Bebeklerde Sarılık

yenidoğan sarılığı tanı ve tedavisi

Bebeklerde Sarılık

Bebeklerde Sarılık

Bebeklerde sarılık yeni doğmuş bir bebeğin cilt ve gözlerinde sarı renk değişikliğidir. Bebekte sarılık, bebeğin kanında kırmızı kan hücrelerinin sarı bir pigmenti olan fazla miktarda bilirubin  içerdiğinden oluşur.

Yenidoğan bebeklerde sarılık, özellikle 38. haftadan önce doğan bebeklerde (yani erken doğmuş bebeklerde) ve bazı emzirilen bebeklerde yaygın bir durumdur. Bebek sarılığı genellikle bir bebeğin karaciğeri kan dolaşımındaki bilirubinden kurtulacak kadar olgun olmadığı için oluşur. Bazı bebeklerde altta yatan bir hastalık bebek sarılığına neden olabilir.

35 haftalıktan büyük olan çocuklarını çoğunda genellikle sarılık tedavisi gerekmez. Nadiren, alışılmadık derecede yüksek bir kan seviyesi olan bilirubin, özellikle ciddi sarılık için belirli risk faktörlerinin varlığında, yenidoğanı beyin hasarı riskine sokabilir.

Bebeklerde Sarılık Belirtileri

Cildin sararması ve gözlerin beyazlarının sararması – bebek sarılığının ana belirtisi – genellikle doğumdan sonraki ikinci ve dördüncü günlerde görülür.

Bebek sarılığını kontrol etmek için bebeğinizin alnına veya burnuna hafifçe bastırın. Cilt bastığınız yerde sarı görünüyorsa, bebeğinizin hafif sarılığı olması muhtemeldir. Bebeğinizin sarılığı yoksa, ten rengi bir an için normal renginden biraz daha açık görünmelidir.

Bebeğinizi iyi aydınlatma koşullarında, tercihen doğal gün ışığında inceleyin. Tabi sarılık riskli bir durum olduğu için, bu değerlendirmenin bir doktor tarafından yapılması daha uygun olacaktır.

sarılık belirtileri

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Çoğu hastanede taburcu olmadan önce bebekleri sarılık muayenesi yapılır. Amerikan Pediatri Akademisi, yenidoğanların rutin tıbbi kontroller sırasında ve en az her sekiz ila 12 saatte bir hastanede sarılık muayenesi yapılmasını önerir. Bu muayenelerde bebeklerde sarılık değerleri belirlenmeye çalışılır.

Bebeğiniz doğumdan sonraki üçüncü ve yedinci gün arasındaki sarılık muayenesinde, bilirubin seviyeleri genellikle en yüksek olduğunda incelenmelidir. Bebeğiniz doğumdan 72 saat sonra taburcu edilirse, taburcu edildikten sonraki iki gün içinde sarılık değerlendirmesi için bir takip randevusu alın.

Bebeklerde Sarılık Değerleri Nasıl Belirlenir?

Sarılık değerleri öncelikle doktorunuzun tecrübesi ile gözü ile değerlendirmesi ile başlar, tabi bu değerlendirme subjektif bir değerlendirmedir. Diğer non- invaziv dediğimiz kan almadan temassız cilt sarılık değerini ölçen bilirubin ölçerler ile ölçülür. En değerli ve güvenilir ölçüm ise sarılık değerinin kandan belirlenmesidir.

 

Yenidoğan bebek bakımı ve beslenme ile ilgili olarak yenidoğan bakımı, yenidoğan uyku düzeni gibi yazıları okumak için yenidoğan kategorisini inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki işaretler veya semptomlar aşırı sarılık veya aşırı bilirubinden kaynaklanan komplikasyonları gösterebilir. Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu arayın:

 • Bebeğinizin cildi çok daha sarı olur
 • Bebeğinizin derisi karın, kollar veya bacaklar sarı görünüyor ise
 • Bebeğinizin gözlerinin beyazları sarı görünüyor
 • Bebeğiniz halsiz veya hasta görünüyor ya da uyanması zor oluyorsa
 • Bebeğiniz kilo almıyor ya da yetersiz besleniyor
 • Bebeğiniz yüksek sesle tiz ağlıyor

Bebeklerde Sarılık Neden Oluşur?

Aşırı bilirubin (hiperbilirubinemi) sarılığın ana nedenidir. Sarılığın sarı renginden sorumlu olan bilirubin, “kullanılmış” kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasından salınan pigmentin oluşturur.

