Bebeklerde Gece Uykusu İçin Öneriler

Bebeğin gece boyunca uyumasına yardım etmek İçin neler yapabilirsiniz?

Bebeğinizle her saat uyanık olmaktan bıktınız mı? Küçük çocuğunuzun gece boyunca uyumasına yardımcı olmak için bu basit ipuçlarını kullanın.

 Bebeğiniz doğduğundan beri iyi bir gece uykusu almadıysanız, yalnız değilsiniz. Uykusuz geceler yeni ebeveynlerin çoğu için çok sık bir durumdur – ancak umutsuzluğa kapılmayın. Bebeğinizin bütün gece uyumasına yardımcı olabilirsiniz.

 Bir ritim geliştirmek

Yenidoğanlar günde 16 saat veya daha fazla uyurlar, ancak genellikle birkaç saat uyanık kalırlar. İlk başta düzensiz görünse de, bebeğiniz olgunlaştıkça daha tutarlı bir uyku programı ortaya çıkacaktır ve beslenmeler arasında daha uzunuyku uyumaya başlayacaklardır.

 3 ila 4 aylıkken, birçok bebek bir seferde en az beş saat uyur. Bir bebek ilk yılında bir zamandan sonra her gece yaklaşık 10 saat uyumaya başlayacaktır.

 Bebeğinizi odanızda uyutun

İdeal olarak, bebeğiniz odanızda sizinle birlikte ama tek başına beşikte, bir yıla kadar uyumalıdır. Bu, ani bebek ölümü sendromu (SIDS) riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 Yetişkin yatakları bebekler için güvenli değildir. Bir bebek, yatak başı lataları, şilte ve yatak çerçevesi arasındaki boşluk veya şilte ile duvar arasındaki boşluk arasında sıkışabilir ve boğulabilir. Bebek, uyuyan bir ebeveyn tarafından yanlışlıkla dönüp bebeğin burnunu ve ağzını kapatırsa boğulabilir.

bebek uyku eğitimi

 İyi uyku alışkanlıklarını teşvik etmek

İlk birkaç ay boyunca, gece yarısı beslenmeleri hem ebeveynler hem de bebekler için uykuyu bozacaktır – ancak bebeğinizin iyi bir uyuyan olmasına yardımcı olmak için asla çok erken değildir. Şu ipuçlarını göz önünde bulundurun:

 Tutarlı, sakinleştirici bir uyku vakti rutini izleyin. Akşamları aşırı uyarılma, bebeğinizin uyumasını zorlaştırabilir. Banyo yapmayı, sarılmayı, şarkı söylemeyi, sessiz müzik çalmayı veya odadan çıkarken net bir şekilde tanımlanmış bir bitiş rutini deneyin. Bebeğiniz aşırı derecede yorulmadan önce sessiz, hafif aydınlatılmış bir odada bu aktivitelere başlayın.

Bebeğinizi uykulu ama uyanık yatağa koyun. Bu, bebeğinizin yatağı uykuya dalma süreciyle ilişkilendirmesine yardımcı olacaktır. Bebeğinizi sırtüstü yatırmayı ve battaniyelerin ve diğer yumuşak eşyaların beşiğini veya beşiğini temizlemeyi unutmayın.

Bebeğinize sakinleşmesi için zaman verin. Bebeğiniz rahat bir pozisyon bulup uykuya dalmadan önce telaşlayabilir veya ağlayabilir. Ağlama durmazsa bebeğinizi kontrol edin, rahatlatıcı sözler söyleyin ve odadan çıkın. Güven verici varlığınız, bebeğinizin uykuya dalması için gereken tek şey olabilir.

Bir emzik kullanabilirsiniz. Bebeğiniz sakinleşmekte güçlük çekiyorsa, bir emzik işe yarayabilir. Aslında araştırmalar, uyku sırasında emzik kullanmanın ABÖS riskini azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

Gece bakımını düşük anahtar tutun. Bebeğinizin gece bakıma veya beslenmeye ihtiyacı olduğunda, loş ışıklar, yumuşak bir ses ve sakin hareketler kullanın. Bu bebeğinize uyku zamanının geldiğini – oyun oynamadığını söyleyecektir.

Bebeğinizin tercihlerine saygı gösterin. Bebeğiniz bir gece kuşu veya erkenci bir kuşsa, rutinleri ve programları bu doğal kalıplara göre ayarlamak isteyebilirsiniz.

Perspektif içinde tutmak

Unutmayın, bebeğinizi gece boyunca uyutmak, ebeveynlik becerilerinizin bir ölçüsü değildir. Bebeğinizin alışkanlıklarını ve iletişim yollarını anlamak için zaman ayırın, böylece daha iyi uyuyabilir olmasına yardımcı olabilirsiniz. Endişeleriniz varsa bebeğinizin doktoruyla konuşun.

Call Now Button