Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Kliniği

Çalışma Saatlerimiz : Pazartesiden cumartesiye - 09:00- 21:00
  İletişim : 0312 283 26 91

Sık Sorulan sorular sayfamızı okumak için bir dakikanızı ayırın. Aşağıda yanıtlanmayan bir sorunuz varsa, sorularınızı yanıtlamaya ve ofisimizle iletişime geçmenizi ve sizi bilgilendirmeye her  zaman hazırız.

Bebek egzemasını nasıl tedavi edebilirim?

Bebek ekzeması çok sık gördüğümüz bebeklerdeki cilt sorunlarından biridir.

Günlük banyo ve nemlendirme, bebek (infantil) egzama (atopik dermatit) tedavisinde anahtardır. Hafif bir temizleyici ve ılık su kullanın. Bebeğinizi 15 dakikadan fazla olmayan bir banyodan sonra, tamamen durulayın, bebeğinizi kurulayın ve cilt hala nemliyken, vazelin, bitkisel bazlı nemlendirici kremler ile cildini nemlendirin. Ciddi ekzeması olan bebeklerde günde en az iki kez nemlendirin. Yeni bir nemlendirici denerken, iyi tolere edildiğinden emin olmak için önce çocuğun cildinin küçük bir bölgesinde test edin.

Bebek egzama belirtileri ve semptomları

  • Cildin kaşınıtılı olması
  • Kuru cilt

Bu kuru cilt çok çabuk tahriş olabileceği için, bebeğinizin tırnaklarını kısa tutmaya çalışın.

  • Uyku sırasında pamuklu bir eldiven gece yüzünü, ekzemalı yerleri tahriş etmesini önleyebilir.

Tüm önlemlere ve nemlendiricilere rağmen, durum devam ederse, yada kızarıklık akıntılı, kabuklu ve tuhafsa veya kabarcıklar varsa bebeğinizi muayene ettirin. Durum devam ederse ve ya bebeğin ateşi ve başka döküntüleri de varsa bebeğinizin tekrar muayene olması iyi olabilir.

Bazen tedavide, kortizollü krem, antibiyotikli krem kullanma ihtiyacı da olabilir.

Çoğu çocuğun ekzeması 3 – 5 yılları arasında yatışır.

Durum devam ederse veya. Ateşi ve döküntüsü olan bir çocuğun da değerlendirilmesi gerekebilir. Doktorunuzla ilaçlı bir krem ​​veya merhem kullanma veya semptomları hafifletmek için çamaşır suyu banyoları hakkında konuşun. Çocuk doktorunuzun rehberliğinde ilaçlar ve çamaşır suyu banyoları kullanın.

Çoğu çocuk 3 ila 5 yaş arasında infantil egzamadan daha fazla büyür.

 

 

 

Emzirme Danışmanlığı

Kliniğimizde yenidoğan bebek takibi için gelen bebeklerimizin ilk kontrolünde emzirme hemşiremiz, klinik içinde emzirme danışmanlığı ve emzirmedeki eksiklikleri değerlendirip, doğru emzirme tekniklerini öğretiyor.

Eğer ileri emzirme danışmanlığı hizmeti almak, ya da evde emzirme danışmanlığı hizmeti almak istenirse, beraber çalıştığımız emzirme danışmanı hemşirelerimizi yönlendiriyoruz.

Çocuğumun neden aşı olması gerekiyor?

Aşılar, ciddi ve potansiyel olarak ölümcül çocukluk hastalıklarının önlenmesine yardımcı olmak için farklı yaşlardaki çocuklara verilen bir aşı uygulamalarıdır. Çocuğunuzun planlandığı zaman aşı yaptırmasını sağlamak, çocuğunuzu potansiyel olarak ölümcül hastalıklardan korumanın en iyi yoludur. SAğlık Bakanlığı ve en önemli çocuk sağlığı derneklerinin önerileri ile , aşılar aşı ile önlenebilir hastalıklardan kaynaklanan enfeksiyon sayısını% 90’dan fazla azaltmıştır. Aşılar konusunda endişeleriniz varsa, lütfen ofisimizle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Ofisiniz yeni hasta kabul ediyor mu?

Evet, her zaman yeni hastaları kabul ediyoruz. Ek bilgi için ofisimize başvurun.

 

Bebeğim doğmadan çocuk doktorumla buluşabilir miyim?

Evet, aslında ebeveynleri doğum öncesi randevu için ofisimizi ziyaret etmeye teşvik ediyoruz. Bu, ofisimiz ve doktorlarımızla tanışmanın harika bir yoludur. Bu ziyaret sırasında pratiğimiz veya yeni çocuğunuzla ilgili sorularınızı cevaplayacağız. Daha fazla bilgi için bizi aramayı deneyebilirsiniz

Çocuğum çocuk doktorunu ne sıklıkla görmeli?

Çocuğunuz sadece bir hastalık için çocuk doktorunu görmemelidir. Bebeklik döneminden başlayarak düzenli olarak sağlam çocuk takiplerini planlamak da önemlidir. Sağlam çocuk ziyaretleri veya kontrolleri olarak da adlandırılan bu rutin muayeneler, doktorun çocuğunuzun fiziksel ve zihinsel büyümesi ve gelişiminin ilerlemesini gözlemlemesi için en iyi fırsatı sunar; ebeveynlere danışmanlık yapmak ve öğretmek; tarama testleri ile sorunları tespit etmek; aşılar ile bağışıklama sağlamak ve birbirlerini tanımak. Önleyici pediatrik bakımın bir parçası olarak sağlam çocuk ziyaretleri şiddetle tavsiye edilir.

Sağlam çocuk ziyaretleri, ebeveynlerin çocuğun gelişimi, davranışı, beslenmesi, güvenliği ve genel refahı hakkında soru ve endişelerini dile getirmeleri için de iyi bir zamandır.

Kliniğimiz ve büyük pediatri derneği, düzenli bakım ziyaretleri için bu programı tavsiye eder:

3 ila 5 gün

1 ay

2 ay

4 ay

6 ay

9 ay

12 ay

15 ay

18 ay

24 ay

3 yıl

4 yıl

Ve bundan sonra yılda bir kez fizik muayenenin yanı sıra gelişimsel, davranışsal ve öğrenme değerlendirmesini içeren yıllık sağlık kontrollerinde çocuklarımızı görmek isteriz.

Ofisinizden randevu almanın en iyi yolu nedir?

Normal çalışma saatlerinde ofisimizi arayarak randevu alabilirsiniz.

Çocuk doktoru kimdir?

Bir çocuk doktoru, çocukların bakımı konusunda uzmanlaşmış bir tıp doktorudur. Çocuk doktorları bebeklerin, çocukların  ve adolesanların sağlığı ve hastalıkları konusunda özel eğitim almışlardır ve çocuk doktorlarının çoğu kapsamlı bir sınavdan sonra 5 yıl uzmanlık eğitimi alarak uzman hekim ünvanına ulaşmaktadır.

Çocuk doktorları, sağlıklı bebek ve çocuklar için koruyucu sağlık bakımı ve akut veya kronik olarak hasta olan çocuklar için tıbbi bakım sağlar. Ayrıca ebeveynlere yaşam boyu sağlıklı yaşamı teşvik etmek için büyüme ve gelişme, güvenlik ve koruma, beslenme ve duygusal sağlık gibi konularda destek ve tavsiye sağlarlar.

Mesaj Yollayınız
Merhaba Nasıl
Yardımcı Olabiliriz?
Şimdi Ara
Yol Tarifi