Bebek Oto Koltuğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Bebek oto koltuğu hakkında araştırmalar doğumdan önce kapsamlı bir şekilde yapılmalıdır. Çünkü bu tür koltukların kalitesi ve kullanışlılığı çocuğunuzun hayat kalitesini hatta hayatta kalmasını belirleyecek en önemli etmen olarak görülmektedir…

Bebek Oto Koltuğu ile İlgili Olarak Kapsamlı Bilgiler!

Ülkemizde 2010 yılından bu yana çocuklar için oto güvenlik koltuğu bulundurulması zorunlu bir hale getirilmiştir. Yurt dışında yıllardır kullanılması zorunlu olan çocuk oto koltuğu, ölümlü çocuk kazalarının %40’lardan %3’lere kadar düşmesini sağlamıştır.

Bebeğinizin kaza sonrasında hayati bir durum yaşama riskini ciddi bir şekilde düşürmek istiyorsanız mutlaka kaliteli bebek oto koltuğu seçimi yapmalısınız. Fiyattan ziyade belli standartlara uyan ve kullanışlı oto koltuk tercihi yapmanız en mantıklı tercih olacaktır.

bebekler için oto koltuğu

İsofix Oto Koltuğu Tercih Edin!

İsofix’in bir marka olmadığını baştan belirtelim. Güvenli bir bağlantıya izin veren kemerli bebek oto koltuğu olarak nitelendirebileceğimiz bu koltuk çeşidi sayesinde kaza esnasında çocuğunuzun ölüm riski oldukça küçük oranlara düşer. Çünkü isofix özellikli koltuklar araç koltuklarına tam sabitlenir ve bebeğinizin herhangi bir yere düşüp yaralanmasının önüne geçer.

İsofix oto koltuğunu kullanabilmek için ise aracında isofix standartlarına uygun bir şekilde üretilmesi gerekir. Aksi takdirde bu tip koltukların kullanılması söz konusu olmayacaktır. Alacak olduğunuz çocuk oto koltuğunun sırt kısmının sünger yerine strafor ile kaplı olmasına özen gösterin. Bu sayede olası bir kazayı çocuğunuz en az hasarla atlatacaktır.

Bebeğiniz 1 Yaşından Küçükse…!

Bebeğiniz 1 yaşından küçük ise kesinlikle 30 dakikadan fazla bir şekilde bebek oto koltuğu içerisinde kalmamasına dikkat ediniz. Çünkü bebeğinizin oto koltuğunda uzun bir süre kalması kalp hızını ve soluk alışlarını artırır bunun sonucunda ise kandaki oksijen seviyesinin düşüş eğilimi göstermesine neden olur. Özellikle prematüre bebeklerde geçerli bu durum için uzun yolculuklarda 30 dakikada bir mola iyi bir yaklaşım olabilir. 

Çocuk oto koltuğu seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli şey ağırlıktır. Bebeğinizin ağırlığına uygun bir koltuk seçimi yapmanız konforunu artıracaktır. Bebeğinizin baş bölgesini çok sıkmadan uygun bir kavramaya sahip bebek oto koltuğu tercihi yapmanız kaza esnasında boyun yaralanmalarının önüne önemli bir ölçüde geçecektir. Son olarak şu tavsiyeyi vermek istiyoruz; çocuğunuz 15 aylık olana dek ters bir şekilde oto koltuğunu kullanınız.Hatta mümkün olduğu kadar uzun süre ters gitmesi önem arz eder…

 

 

Call Now Button