Bebeklerde Uyku Eğitimi ve Uyku Sorunları

Çocuklarda uyku sorunları kliniğimize başvuran hastaların önemli bir kısmında görülmektedir.

Büyüme çağındaki çocukların gelişiminde uyku, en az beslenme kadar önemli yer tutar. Onların dikkatlerinin ve öğrenme süreçlerinin gelişimindeki en önemli faktördür.

Çocuklarda uyku sorunu yaşanması, gelişimlerini olumsuz etkileyebilir, derslerine konsantre olamazlar ve öğrenme süreçleri etkilenir. Bu nedenle sorunun doğru tanımlanması ve hemen tedavi edilmesi önemlidir.

Çocuklarda sık görülen uyku sorunları nelerdir?

Uyurgezerlik

Çocuklarda en sık görülen uyku sorunudur. Genellikle 4 ile 8 yaşları arasında başlar ve gittikçe azalır. Ağır uyku sırasında yaşandığı için evin içerisinde gerekli emniyet tedbirlerinin alınması önemlidir.

Kabuslar

Sıklıkla 3 ile 5 yaşları arasında görülür. Anne babanın ev içinde kavga etmeleri ya da boşanmaları, ev ya da okul değişikliği, büyük bir hayal gücüne sahip olma ya da güvensizlik hissi gibi nedenler çocukların kabuslar görmelerine neden olan faktörlerdir.

Gece terörü

Uyku terörü olarak da bilinen bu sorun genellikle uykunun ikinci ya da üçüncü saatinde yaşanır. Çocuk ağlayarak uyanır ve kendini dehşet içerisinde hisseder. Ancak tam olarak uyanamadığından sabah hiçbir şey hatırlamaz. Gece terörü sorunu 30 saniye ile 3 dakika arasında değişen sürede devam edebilir.

Uyku apnesi

Uyku anında solunumun geçici olarak durması sorununa uyku apnesi denir. Çocuklarda genellikle 4 ile 6 yaş arasında görülebilir. Bademciklerin şişmesi, geniz etinde büyüme ya da aşırı kilo sorunları çocuklarda uyku apnesi sorununa yol açan başlıca etkenlerdir. Yorgunluk, dikkatsizlik, huysuzluk ve gelişme sorunlarına hatta hayati risklere neden olabilir.

Narkolepsi

Gündüz saatlerinde uyanıkken aniden bastıran uyku ataklarına narkolepsi denir. Çocukluk dönemlerinde önemli bir uyku bozukluğudur. Çocuklar konuşurken, oyun oynarken ya da yemek yerken birden bire uykuya dalar. Bu durum ayakta yaşandığında aniden yere düşme tehlikesi de vardır.

Huzursuz bacak sendromu

Çocuklarda uyku sorunu yaşatan bir diğer neden ise huzursuz bacak sendromudur. Bacaklarda karıncalanma ve ağrı gibi sorunlara neden olur. Huzursuz bacak sendromunun görülmesinin en büyük nedenlerinden bazıları, demir eksikliği ve B12 eksikliğidir.

çocuklarda uyku düzeni

Çocuklar ne kadar uyumalı?

Çocuklar büyüme ve gelişme çağında oldukları için uykuda geçirdikleri saatler önemlidir. Her dönem için ihtiyaçları olan saati uykuda geçirmeleri onların gelecekleri için de faydalı sonuçlar yaratacaktır.

Bebeklerde uyku düzeni

Yenidoğanlar, genellikle düzensiz uyku saatlerine sahiptirler. Ancak toplamda uykuda geçirecekleri saatin 16-18 saat olması önemlidir.

9 ay – 2 yaş aralığındaki çocukların gece kesintisiz 10 ya da 12 saat uyumaları gerekir. Buna ek olarak gündüz saatlerinde de 2-3 saat uyumaları yeterlidir.

3 – 4 yaşındaki çocukların toplamda 12 ya da 14 saat uyumaları onların öğrenme becerilerinin gelişimi için büyük öneme sahiptir.

5 – 10 yaş aralığındaki çocukların ise gece 10 – 11 saatlerini uykuda geçirmeleri yeterli olacaktır.

bebeklerde uyku sorunları

Bebeklerde uyku eğitimi genel yaklaşımlar

Beeklerde uyku eğitimi için genel yaklaşım, ebeveynlerinin onlara karşı tutumları ve uygulayacakları plana bağlıdır. Çocuğunuzda uyku düzenini sağlamak için aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz. Bebeklerde uyku eğitimi popüler konulardandır. Bazı uyku eğitimi programları uygulanabilir. Ama bir aşağıdaki uyku eğitimi tutum değişklikleri ile de çocuğunuzun uyku düzenini sağlamanıza yardımcı olabilir.

  • Her gün belli bir uyku saatleri olmalı ve bu saate uyum sağlamaları yönünde kararlı bir tutum sergilemelisiniz.
  • Uyku terörü ya da uyurgezerlik sorunu yaşıyorsa çocuğunuzun uykusunu takip etmeli ve uyanma saati gelmeden 15 dakika ya da yarım saat öncesinde uyandırıp tekrar uyumasını sağlamalısınız.
  • Bebeklerin her gün aynı saatte yatmaları onların belli bir rutin kazanmalarını sağlar. Böylece bir süre sonra aynı saatte kendileri uyumaya başlayacaklardır. Yatma rutinini eğlenceli hale getirerek kazandırabilirsiniz.
  • Çocuklar gece kabuslar nedeniyle uyanıyorsa, gün içerisinde yaşadıkları olaylardan ya da televizyonda izledikleri görüntülerden etkileniyor olabilir. Eğer kabus nedeniyle uyanıyorsa çocuğunuzun yanlarında kalmalı ve onun güvende olduğunu hissettirmelisiniz.
  • Yatağa çok aç ya da çok tok olarak yatırmamalısınız. Çikolata gibi uyarıcı besinlerden uzak tutmanız faydalı olacaktır.
  • Uykudan önce sakinleştirici masallar anlatabilir ya da ninniler söyleyebilirsiniz. Bu çocuğunuzun uyku öncesi rahatlamasını sağlayacaktır.
  • Odasının çok karanlık olmamasına dikkat edin. Ayrıca odasını sık sık havalandırmalı ve odada kesinlikle sigara içmemelisiniz.
  • Odanın çok sıcak ya da çok soğuk olmaması gerekir. Bu tarz sıcaklıklar çocukların gece rahatlarını kaçıracağı için uyku sorunlarına yol açabilir.

Çocuğunuzda uyku sorunu devam ediyorsa ne yapmalısınız?

Yukarıdaki önerilere rağmen çocuğunuzda uyku sorunu devam ediyorsa, ciddi bir soruna yol açmaması için uzman bir hekimden yardım almalısınız. Bu konuda uzman olan hekiminiz, uyku sorunu yaşanmasına neden olabilecek araştırmaları yaptıktan sonra tedavi sürecini başlatabilir ve çocuğunuzun yaşına göre uyku planı önerisinde bulunabilir. Bu planı düzenli olarak takip ederek gelişmelere göre sizi doğru bir şekilde yönlendirebilir.

Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR Ankara çocuk doktoru kliniğinde yapılan diğer tedaviler için giriş sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Call Now Button