Bebek Yürüteçleri Güvenilir Mi?

Bebek yürüteçleri – yürümeyi öğrenirken bebeklere hareketlilik sağlamak için tasarlanmış cihazlardır. Bebek yürüteçleri ciddi yaralanmalara neden olabilir. Amerikan Pediatri Akademisi ve bir çok pediatri derneği bebek yürüteçlerinin kullanılmamasını öneriyor

Bebek yürüteçlerini kullanan bebeklerde sorunlar

  • Yürüteçte iken düşebilir.
  • Merdivenlerden aşağı yuvarlanabilir
  • Kendisinin gidemeyeceği zor ve tehlikeli yerlere gidebilir
  • Ayak ucunda yürümeye devam ettirebilir

Araştırmalar, bebek yürüteçlerinin kullanılmasının yürümeyi öğrenme sürecine yardımcı olmadığını göstermektedir. Tam tersine rahat bir şekilde yürüteçte yürümeye başlayan bebek normal yürüme arzusunu göstermeyecektir. Bu da yürüme gelişiminin gecikmesine neden olabilir.

Özetle bebeğinizin bir bebek yürüteç kullanmasına izin vermeyin

Bunun yerine, bebeğinizin tutunarak sağa sola gidebileceği alanları kullanmasına izin verin. Onun yürümesini yüreklendirin.

Bebeğin yürümesini desteklemek için neler yapılabilir?

Önemli bir konuda bebekleri kendi istekleri dışında ya da gelişim basamaklarının öncesinde yürütmeye çalışmayın. Çünkü bu şekilde bir tutum olduğunda, bebeklerin vücut ağırlıklarından dolayı, tüm yükleri yeterince gelişmemiş bacak kemiklerinin bombeleşmesine neden olabilir. Bebeklerin yürüme gelişmesi yaklaşık 10. aydan sonra başlar. Bu davranışı desteklemek eğer bebeğin isteği var ise yapmak uygun olur.

Bebekler yeni yürüme süreçlerinde sık sık düşme eğilimindedir. Bebek basitçe düştüğünde onu korkutacak şekilde tepki göstermeniz, onun davranışlarını etkileyebilir. Yürüme sürecinden korkmasına neden olabilir. Bu nedenle bebeğin korkmaması için, ufak tefek düşmelerde gözlem yapmanız ve aşırı tepki vermememeniz önemlidir.

Call Now Button