Yeni doğanlar, daha fazla olan  kırmızı kan hücrelerinin yaşamın ilk birkaç günü daha hızlı parçalanması nedeniyle yetişkinlerden daha fazla bilirubin üretir. Normal olarak, karaciğer bilirubini kan dolaşımından filtreler ve bağırsak sistemine bırakır. Bir yenidoğanın olgunlaşmamış karaciğeri, çoğu zaman bilirubini yeterince hızlı bir şekilde parçalayamaz, bu da fazla miktarda bilirubine neden olur. Bu normal yenidoğan koşullarına bağlı sarılık fizyolojik sarılık olarak adlandırılır ve tipik olarak yaşamın ikinci veya üçüncü gününde görülür.

Prematüre doğan bebeklerde karaciğer enzimlerinin olgunlaşması daha da geç olacağı için, onlarda sarılık hem daha geç olur, hem de daha sık görülür. Diğer pramatüre bebek sorunları için PREMATÜRE BEBEK SORUNLARI adlı yazıyıda okumanızı öneririm.

Yenidoğan Sarılığı Diğer Nedenleri

Altta yatan bir hastalık bebek sarılığına neden olabilir. Bu durumlar normal sarılık nedenine göre daha az sıklıkla görülmekle beraber tehlikeli sarılık durumuna neden olur. Bu durumlarda, sarılık sıklıkla bebek sarılıklarının en sık görülen formundan çok daha erken veya çok sonra ortaya çıkar. Sarılığa neden olabilecek hastalıklar veya durumlar:

 • İç kanama (kanama)
 • Bebeğinizin kanında bir enfeksiyon (sepsis)
 • Diğer viral veya bakteriyel enfeksiyonlar
 • Annenin kanıyla bebeğin kanı arasında bir uyumsuzluk
 • Karaciğer bozukluğu
 • Enzim eksikliği
 • Bebeğinizin kırmızı kan hücrelerinin hızlı bir şekilde parçalanmalarına neden olan bir anormallik
İlginizi Çekebilecek Benzer İçerik  Kistik Fibrozis için Yenidoğan Taraması

Bebeklerde Sarılık İçin Risk faktörleri

Bize sık sorulan sorulardan biri de bebeklerde sarılık neden olur ? sorusudur . Bu sorunun cevabını aşağıda anlatmaya çalıştım.

Sarılık için majör risk faktörleri, özellikle de komplikasyonlara neden olabilen ciddi sarılık için risk faktörleri şunlardır:

 • Erken doğum. 38. gebelik haftasından önce doğmuş bir bebek, tam zamanlı bebekler kadar hızlı bir şekilde bilirubini işleyemeyebilir. Erken doğan bebekler ayrıca daha az beslenebilir ve daha az bağırsak hareketine sahip olabilir, bu da dışkıdan daha az bilirubinin atılmasını sağlar.
 • Doğum sırasında önemli morarma ya da zor doğum. Doğum sırasında çok zorlanmış, doğum esnasında hematom denilen morlukları olan bebeklerde bu morluklarda birikmiş kan hücreleri parçalanır ve  daha fazla kırmızı kan hücresinin parçalanmasından dolayı daha yüksek bilirubin seviyeleri olabilir.
 • Kan grubu. Annenin kan grubu bebeğininkinden farklıysa, bebek plasenta yoluyla kırmızı kan hücrelerinin anormal derecede hızlı parçalanmasına neden olan antikorlar almış olabilir.
 • Emzirme. Emzirilen bebekler, özellikle de emzirmekte güçlük çeken veya emzirmekle yeteri kadar beslenme sağlanamayan bebeklerde sarılık riski daha yüksektir. Dehidratasyon (sıvı kaybı) veya düşük kalorili beslenme sarılık başlangıcına katkıda bulunabilir. Ancak, emzirmenin yararları nedeniyle, sadece anne sütü ile beslenmeyi çok önemsiyoruz. Bebeğinizin yeterince yemek yediğinden ve yeterince sıvı aldığından emin olmak önemlidir. Anne sütü ile daha ayrıntılı bilgi almak için ANNE SÜTÜ kategorisindeki yazıları da okuyabilirsiniz.
bebeklerde sarılık
Tedavi öncesi ve sonrası sarılıklı bebek

Yenidoğan Sarılığını Önleme

Bebek sarılığının en iyi önleyicisi yeterli beslenmedir. Emzirilen bebekler, yaşamın ilk birkaç günü için günde sekiz ila 12 beslenmelidir. Formülle beslenen bebeklerde, ilk hafta için genellikle her iki ila üç saatte 30-60  ml formül mama almalıdır.

