefalogram; EEG) izlemek için çocuğunuza birkaç sensör bağlanacaktır .

Çalışmanın sonuçları, çocuğunuzun uyku apnesinden muzdarip olup olmadığını gösterecektir. Pediatrik göğüs hastalıkları uzmanları , kulak burun boğaz uzmanları , bazı hastanelerde nörologlar  çocuğunuzun uyku apnesi olup olmadığı hakkında tanı koyacaktırlar.

çocuklarda uyku apnesi

Çocuklarda Uyku Apnesi Tedavisi

Uyku apnesi olan birçok çocuğun daha büyük bademcikleri ve adenoidleri vardır. Uyku apnesini tedavi etmenin en yaygın yolu çocuğunuzun bademciklerini ve adenoidini ameliyat ile çıkarmaktır. Bu ameliyat tonsillektomi ve adenoidektomi olarak adlandırılır. Uyku apnesinin tedavisinde oldukça etkilidir.

Bir başka etkili tedavi, çocuğun uyurken maske takmasını gerektiren nazal sürekli pozitif hava yolu basıncıdır (CPAP). Maske, çocuğun burnundan sürekli hava basıncı verip, çocuğun rahat nefes almasını sağlar. Sürekli pozitif hava yolu basıncı genellikle tonsillektomi ve adenoidektomi sonrası iyileşmeyen veya tonsillektomi ve adenoidektomi için aday olmayan çocuklarda kullanılır.

Down sendromu , serebral palsi veya kraniyofasiyal (kafatası ve yüz) anormallikleri gibi diğer tıbbi durumlarla doğan çocuklarda uyku apnesi için daha yüksek risk altındadır. Bu şartlara sahip çocukların ek tedavilere ihtiyacı olabilir. Fazla kilolu çocukların da uyku apnesinden muzdarip olma olasılığı daha yüksektir. Aşırı kilolu çocukların çoğu kilo kaybederlerse iyileşir, ancak kilo verinceye kadar CPAP kullanmaları gerekebilir. 

Unutmamamız Gereken Bir Şey Var?

İyi bir gece uykusu sağlık için önemlidir. Çocuğunuz uyku apnesinin semptomlarından muzdarip olursa,  doktorunuzla konuşun. Doğru tanı ve tedavi, çocuğunuz ve aileniz için huzurlu geceler ve huzurlu günler anlamına gelebilir.

Yorum yapın

Call Now Button