Şubat Ayı E – Posta Yayını

ankara çocuk doktoru tavsiye 2018

Şubat Ayı E – Posta Yayını

 


 

Şubat – 2019 

Ocak ve Şubat ayları zorlu ve soğuk geçmeye devam ediyor. Geçen aylara göre çocuklarımızı hastalıklar daha az etkiliyor.  Dünya’daki CoronaVirüs salgınına karşı da hem kendiniz hem de çocuklarımız için dikkatli olmalıyız. Şu ana kadar ülkemizde görülmemesi çok sevindirici. Bu virüsten en önemli korunma yöntemi el yıkama ve genel sağlık kurallarına uymak olarak sıralayabiliriz. Özellikle toplu yaşanılan alanlarda çalışan anne babaların, okuldan gelen çocuklarımızın sağlığını korumak amacı ile eve geldiklerinde çok güzel bir şekilde ellerini, parmak aralarını, dirseklerine kadar kollarını sabunla yıkamanız, yüzünü yakmayan sabun ya da bebek şampuanı ile yıkamanızı öneririm. Tabi inşallah bu virüs ve diğer salgın hastalıklar ülkemize gelmez.
Herkese sağlıklı, mutlu huzurlu günler dilerim.
Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR

 

Yenilikler
Psikoloji
Kliniğimizde Psikolog Mehmet Mıdık danışan kabulüne başladı. 
 

ÖZGEÇMİŞ

1970 Uşak’ta doğdu. Ankara Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Fakültesi, Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bölümünü bitirdi. Halen Anadolu Üniversitesi Felsefe bölümü öğrencisidir. Evli ve iki çocuk babasıdır. Özel eğitim alanında, eğitmenlik, yöneticilik ve danışmanlık yaptı. Çeşitli kongre ve konferanslar ile dergilerde yayınlanmış bildiri ve makaleleri ile, Özel Eğitimde Yeni Yaklaşımlar konulu kitap bölümü vardır.

EĞİTİMLERİ

Psikoterapi:  Psikodinamik Psikoterapi, Bilişsel davranışçı Psikoterapi, Şema Terapi, Evlilik ve Aile Terapisi, Grup Psokoterapisi alanlarında eğitim aldı.

Psikolojik Testler: Zeka, dikkat, gelişim tarama ve ruhsal durum değerlendirmesi ile kişilik değerlendirmesi alanlarında test eğitimleri aldı.

Neurofeedback: Neurofeedback alanında başlangıç, orta ve ileri düzey ile klinik seviye eğitimleri alıp bu eğitimler sonunda girilen sınavı başarı ile verip uluslar arası geçerli neurofeedback uygulayıcılık ve eğitmenlik sertifikası aldı. Bu sertifikaya sahip ülkemizdeki iki kişiden biridir.

Kulak Şekil Bozuklukları
Kliniğimizde artık yenidoğan bebek kulak şekil bozuklukları düzeltme uygulamalarını yapmaya başladık. Yenidoğanların %25- 30’luk bir bölümünde görülen kulak şekil bozuklukları aslında çok sık rastlanılan bir durumdur. Earwell yöntemi ile acısız ve ağrısız olarak, kalıplama ve bantlama yöntemi ile ileride kulak şekil bozukluklarına neden olabilecek bozuklukları ilk 2 ay içinde düzeltmeye başladık. Kulak düzeltme ile ilgili sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.

Earwell Kulak Şekil Bozuklukları Düzeltme
 

Yenidoğan bebeklerde kulak kıvrım ve halka bozuklukları çok sık görülmektedir. Kulak kıkırdakları yaklaşık 2. ay civarında anneden geçen özellikle östrojen hormonunun bebekte azalması nedeni ile sertleşmektedir. Bundan dolayı düzeltme işleminin ilk haftalar içinde yapılması düzeltmenin sağlanması şansını çok arttırmaktadır. %90 . 