Bebeklerde Sarılık Nasıl Geçer?

Eğer sarılık değeri gününe ve doğum haftasına göre yüksek çıkar ise , hastanede yatarak tedavi alması gerekir.

Hastanede yenidoğan sarılığı tedavisi nasıl yapılır?

Sarılıklı bebek tedavisinde, fototerapi denilen mavi ışık altında bebek yatırılarak, bilirubinin cillte parçalanıp, idrar ile atılacak formuna dönüştürülmeye çalışılır. Genellikle 24- 48 saat içinde tedaviden fayda görürler. Fototerapi ile birlikte idrar ile atışı arttırmak için mayi tedavisi de verilir.

SArılık değerleri çok ciddi değerlerde ise, bazen kan değişimi denilen exchange transfüzyon denilen uygulama yapılabilir.

Bebeklerde sarılık tedavisi evde nasıl yapılır?

Eğer biraz sarılık var, ancak hastanede yatacak değerlerde olmayan sınırlarda ise, bu durumda doktorunuz sık sık kontrole çağırarak, kan ya da bilirubinmetre denilen ciltten sarılık ölçümünün yapılmasını isteyebilir. Sarılık olan bebeğe evde ne yapılmalı konusunda doktorunuzun önerileri ve kontrol zamanlamasını kaçırmamanız, bebeklerde sarılık tedavisinde en önemli faktörlerdir.

Eğer bebekte sarılık derecesi çok yüksek değil ise, karaciğeri yavaş yavaş olgunlaştığı için bilirubini yıkma kapasitesi artacaktır. Evde yenidoğan sarılığı tedavisi bol bol emzirme ve besleme ile sağlanabilir ( önemli uyarı ! evde sarılık tedavisi, doktorunuz ile sıkı iletişim halinde kan tetkik kontroller iile yapılır)

sarılık ciltten ölçen alet

Komplikasyonlar

Ciddi sarılıklara neden olan yüksek bilirubin seviyeleri tedavi edilmezse ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Akut Bilirubin Ensefalopatisi Nedir?

Bilirubin, beyin hücrelerine toksiktir. Bir bebeğin ciddi sarılığı varsa, akut bilirubin ensefalopati denilen bir durum olan, bilirubinin beyine geçme riski vardır. Hızlı tedavi önemli kalıcı hasarı önleyebilir.

Sarılıklı bir bebekte akut bilirubin ensefalopati belirtileri:

 • Halsizlik
 • Uyanma zorluğu
 • Yüksek tiz sesli ağlama
 • Kötü emme veya besleme
 • Boyun ve vücudun geriye doğru yaylanması
 • Ateş

Kernikterus Nedir?

Kernikterus, akut bilirubin ensefalopatinin beyinde kalıcı hasara neden olması durumunda ortaya çıkan bir sendromdur. Kernikterus aşağıdakilerle sonuçlanabilir:

 • İstemsiz ve kontrolsüz hareketler (atetoid serebral palsi)
 • Kalıcı yukarı bakışı
 • İşitme kaybı
 • Diş minesinin yanlış gelişimi

Sarılık ile ilgili Sık Sorulan Sorular

Bebeklerde sarılık evde tedavi olur mu?

Yenidoğan sarılığı ciddi bir hastalıktır. Sarılık için evde fototerapi cihazları evde orta seviyede sarılık tedavisinde yapılabilir. Ancak yüksek bilirubin düzeyleri olan sarılık tedavisi daha sık tedavi edilebilecek hastane ortamında yapılması uygun olacaktır.

Bebeklerde sarılık neden olur

Bebeklerde sarılık bilirubin metabolizması ile ilgili bir durumdur..

Sarılık olan bebek kakası nasıl olur?

Sarılıklı bebeklerin kakalarında gününe göre uygun kaka rengi olmaktadır. Ancak ciddi sarılık değerlerinden biri olan kolestatik sarılık durumlarında kaka rengi beyaz renk olabilir. Bu şekilde kaka görmek ciddi hastalık belirtilerinden birisidir.

Bu gönderiyi paylaş


Mesaj Yollayınız
Merhaba Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Şimdi Ara
Yol Tarifi