Bebeklerde Mizaç – Kişilik Özellikleri ?

bebeklerin kişilik özellikleri

Bebeklerde Mizaç – Kişilik Özellikleri ?

Bebeklerin birbirlerinden farklı mizaçları olduğunu daha ilk günlerde farklı olduğunu deneyimle bilirsiniz. Biz çocuk doktorları olarak bunu neredeyse her gün görmekteyiz. Bebeğin mizacının yumuşak olması ya da daha hareketli olması ilk başta anne olmak üzere tüm aileyi etkileyebilir. Önemli olan bu mizaçtaki bir çocuğa doğru yaklaşımda bulunmaktır. 

Bazı  bebekler sakin ve sessizdir, kendi başına oynamaktan mutluluk duyar. Etrafında olan her şeyi seyreder, ancak nadiren kendi kendine dikkat çekmek ister. Kendi başına bırakıldığında, uzun süre uyur ve nadiren yeni bir şeyler ister. 

Bazı bebekler telaşlı ve kolayca ürkek olabilir. Kollarını ve bacaklarını sürekli hareket ettirir, uyanık veya uykuda neredeyse sürekli hareket eder. Çoğu yenidoğan günde on dört saat – onaltı saat uyurken, sadece on saat uyur ve yakındaki en ufak bir hareket, aktivite olduğunda uyanır. Her şeyi bir anda yapmak için acele eder ve hatta aceleyle emer, beslemesi hızlı olur, bundan dolayı çok hava yutar ve daha çok gaz çıkarmak zorunda kalabilir.

Bu bebeklerin her ikisi de kesinlikle normal ve sağlıklıdır. Biri diğerinden daha iyi değil, ama kişilikleri birbirinden çok farklı olduğu için ikisi de doğumdan itibaren çok farklı muamele görecek.

Bu bebekler gibi, bebeğiniz de yaşamın ilk haftalarından itibaren birçok benzersiz kişilik özelliği sergileyecektir. Bu özellikleri keşfetmek, yeni bir bebeğe sahip olmanın en heyecan verici kısımlarından biridir. Çok aktif ve hızlı  mu yoksa nispeten yavaş mı ilerliyor? İlk banyo gibi yeni bir durumla karşılaştığında çekingen mi, yoksa bundan hoşlanıyor mu? Uykuya dalmaktan ağlamaya kadar yaptığı her şeyde kişiliğine dair ipuçları bulacaksınız. Bu sinyallere ne kadar çok dikkat ederseniz ve benzersiz kişiliğine uygun şekilde cevap vermeyi öğrenirseniz, hayatınız daha sakin ve daha öngörülebilir olacaktır. Her ay yeni bir şeyleri deneyimlemeye devam edeceksiniz.

Bu erken dönemde beliren kişilik özelliklerinin çoğu yenidoğanın kalıtsal yapısına inşa edilirken, bebeğiniz   erken ya da prematüre doğarsa belirginleşmesi gecikebilir. Prematüre bebekler, açlık, yorgunluk veya rahatsızlık gibi ihtiyaçlarını diğer yenidoğanlarda olduğu kadar açık bir şekilde ifade edemez. Birkaç ay boyunca ışığa, sese ve dokunmaya karşı çok hassas olabilirler. Eğlenceli konuşmalar bile onlar için çok yoğun olabilir ve telaşlı olmalarına ve uzak durmalarına neden olabilir. Bu olduğunda, bebek uyanık ve daha fazla ilgi için hazır olana kadar durmak ve beklemek ebeveynin sorumluluğundadır. Sonunda bu erken dönemdeki reaksiyonların çoğu, bebeğin gelişmesi ile kaybolur ve bebeğin kendi doğal kişilik özellikleri daha belirgin hale gelir.

Tam zamanında doğsalar bile bebeklerin, doğumda 4,5 kilo veya 2,5 kg’dan az olan bebekler (düşük doğum ağırlığı), diğer yenidoğanlardan daha az duyarlı olabilirler. İlk başta çok uykulu olabilirler ve çok uyanık görünmezler. Birkaç hafta sonra daha uyanık olmaya başlarlar, hevesle yemek yerler ama yine de beslemeler arasındaki uyarmaya karşı sinirli ve aşırı duyarlı kalabilirler. Bu sinirlilik, büyüyüp olgunlaşana kadar sürebilir.

En başından beri, bebeğinizin mizaç özellikleri sizin ona nasıl davranacağınızı ve onu nasıl hissedeceğinizi etkileyecektir. Biraz da çocuk size yol gösterecektir. Çocuk doğmadan önce çocuk yetiştirme hakkında belirli fikirleriniz varsa, karakterine gerçekten uyup uymadıklarını görmek için onları şimdi yeniden değerlendirin. Aynı şey, çocuk yetiştirmenin “doğru yolu” hakkında – kitaplardan, makalelerden ve özellikle iyi niyetli akrabalardan ve arkadaşlardan – uzman tavsiyesi için de geçerlidir. Gerçek şu ki, her çocuk için geçerli olan doğru bir yol yoktur. Çocuğunuzun benzersiz kişiliğine, kendi inançlarınıza ve aile yaşamınızın koşullarına bağlı olarak kendi kurallarınızı oluşturmanız gerekir. Önemli olan, bebeğinizin bireyselliğine duyarlı kalmaktır. Onu önceden ayarlanmış bir kalıp veya şekle koymaya çalışmayın. Bebeğinizin biricikliği onun güzelliğidir.Ve bu güzelliğe en başından itibaren saygı duymak, yüksek benlik saygısı ve başkalarıyla olan sevgi dolu ilişkileri için mümkün olan en iyi temeli atmaya yardımcı olacaktır.

 

İlginizi Çekebilecek Benzer İçerik  Bebeğinizin Uykusu

Bu gönderiyi paylaş


Mesaj Yollayınız
Merhaba Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Şimdi Ara
Yol Tarifi