Earwell uygulaması ; bebekler için ağrısız, sancısız, anestezi yapılmadan yapılır. 

Yazının devamı için tıklayınız

Ateşli Bir Hastalık Nedeni PFAPA Sendromu
 

Pfapa sendromu genellikle 5 yaşından küçük çocuklarda ve erkeklerde daha sık görülür. Bu hastalık küçük çocuklarda periyodik ateş, aftöz stomatit, farenjit ve servikal adenit ile karakterize otoinflamatuar sendromlar grubunda sınıflandırılan kronik bir hastalıktır. PFAPA sendromunda ataklar vardır. Hastalıksız dönemler arasında ateşli ataklar görülür. Ataklar arası 3 – 8 hafta arasında değişmektedir. Ateş tedavi edilmez ise 3 -6 gün arası sürmektedir. Sekel bırakmaz.  Hastalar tanı konulana kadar gereksiz yere antibiyotik tedavisi almaktadırlar. 

Yazının devamı için tıklayınız

YENİDOĞAN UYKU DÜZENİ
 

Yenidoğan uyku düzeni; bebeğiniz günün büyük bir bölümünü uykuda geçirirler. Ortalama 16-18 saat uyurlar. Zaman ilerledikçe uyku süreleri kısalmaya başlar. Bebeğin ilk dönemlerde belirgin bir uyku düzene olmayabilir. Daha sonra yaklaşık dördüncü aylarda uyku düzeni oluşmaya başlar. 

Yenidoğan bebekler yukarıda da bahsettiğimiz gibi aslında çok az uyurlar. Beslenmeleri içinde az uyumaları bir avantajdır. Beslenme ilk 1 ay çok önemli olduğu için, en geç iki saatte bir beslemek önemlidir. Aşağıdaki öneriler, daha çok ilk ay sonrası bebek uyku düzeni sağlamak içindir.

Yazının devamı için tıklayınız

YENİ DOĞAN BEBEKLERDE HAPŞIRMA
 

Yeni doğan bebeklerde hapşırma aslında refleks bir reaksiyondur. Doğum sonrası burun ve solunum yollarında kalan amniyotik sıvının ve mukusun atılması gerekiyor.

Yenidoğan Bebeğim sürekli hapşırıyor, acaba hasta mı oldu? Ya da soğuk algınlığı mı geçiriyor?

Yeni doğan bebeklerde hapşırma aslında refleks bir reaksiyondur. Doğum sonrası burun ve solunum yollarında kalan amniyotik sıvının ve mukusun atılması gerekiyor.

Yazının devamı için tıklayınız

 

 


Cocuklarasaglik.com 
Türkiye’de uzun süreden beri anne, bebek ve çocuk sağlığı hakkında yazılar, içerikler ürettiğimiz, anne babalara yardımcı rehber oluşturma amacı ile 2006 yılından itibaren kurmuş olduğum çocuk sağlığı ve aile platformu. Bu mail listemizin konuları ve formlarında cocuklarasaglik.com logosunu görebilirsiniz. Güvenilir ve net yazıların devamını yine cocuklarasaglik.com dan okumaya devam edebilirsiniz. 

İletişim Ve Ulaşım
Uz. Dr. Yaşar Hüseyin ONGANLAR Kliniği
Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, Yeşilaltınkent Sitesi No:2 / 5, 06810 Çayyolu Çankaya/Ankara
Tel:  (0312) 283 26 91 
Tel : (0850) 888 64 52
t: 03122832691
e-posta: bilgi@doktoryasar.com
Konum: https://goo.gl/maps/8mZKv3vMHZ82

 


 

 

 

İlginizi Çekebilecek Benzer İçerik  Bebek Oto Koltuğu Nasıl Kullanılmalıdır?

Bu gönderiyi paylaş


Mesaj Yollayınız
Merhaba Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Şimdi Ara
Yol Tarifi